Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 31 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Birçok farklı disiplinle temas eden hayatına sığdırdığı popüler müziğin ikonu olarak gösterilmesini sağlayan çalışmalarıyla eleştirmenler tarafından yenilikçi olarak anılan Bowie, 1969 tarihli ''Space Oddity'' adlı şarkısıyla dünyaca üne kavuşmuştu. - 12.01.2021Güney Londra'nın Brixton şehrinde 8 Ocak 1947’de dünyaya gelen David Bowie’nin 10 Ocak Pazar günü, aramızdan ayrılışının beşinci yıl dönümüydü. Tarihteki en önemli sanatçılardan biri olarak gösterilen Dawid Bowie, sayısız albüme imza attı ve birçok şarkıcıya ilham kaynağı oldu. 1,5 yıl kanserle savaşan Bowie 10 Ocak 2016'da son albümü olan Blackstar'ı çıkarttıktan ve 69. doğum gününden iki gün sonra hayatını kaybetti.

Kariyerinin her on yılında hit single'lar yaratan Bowie, müzi
ğinde kullandığı elektronik sesler, albüm ve konserlerindeki sanatsal, avangart ve canlı görsel sunumları, sahne şovları - popüler - müziğin gelişimini ve ondan sonra gelen yeni kuşak müzisyenleri etkiledi.  Yaşamı boyunca 140 milyona ulaşan rekor satışları, onu dünyanın en çok satan müzisyenlerinden biri yaptı.

2004'ten sonra rahatsızlıkları sebebiyle konser turnelerini bırakan Bowie, son canlı performansını 2006'da gerçekle
ştirdi. Müziğe verdiği uzun arayı 2013'te yayınladığı ''The Next Day'' albümüyle sonlandırdı. Canlı çalmak yerine stüdyo müzisyenliğine devam eden Bowie, 2016'da da ''Blackstar'' isimli albümünü yayınladı. The Next Day albümünde eski idealist sanatsal sound ve fikirlerini koruyan ve geliştiren Bowie, bu albümle bundan da büyük ölçüde uzaklaştı neredeyse tamamen farklı bir sound ortaya çıkardıve hafiften avangart caza da kapıyı araladı.

Ancak albüm yayınlandıktan iki gün sonra hayatını kaybetti. Berlin Üçlemesi'yle filizlendirdi
ği, 1993 - 2003 yılları arasında olgunlaştırdığı sound ve vizyonunu 2013 - 2016 yılları arasında ölümünden sadece birkaç sene önce doruğa çıkarttı.

Bowie, Rolling Stone'un "Tarihdeki En
İyi 500 Albüm" listesinde 6. sırada ve "Tarihdeki En İyi 500 Şarkı" listesinde de 5 şarkısı bulunuyor.

Bowie, aynı derginin "Tarihteki En
İyi Şarkıcılar" listesinde 23'üncü sırada yer alırken, BBC'nin yaptığı "En Büyük 100 İngiliz" listesinde de 21. sırada yer aldı. Bowie, kariyeri boyunca 140 milyon civarı albüm satışı elde etti.. MTV ve Blender'in geçirdiği ankette tarihteki en iyi ses sanatçıları arasında yer alan sanatçı, OnePoll anketinde Rock Tanrılarından biri olarak gösterildi.

2008 senesinde 'Ya
şam Boyu Başarı Grammy Ödülü' aldı. Blender dergisi Bowie'yi tüm zamanların en önemli rock dehaları arasında gösterdi. GQ dergisi ise Bowie'yi en iyi giyinen erkeklerden biri olarak lanse etti. Bowie, 1997 senesinde Birleşik Krallık'ın en zengin şarkıcısı oldu ve 1981 yılında Queen'in hiti olan Under Pressure adlı şarkıda Annie Lennox ile beraber düet yaptı. Şarkı Birleşik Krallık ve Arjantin'de bir numaraya yükseldi.

YASSASS
İN!

David Bowie'nin Lodger albümünde yer verdi
ği ve sözlerini kendisinin yazdığı "Yassassin" şarkısının ise bizi yakından ilgilendiren bir hikâyesi var. İddiaya göre David Bowie'nin Berlin'de gezerken duvarda gördüğü Türkçe "Yaşasın " kelimesi dikkatini çekmiş. Kelimenin anlamını sormuş ve "Yaşasın" olduğunu öğrenince anlamını çok beğenmiş ve bunun üzerine bir şarkı yazmaya karar vermiş.

Yassassin, Lodger albümünden çıkan üçüncü tekli olarak, yalnızca Hollanda ve Türkiye'de yayınlandı.
Şarkı 4 dakika 13 saniye sürüyor. Sözleri ise şöyle:

Yassassin - I'm not a moody guy
Yassassin - I walk without a sound
Yassassin - Just a working man, no judge of men
Yassassin - But such a life I've never known

David Bowie, do
ğum günü ve son albümü Blackstar’ın piyasaya çıktığı gün 8 Ocak’tan iki gün sonra 18 aydır mücadele ettiği kansere yenik düşerek hayata veda etti.  Ölümünden önce, "Buradan nereye gidiyorum bilmiyorum ama söz veriyorum sıkıcı olmayacak” demişti Bowie. Sanatçı en son Enda Walsh ile beraber yazdığı ve kendi şarkıları içeren “Lazarus” adlı müzikalin 7 Aralık’taki galasında görülmüştü.

BBC Türkçe

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021