Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1783
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 32 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Bilkent Senfoni Orkestrası Tolga Yayalar, K.D von Dittersdorf ve Richard Strauss'un eserlerini yorumlayacak. - 12.11.2020Konseri Ukrayna Onur Sanatçısı Viktor Ploskina yönetecek. Konserin solistleri Bilkent Senfoni Orkestrası üyeleri viyola sanatçısı Sema Hakioğlu ve kontrbas sanatçısı Sergey Margulis. Tolga Yayalar'ın "Requiem pour une terre perdue" başlıklı eseriyle başlayacak konser Dittersdorf'un Viyola, Kontrbas ve Orkestra için Re majör Konçertant Senfonisi ile sürecek. Konserin ikinci yarısında Richard Strauss'un 23 yaylı çalgı için yazdığı "Metamorphosen" yapıtı seslendirilecek.

15 Kasım Pazar günü Bilkent Konser Salonu'nda saat 17.00'de ba
şlayacak konserin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir. 700 kişilik Bilkent Konser Salonu oturma düzeni, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında yeniden şekillendirilmiş, 150 kişi kapasiteyle sınırlandırılmıştır.


Ülkesine verdi
ği hizmetlerden dolayı Ukrayna Onur Sanatçısı nişanına değer görülen Viktor Ploskina, Kiev'de düzenlenen 2. Turchak Uluslararası Şeflik Yarışmasında birinci olmuştur.

Ploskina, 1993 yılında Lysenko Lvov Devlet Konservatuvarından mezun oldu. Ukrayna Ulusal Akademik Senfoni Orkestrasıyla çalı
şan şef, Ukrayna'nın önde gelen bütün senfoni orkestralarını yönetti. Ploskina 2019'dan bu yana Kiev Opera Tiyatrosunda birinci şef olarak görev yapıyor.

Ploskina, 2000-2002 yılları arasında Novi Sad'daki Sırbistan Ulusal Operasını yönetti. 2002-2003 sezonunda Dnepropetrovsk Filarmoni'de birinci
şef ve sanat direktörü olarak çalıştı. 2004-2005 sezonunda Kırım Devlet Filarmoni orkestrasında birinci şef olarak görev yaptı.

Ploskina, Ekim 2007'de Belarus Cumhuriyeti Ulusal Akademik Bol
şoy Opera ve Bale Tiyatrosuna birinci şef olarak katıldı ve burada 12 yıl görev yaptı. Müzik direktörü ve şef olarak, Pietro Mascagni'nin Cavalleria rusticana, Modest Mussorgsky'nin Boris Godunov (konser uyarlaması), Giuseppe Verdi'nin Il trovatore ve  Nabucco, Sergey Prokofiev'in Cinderella, Giacomo Puccini'nin Tosca, Nikolai Rimsky-Korsakov'un The Snow Maiden ve Şehrazad, Herman Severin Lovenskjold'in La Sylphide, Mily Balakirev'in Thamar gibi yapıtların prodüksiyonlarında yer aldı. Belarus'ta Verdi'nin Macbeth ve Stravinsky'nin Oedipus the King yapıtlarının konser uyarlamalarını ilk kez seslendirdi.

Ploskina'nın repertuvarında Mozart'ın Sihirli Flüt, Verdi'nin Aida, La Traviata, Nabucco ve Il Trovatore, Bizet'nin Carmen, Puccini'nin La bohème, Madama Butterfly, Tosca ve Turandot, Pietro Mascagni'nin Cavalleria rusticana, Tchaikovsky'nin Maça Kızı, Iolanta ve Eugene Onegin, Nikolia Rimsky-Korsakov'un Tsar's Bride, Alexander Borodin'in Prince Igor operalarının yanı sıra çe
şitli baleler, kantatlar ve oratoryolar, ayrıca Verdi'nin Requiem bestesi ve Mussorgsky'nin Khovanshchina operası gibi yapıtlar yer alıyor.

Tiyatro toplulu
ğunun bir üyesi olarak Almanya (Monschau; Il Trovatore, Kuğu Gölü, senfonik müzik konseri), İspanya (La Palma; Verdi, Requiem, senfonik müzik konseri), Hollanda ve Belçika (Rotterdam, Eindhoven, Breda, Lahey, Ghent; Il Trovatore) turnelerine çıkan Ploskina, Estonya Ulusal Operası (Giacomo Puccini, La bohème), Sofya Ulusal Operası (Puccini, Tosca) ve Ukrayna Ulusal Operasının (Giuseppe Verdi, Aida) temsillerini yönetti. Novosibirsk Filarmoni, Odessa Ulusal Filarmoni ve Azerbaycan Ulusal Filarmoniyle sahneye çıkan şef, Viyana'daki St. Peter's Kilisesinde de konserler yönetti.

Viktor Ploskina, Verdi'nin Nabucco yapıtının prodüksiyonuyla Belarus Ulusal Tiyatro Ödülüne de
ğer görüldü.

Sema Hakio
ğlu, 1987-92 yıllarında Sofya Devlet Konservatuvarında Prof. Ogniyan Stanchev'in öğrencisi oldu. Provadya Bulgar Müziği Yarışması ve Küstendil Müzik Yarışmasında üçüncülük ödülleri aldı. İtalya Trento'da orkestra eğitimi aldı. Aynı zamanda Vitoşa Quartet'in üyesi olan sanatçı, ülkenin çeşitli kentlerinde solo konserler verdi. Sofya Müzik Tiyatrosu Senfoni Orkestrasında ve Sofya Filarmoni Orkestrasında çalıştı. 1994 yılında Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi oldu. 1996-99 yıllarında Bilkent Yaylı Sazlar Dörtlüsü üyesi olarak pek çok konser verdi. 2007 yılında Bilkent Üniversitesinde sanatta yeterlik eğitimine başladı. Yetiştirdiği öğrenciler Avrupa'daki çeşitli konservatuvarlarda eğitimlerine devam etmektedir. Mart 2014'te doçentlik unvanı alan Hakioğlu, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi, Bilkent Senfoni Orkestrası üyesidir.

Sergey Margulis, 1993 yılında, Ta
şkent Konservatuvarından En Başarılı Müzisyen ödülü alarak mezun oldu. 1992 yılında SSCB Yaylı Çalgılar Yarışmasında birincilik ödülü kazandı. 1989-93 yılları arasında Özbekistan Televizyonu Oda Orkestrası ve Özbekistan Solistleri Oda Orkestrasında çalıştı. Pek çok orkestra eşliğinde konser, resital ve oda müziği konserleri verdi. 1993 yılından bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası kontrbas grup şefi olarak çalışan Sergey Margulis, orkestra ile birlikte İtalya, Belçika, Portekiz, Japonya, Almanya'da önemli festivallere katıldı. Aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

BSO
BSO Gi
şesi: 0312 2901775

     

Şef: Viktor Ploskina

Viyola: Sema Hakioğlu

Kontrbas: Sergey Margulis
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020