Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 50 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Afrika’nın sesi Güney Afrikalı ünlü şarkıcı Miriam Makeba 76 yaşında hayatını kaybetti. - 21.04.2009"Mama Afrika" lakaplı Makeba'nın, İtalya'da katıldığı konserden sonra öldüğü bildirildi. İtalyan haber ajansı ANSA, sanatçının kalp krizinden öldüğünü duyurdu.

Sanatçının, Napoli'de mafya tarafından tehdit edilen İtalyan bir gazeteci için düzenlenen konserde şarkı söyledikten hemen sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı ve Castel Vorturno'daki hastanede öldüğü belirtildi.

Miriam Makeba, Johennesburg'da doğdu. Genç kızlığında, düğünlerde ve törenlerde şarkı söylemesi için sürekli davet alan Makeba'nın ünü kısa sürede yayıldı. 1956 yılında "Pata Pata" şarkısını yazan ve yayınlayan ünlü şarkıcı, 1966 yılında "An Evening with Harry Belafonte and Miriam Makeba" albümü ile Grammy ödülü alan ilk Afrikalı sanatçı oldu.

Apartheid rejimine karşı bir belgeselde rol aldıktan sonra "devrimci ve tehlikeli" görüldüğü için ülkesi tarafından istenmeyen Miriam, 1960 yılında annesinin cenazesi için ülkeye dönmek istediğinde pasaportunun iptal edildiğini öğrendi.

1963 yılında BM nezdinde apartheid rejimine karşı girişimlerde bulunduğunda vatandaşlıktan çıkarıldı. 9 ülkenin pasaportu verilen, 10 ülkenin fahri vatandaşı olan Makeba, ülkesine 30 yıl sonra döndü.

"Pata Pata" şarkısı, yazıldıktan yıllar sonra 1967'de ABD''de yeniden seslendirildi ve dünyada büyük ilgi gördü. Amerikan halkının, Makeba'ya gösterdiği ilgi, sanatçının 1968 yılında radikal siyahi eylemci Stokely Carmichael ile evlenmesi üzerine tersine döndü. Makeba'nın ülkedeki konserleri ve albüm anlaşmaları kısa sürede iptal edildi.

Afrika'ya dönen ve Gine'de yaşamaya başlayan Makeba, müzik çalışmalarına ve konser turlarına hiç ara vermeden devam etti. Gine hükümeti, sanatçıdan BM Genel Kurulu'na temsilci olarak katılmasını istedi. Genel Kurul'a iki kez seslenen Makeba, apartheid rejimine karşı görüşlerini dile getirdi.

Kendisini her zaman siyasetçi değil şarkıcı olarak gören Makeba'nın insan sevgisi, ona çok sayıda onur ödülü getirdi. Hayatı boyunca 30'dan fazla albüme imza atan Makeba, müzik çalışmalarını tutkuyla sürdürüyordu.

DHA
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020