Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 43 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Festivalde 2. Hafta - 13.04.2009Sizlerle Mozart “Quartet”                             13  Nisan, MEB, 20.30 

İlginç ve ilgi çekici bir kurgulama ...      Bir Oda Müziği Tiyatro etkinliği... 

Müziği çok iyi bilen bir yazar olan Eric Westphall’in “Sizlerle Mozart ‘Quartet” isimli, Mozart eserlerinin provalarındaki bir yaylı çalgılar dörtlüsünün betimlendiği gösterisi, oyuncu ve yönetmen Olcay Poyraz  dilimize çevirdi ve sahneye koydu. Türkçe olarak ilk kez 22. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde sahnelendi.
 Konser öncesi süreci merak eden izleyiciler “müzisyenlerin iç dünyalarını, aralarındaki ilişkileri ve konser öncesi provalarda neler konuşulduğu” gibi müziğin öncesinde yaşananları “müzikle tiyatronun buluştuğu” ilginç bir mizansenin içinde yaşayacak.  Farklı ülkelerden ve kültürlerden olsalar da tüm müzisyenlerin yaşamları benzerlikler taşıdığından orijinali Fransa’da Paris ve Avignon sahnelerinde
pek çok kez oynanan yapıt, her ülkenin müzisyeni ve izleyicisine hitap ediyor. 
 Bu bir konser prova piyesi...  

Orkestra Akademik Başkent                         15 Nisan, MEB, 20.30

Ertuğ Korkmaz, şefEmre Şen, piyano Başkent Üniversitesi Müzik Bölümü bünyesinde kurulan Ankara’nın genç orkestralarından Orkestra Akademik Başkent, şef Ertuğ Korkmaz ve Sanat yönetmeni Lütfü Erol’un yönetiminde çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.  Orkestranın solisti 1973 doğumlu Emre Şen. İtalyan basınının “Piyanonun şeytani meleği” diye tanımladığı Şen, 1990 yılından itibaren kazandığı uluslararası ödüllerle dikkat çekmiştir. Solistlik kariyerini uluslararası alanda başarıyla sürdüren ve Bilkent Üniversitesi’nde eğitim vermekte olan sanatçının yeteneği ve karizması tartışılmaz. Orkestra’yı müzik yönetmeni ve daimi şefleri besteci Ertuğ Korkmaz yönetecek.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası                16 Nisan, CSO, 20.00

Martin Fischer-Dieskau, şefHüseyin Sermet , piyano  Cumhuriyet tarihimizin köklü orkestralarından ve SCA Müzik Vakfı 2008 Onur Ödülü madalyası sahibi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası  bu konserde H.Ü. Ankara  Devlet Konservatuarı’nda yetişen   devlet sanatçılarımızdan Hüseyin Sermet ile başkentli seyircilerle buluşuyor.  Avrupa'da ödüllerle süslediği yaklaşık 30 yıllık müzik serüveni geride bırakan piyanist Amerika'dan Japonya'ya yılda 50 konser ve farklı ülkelerde verdiği yüksek lisans dersleri ile uluslararası kariyerini sürdürüyor.  Bugüne dek dünyanın dört bir yanından elliden fazla orkestra yöneten Martin Fischer-Dieskau orkestranın şefi.  

Bilkent Senfoni Orkestrası                                   17Nisan, Bilkent

Ülkemizin önde gelen senfoni orkestralarından biri olan BSO Nisan Festival Konseri ile Ankaralı seyircilerle tekrar buluşuyor.. Ankara’da, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olan çeşitli ülkelerden sanatçılar ile aynı üniversitede doktora düzeyinde çalışmalar yapan genç sanatçılardan oluşan senfoni orkestrası. Türkiye’nin ilk özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu olma özelliğini taşır. Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), Eylül 1993'te Bilkent Üniversitesi'nin bir sanat projesi olarak kuruldu. “Sinfoniette” tanımına uygun bir topluluk olarak çalışmalarına başladı. Yapısında bir Akademik Oda Orkestrası ve bir Yaylı Çalgılar Topluluğu barındırması nedeniyle  senfoni orkestrası olmasının yanı sıra bir Orkestralar Topluluğudur. Topluluk, her yıl 60’tan fazla konser vermekte, ayrıca televizyon, radyo ve cd kayıtları yapmaktadır.

Ankara 1923                                                    18 Nisan, MEB, 20.30
Korolu Senfonik Şiir

Ankara Devlet Opera ve Balesi Koro ve OrkestrasıNaci Özgüç, şefAykut Çınar, solist 

Kurtuluş Savaşı sonrasında kurulan ve başkenti Ankara olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşuna kadar yaşadığı olağanüstü kötü günler ve yok olma tehlikesi sonrasında, Atatürk ve silah arkadaşları, umutsuzluğu umuda çevirmiş ve bu umutla yeni bir devlet kurmuşlardır. ‘‘Ankara 1923’’ adlı eser; 27 Aralık 1919 tarihinde Atatürk’ü Ankara Dikmen’de karşılayarak bu savaşa katılan ve Anadolu’nun yurt edinilmesinde önemli etmenlerden biri olan Seymenler ve 27 Aralık 1932 tarihinde kurdukları Ankara Kulübü Derneği tarafından, o günlerin anısına Türk halkına armağan olarak besteletilmiştir.  

Eserin Dünya Prömiyeri Ekim 2008’de yapılmıştır. 


www.ankarafestival.com

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020