Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1775
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Gülsin Onay'ın Yeni Beethoven Albümü Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Kapanış Konseri - 15.09.2020Dünyaca ünlü sanatçımız  Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay’ın  siz değerli müzik dostlarına bir mektubu var:

Sevgili Dostlarım ve De
ğerli Müzikseverler,

Salgın kısıtlamalarına ra
ğmen, geçtiğimiz ay, benim için her açıdan müzikle dopdolu geçti.

Temmuz ba
şında, Bodrum Kalesi'ndeki açık hava konserleri serisinin açılış konserinde, Hakan Şensoy yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile Mozart'ın K414 konçertosunu seslendirdim. Covid-19 tedbirleri çerçevesinde, sosyal mesafeli bir sahne düzeni içinde, kısıtlı sayıda seyirci önünde gerçekleşen bu konser, karantina nedeniyle Mart ortasından bu yana verdiğim ilk gerçek konser olarak, unutulmaz bir deneyim oldu.

YouTube ve sosyal medyada, Saygun'un ö
ğrencileriyle buluştuğumuz, 13 bölümlük program dizisi "Saygun ve Öğrencileri"ni gerçekleştirmek de apayrı bir gurur kaynağı oldu, benim için. Öğretmenimizin çok farklı yönlerini ortaya koyan bu yayınların tamamı, YouTube kanalımda yer alıyor. Yurt dışından izlemek isteyenler için, İngilizce versiyonunu da hazırlamayı planlıyoruz.

Sanat Danı
şmanı olduğum Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali ve Gümüşlük Festival Akademisi'nin, salgına rağmen, bu yıl 17.kez yoluna devam edebilmesi, adeta bir mucizenin gerçekleşmesi oldu. Antik Taş Ocağı ve Festival Merkezimizde, muhteşem canlı konserler, filmler ve sergilerin yanı sıra, yetenekli genç piyano öğrencileri için 12 gün süren bir dizi ustalık dersi de hayata geçirdik. Festival kapsamındaki son konserde yarın (15 Eylül); Erkin Onay (keman), Çaǧ Erçaǧ (viyolonsel) ile Çaykovski'nin oda şaheseri Piyanolu Üçlüsü'nü seslendireceğiz. Bu konseri, genç yaşta aramızdan ayrılan değerli viyolonselci Benyamin Sönmez'in anısına ithaf ediyoruz. Çaykovski'nin bu eserini, 10 yıl önce, aynı sahnede kendisiyle seslendirmiştik. Antik Taş Ocağı'nın sihirli atmosferinde eseri bu kez harika viyolonselcimiz Çağ Erçağ ile seslendirmek ve müzikseverlerle paylaşmak, süphesiz çok özel bir deneyim olacak.

Yaza veda ederken, kı
ş konserlerini de, sağlık koşulları izin verdiği ölçüde, planlamaya çalışıyoruz. Sezonun ilk konseri olarak 1 Ekim'de, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ile Beethoven'in 4. Piyano Konçertosu'nu seslendireceğim.

Sizlerle payla
şmak istediğim iki harika haberim daha var.

Üstün yetenekli ö
ğrencilere çevrimiçi dersler veren ve dünyanın önde gelen piyanistlerinden oluşan olağanüstü bir kadroya sahip olan Online Piano Masterclass Academy'nin fakültesine katılmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Geçti
ğimiz ay, Lila Music etiketiyle, CD olarak raflarda yerini alan yeni Beethoven kaydım, artık iTunes, Amazon ve Spotify dahil çeşitli platformlarda dijital olarak satışa sunuldu. Bu kayıtta Beethoven'in üç döneminden birer şaheser; Pathetique, Waldstein sonataları ve Op.111 ile Andante Favori'si yer alıyor. Albümle ilgili olarak Pizzicato Dergisi'nde yayınlanan yorumu sizlerle paylaşmak isterim:

Türk piyanist Gülsin Onay, tamamı Beethoven'ın eserlerinden olu
şan CD'sinin açılışını, Patetik Sonatın, beklenmedik rubatolar ve incelikli nüanslarla bezeli, duyarlı bir yorumuyla açıyor.

Waldstein sonatında, büyük dinamik kontrastlara yer vermeyen, akıcı bir çalı
ş ortaya koyuyor. Çalışı zarif ve parlak. Tüm virtüözlüğüne rağmen, çok duyarlı. Gözlerinizi kapatıp dinlerseniz, sizi kadın bir piyanist tarafından icra edildiği gerçeğine ulaştırmakta.

Gülsin Onay, iki bölümlü op.111 sonatı da incelikli bir yorumla icra ediyor.
İfade yüklü çalışında; hem çarpıcı hem de sessiz bölümlere eşit derecede önem veriyor. Piyanist, müziğin kalbine ulaşan bir yol açarak, dinleyiciye Beethoven'ın bu çok özel sonatı sanatsal olarak, ciddiyet ve görkemle nasıl ortaya koyduğunu gösteriyor.

Müzikli ve sa
ğlıklı günler dileğiyle,

Gülsin Onay

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020