Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

CSO'nun 30 yıl başkemancılığını yapan Oktay Dalaysel vefatının 1. yılında bir konser ile anılıyor! - 22.11.2021Türkiye'nin çoksesli müzik tarihinde önemli yeri olan değerli bir yorumcu,  45 yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın üyesi olarak keman çalan, 30 yıl aynı orkestranın başkemancılığını (konzertmaister) yaparken Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndaki görevinin yanı sıra solistlik ve öğretim üyeliği de yapan; bir keman metodu yazmış olan Keman sanatçısı Oktay Dalaysel, vefatının birinci yılında CSO tarafından düzenlenen halka açık bir konser ile anılıyor.

Konserde CSO’yu şef Rengim Gökmen yönetirken,  solist olarak kemancı Menevşe Aydoğdu sahne alıyor. Konser 27 Kasım 2021 Cumartesi günü tarihi CSO salonunda saat: 20.00’de gerçekleşecek.

1938 yılında Yalvaç'ta doğan Oktay Dalaysel, 1949'da Ankara Devlet Konservatuvarı'na yatılı keman öğrencisi olarak girdi. Berlin Filarmoni Orkestrası başkemancılarından Licco Amar'ın keman öğrencisi oldu. 1958 yılında pekiyi dereceyle mezun olduktan sonra CSO'ya kabul edildi. Kısa süre sonra hocası Amar'ın davetiyle Almanya Freiburg Müzik Yüksekokulu'na gitti. Burada yine Licco Amar ve Berlin Filarmoni Orkestrası başkemancılarından Ulrich Grechlink ile çalıştığı dönemde, Südwestdeutsche Oda Orkestrası'nda görev yaptı. 1962 yılında "maisterklasse" (yüksek lisans) derecesi ile Türkiye'ye dönerek yine Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'na girdi.

2003 yılında emekli oluncaya kadar kırk beş yıl aynı kurumda görev yaptı. Bu süre içerisinde açılan sınavlarla 1968 yılında 2. başkemancı ve 1973 yılında da 1. başkemancı olarak emekliliğine kadar 30 yıl bu görevini sürdürdü.

Orkestra müzisyenliği ile birlikte solistlik kariyerini de sürdüren sanatçı; Türkiye, Almanya, Bulgaristan ve Arnavutluk'ta çeşitli orkestralarla solist olarak konserler verdi. Türkiye'de klasik batı müziğinin benimsenmesi için çok çalıştı, birçok resital turnesiyle Anadolu'nun pek çok yöresini dolaştı.

Ankara Devlet Konservatuvarı'nda ve Gazi Eğitim Enstitüsü'nde keman dersleri verdi. "Keman İçin Gam Çalışmaları ve Yay Çeşitleri" (1987) adlı bir metot yazdı. Emekli olduktan sonra da Türkiye'nin dört bir yanında müzik eğitimi veren kurumlarda kemanın doğuşu, keman sanatı ile ilgili konularda ücretsiz seminer ve konferanslar verdi.

2018 yılında Andante Dergisi tarafından 8. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"ne değer görüldü.

28 Kasım 2020 tarihinde evinde geçirdiği bir kalp krizi sonrası yaşamını kaybeden Oktay Dalaysel, mesleki disiplini, güler yüzü ve nezaketi gibi özellikleriyle de akıllarda yer etmiş, yaşamı boyunca büyük saygı görmüştü.

Dalaysel, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda keman sanatçısı olan Ezgi Savaşçı'nın ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası' nda keman sanatçısı olan Pınar Dalaysel Balcı'nın babasıdır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021