Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Ülkemizin duayen opera sanatçılarından biri olan Erol Uras, 85 yaşında hayatını kaybetti. - 13.04.2021Türkiye'nin en önemli opera sanatçılarından biri olan Erol Uras, 85 yaşında hayatını kaybetti. Opera sanatçısı tenor Erol Uras'ın cenazesi, kılınacak namazın ardından Anadolu Kavağı Mezarlığı'nda bugün toprağa verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı tarafından Twitter hesabından paylaşılan mesajda, "Opera tarihimizin en önemli tenorlarından Erol Uras’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyoruz. Sanat camiamızın başı sağ olsun." ifadeleri kullanıldı.

Devlet Opera ve Balesi'nin de sosyal medya hesabından yayınlanan mesajda da
İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) sanatçılarından tenor Erol Uras'ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisinde oldukları belirtilerek, "Merhuma Allah'tan rahmet, başta sanat camiamız olmak üzere tüm yakınlarına, sevenlerine ve ailesine baş sağğı dileriz." açıklamasında bulunuldu.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü tenor Murat Karahan, sosyal medya hesabı payla
şımında, merhum Erol Uras için şunları kaydetti: "Türk opera tarihinin gelmiş geçmiş en önemli tenorlarından, ustamız, duayenimiz, sanatındaki üstün başarılarının ve muhteşem sesinin yanında, eğitimciliği ile de opera sanatına büyük katkılar sunmuş, insanın içini ısıtan sıcacık, müstesna kişiliği ile bizlere her zaman rol model olmuş çok değerli Erol Uras hocamızı kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyorum. Kendisine Allah'tan rahmet, değerli ailesine ve opera camiamıza baş sağğı diliyorum."

Mersin'in Silifke ilçesinde 1936'da dünyaya gelen sanatçı, 47 yılı a
şkın süren sanat yaşamında oratoryo, opera, operet ve müzikli oyun 30'dan fazla eserin başrolünde yer aldı, kendisi için bestelenen veya düzenlenen eserlerin de dahil olduğu birçok eseri ise dünyada ve Türkiye'de ilk kez seslendirdi.

Tenor Erol Uras,
İstanbul Belediye Konservatuvarında şan eğitimi aldı, ardından İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde Türk Halk Müziği Programı'nda master yaptı.

Münir Nurettin Selçuk'un Türk Müzi
ği Konservatuvarında öğrencisi olan sanatçı, 1962'de korist olarak girdiği İstanbul Şehir Operası'nda 1965'te solist oldu ve 1970'te kapanıncaya kadar da baştenor olarak görevini sürdürdü. 1980'de "Deutsche Oper Berlin"de bir süre çalışan Uras, ünlü orkestra şefleri ve Leyla Gencer'le opera eğitimini sürdürdü.


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021