Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Çağdaş Türk Operasının önemli sanatçılarından Tenor İsmet Kurt dün gece vefat etti! - 31.07.2020Çağdaş Türk Operasının önemli sanatçılarından Tenor İsmet Kurt, dün gece 92 yaşında vefat etti. Sanatçının vefatını  sanatçı Alper Kafa kişisel sosyal medya hesabından, “Ankara Devlet Opera ve Balesinin, Kıymetli Tenörü İsmet Kurt ağabeyimiz, Işığına kavuştu. Başta ailesi olmak üzere bütün sanatçılarımız ve sevenlerinin başı sağolsun. Tanrıdan rahmet dilerim. “ şeklinde duyurdu. Tenor İsmet Kurt 23. Şubat. 2020 tarihinde opera sanatçısı olan eşi Soprano Işık Kurt’u kaybetmişti.

1928 yılında Trabzon’da do
ğan sanatçı ilk ve orta tahsilini tamamladıktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı Şan bölümüne girmiştir. Ünlü sanatçı Maria Callas’ın hocası Elvira Dö Hidelgonun talebesi olmuştur.

Yedi senelik opera e
ğitimini 1.sınıf atlayarak 6 senede pekiyi derece ile bitirerek Ankara Opera ve Balesine solist sanatçı olarak girmiştir. İlk rolü “Bir Opera Yapalım” adlı eserde başrolü oynayarak sanat hayatına adım atmıştır. Sanatçı 48 operanın başrolünü röprizli olarak oynamıştır.

1959 da sekiz ay Almanyaya görgü bilgisini artırmak için gitmi
ştir. 1961’de Adnan SAYGUN’un, Yunus Emre Orotoryosunu seslendirmiştir. 1967’de Bulgaristan’ın çeşitli şehirlerinde “Carmen” ve “La Traviata” operalarını oynamıştır. 1968’de Kıbrıs’ın çeşitli şehirlerinde konserler vermiştir. 1969’da Şef Prof. Herr Lessing yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Beethoven’nın 9.Senfonisini söylemiştir. Kısa bir süre Ankara Devlet Opera ve Balesinin Genel Müdürlüğünü yapmıştır. Ayrıca Ankara Devlet Opera ve Balesinde 2 yıl Başrejisör olarak görev yapmıştır. TRT de iki yıl süre ile Müzik uzmanlığı ve Müzik Denetim  kurulu başkanlığı görevini yapmıştır.

1972 – 1973 yıllarında Almanya’nın Münih kentinde bulunan Gaertner ve  Nationel operalarında
şan ve reji çalışmaları yapmıştır. Türkiye’ye dönüşünde Ankara Devlet Opera ve Balesinde çeşitli operalar sahneye  koymuştur.

23
Şubat 2020 tarihinde vefat eden Soprano Işık Kurt ile evli olan sanatçı bir çok eserde eşiyle birlikte rol almıştır. İsmet Kurt, aynı sezon içinde 4 eserde birden rol alırken, aynı zamanda Faust operasını 40 temsil yaparak bir rekora imza atmıştır.

Sanatçı olan iki çocu
ğu vardır. Soprano Çiğdem Önol Kurt ve Tenor Deniz Kurt.

     

Tosca – İsmet Kurt

Butterfly - İsmet Kurt

Manon Lescout | Fikret Kutnay – İsmet Kurt
     

La Traviata - İsmet Kurt

Il Travatore | İsmet İnönü – Dışişleri Bakanı Feridun Cemal Erkin – Meriç Sümen – İsmet Kurt

Lucia di Lammermour | Işık & İsmet Kurt
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021