Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 30 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Amsterdam’ın prestijli Concertgebouw konser salonunda enfekte olan dört sanatçı vefat etti. - 12.05.2020Hollanda basınında yer alan habere göre, Bach seslendiren 130 müzisyenden oluşan korodan konser sırasında 102 sanatçı enfekte oldu ve dört sanatçı vefat etti.

Olay 8 Mart 2020’de Amsterdam’ın prestijli Concertgebouw konser salonunda gerçekle
şti.  Amsterdam Karışık Korosu'nun (Het Amsterdams Gemengd Koor) 130 üyesi, Hollanda Orkestra Kombinasyonu ile birlikte Bach eserleri seslendirdi.

Diapason’un haberine göre, konserden iki gün sonra korolar arasında ilk Covid-19 vakası tespit edildi. Hollanda’nın önemli müzik toplulu
ğu olan koroda oldukça fazla hasta olan solistlerin yanı sıra şef Paul Valk ‘la birlikte102 sanatçı Covid-19’a yakalandı ve 70 yaşın üzerinde dört sanatçı vefat etti.

1928 yılında kurulan Amsterdam Karma Korosu ortalama ya
şı 50'nin üzerinde olan 130 amatör üyeye sahip ve yılda iki veya üç kez, özellikle Amsterdam Concertgebouw'da konser veriyor.

Korodan dört sanatçının vefat haberi Hollanda basınında duyulunca, Hollanda kamuoyu, “bu konser gerekli miydi?”sorusunu sormaya ba
şladı. Ayrıca basın tarafından “bu trajik olayın, çok sıkı sağlık kurallarının görmezden gelindiği konser salonlarında koro ve orkestra müzisyenlerini nasıl risk ettiğinin göstergesi“ yorumu yapıldı.

Ülkemiz pandemi günlerini ya
şarken, DOB Genel Müdürü Murat Karahan, Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçılarını makam baskısıyla 14 Mayıs 2020’de Pamukkale Hierapolis’de kişisel projesi Zeki Müren Şarkıları konseri için görevlendirmek istemiş ancak olay basına sızınca Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Ziya Güçkan’ı görevden almıştı.

Fotoğraf: Pieter von Straaten/Diapason

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021