Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Özdemir Erdoğan'ın "Unutulmayan Şarkılar" albümü ilk kez plak formatında yayınlanıyor... - 04.03.2021Besteci ve şarkıcı Özdemir Erdoğan’ın 1999 yılında yayınladığı “Unutulmayan Şarkılar” adlı albümü ilk kez plak (LP) formatında yayınlanıyor. Albümde şu eserler bulunuyor:

Plak A Yüzü:

Herkes Kendine Benzer
Bir Garip Yolcu
İkinci Bahar
Karlı Kayın Ormanı
Da
ğlar Dağlar

Plak B Yüzü:

Sensiz Saadet Neymi
ş
Sevdim Seni Bir Kere
Pervane
Deniz Ve Mehtap
Bu Son Olsun
Samanyolu

Özdemir Erdo
ğan albümün kapağına yazdığı yazısında;

“Dünyamızda ya
şamış, yaşayan ve yaşayacak tüm sanatçılar için popüler olup şan, şöhret, para ve mülk kazanmanın ötesinde en yüce ideal, eserleriyle çeşitli ırk, din ve dilden oluşan insanlık ailesine mutluluk verebilmek, yani evrensel olmaktır.

Özel ve yöresel kültürler, insanlı
ğın ortak dili bilim ve sanat aracılığıyla ortak duyguları paylaştıklarında evrensele ulaşabilir. Her ülke insanının, bilim ve sporda olduğu gibi sanatta da, kendi özel kültür yansımalarının evrensel boyutlardaki ışıltılarıyla gururlanma ve övünme hakkı vardır.

Gerçek sanatçının ülkesine dönük gerçek görevi ve sorumlulu
ğu burada başlamaktadır. Özel birikimleriniz ve zekânızla popüler olup çok para kazanabilir ve kazancınızın bir kısmını sosyal düzeyde hayır kurumlarına bağışlayarak, popülerliğinizi daha da arttırabilirsiniz. Gerçek sanatın beklentisi bu değildir. Bizce, sanata, hizmet etmenin bir diğer yolu ise dağınık halde bulunan, fakat üzerinde evrensel materyallerin kırıntıları olan öğeleri bir araya getirerek, daha sonraki kuşaklar için bir alt yapı ve arşiv yapılmasına yardımcı olmaktır.

İşte bu albümün hazırlanışındaki amaç budur. Seçilen eserler (ulaşabildiklerimiz) yaşadığımız yüzyılın ikinci yarısından bugüne kadar üretilen ve halkımız tarafından adeti kültürümüzün bir parçası ilan edilen, unutulmayan şarkılardan seçilmiştir. Bu eserlere üretildikleri günden beri yaşayan bir kişi olarak, günümüz teknolojisi yardımıyla yeniden yorumlama cesaretim, evrensel olabilme yolunda girişilmiş iyi niyetli bir risk olarak kabul edilebilir.

Üretildikleri zamanın teknik verileri do
ğrultusundaki form içinde, günümüzde bir abide gibi kalabilme başarısı göstermiş bu eserlerin yeni düzenlemeleri, en azından bizden sonra bu şarkıları yorumlayacak sanatçılar için bir materyal olacaktır. Bu bakımdan, eğer varsa eksiklerimizin, hem eserin yaratıcıları hem de halkımız tarafından hoşgörü ile karşılanacağını ümit ediyorum.

Saygılarımla
Özdemir Erdo
ğan – 1999”

diyor!

Özdemir Erdo
ğan 1940 yılında İstanbul’da doğdu. Batı müziği piyanisti annesinin etkisiyle müzikle çok küçük yaşta tanıştı. 1960'ta Ticaret Lisesi'ni bitirdi ve müzik çalışmalarına ağırlık verdi. 1965'te İsmet Sıral Orkestrası'na seçildi. İlk plağı 1969'da yayımlandı ''Kimbilir''. Ardından ''Duyduk Duymadık Demeyin'' adlı şarkıyla çok popüler oldu.

Caz müzi
ği tutkusu yanında, enternasyonal repertuvarı ile de dikkati çekiyordu. Bu arada her tür müzikte çok seslilik olabileceğini iddia ederek Türk sanat müziği ve Türk halk müziği üzerine değişik yorumlar getirdi.

1972'de Sivrisinek Saz ve Caz Toplulu
ğu albümünü çıkardı. Bu albüm 1973'te uzun süre Amerika'nın Sesi Radyosu'nda yayımlandı ve çok ses getirdi. Kırk yıldır üretimi ve sürekli sahne çalışmalarıyla müziğimizin önde gelen isimlerinden.

1966'da Ay
şen Erdoğan ile evlendi. Yonca (1967), Mehmet Can (1972) ve Cennet (1977) adlı üç çocukları var. En popüler bestelerinden bazıları: ''Sevdim Seni Bir Kere'', ''Gurbet'', ''Aç Kapıyı Gir İçeri'', ''Herkes Kendine Benzer'', ''Pervane'', ''Sağlık Olsun''. Ayrıca yorumladığı ''Bahar Gelince'', ''Keman Öğretmeni'', ''İkinci Bahar'' ve ''Küçük Bir Aşk Masalı'' ile de unutulmazlar arasına girdi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021