Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 37 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Balkanların ve Yugoslavya'nın öncü heavy metal / hard rock grubu Divlje Jagode (Yabani Çilekler) - 19.04.2020Balkanlar ve eski Yugoslavya'nın öncü heavy metal / hard rock grubu Divlje Jagode (Yabani Çilekler). Kimler gelip kimler geçmedi ki bu gruptan?

Sarsıcı bir fotohaber geliyor...

Kaynak: Balkan Edebiyatı

     

Ante "Toni "Janković, Alen Islamović, Mladen Vojičić TİFA, Zlatan Čehić, Marko Osmanović, Žanil Tataj, Zlatan Stipišić Gibonni, Pero Galić.

Fakat bir kişi hiç eksilmedi. Grubun lideri ve solocusu 'Zele' lakaplı Sead Lipovaća

Divlje Jagode 1977 yılında Bosna Hersek in kuzey sınırında yer alan Bihać şehrinde kuruldu.
     

lk albümleri grubun ismi ile aynıydı. Divlje Jagode albümü 1978 yılında çıktı. Bugün bile hit olan ve bir çok sanatçı tarafından defalarca söylenen 'Jedina Moja' bu albümdeydi.

Fakat grup yaprak dökümünü erken yaşamaya başlamıştı. Askere giden grup üyeleri geri dönmemişlerdi. Bazıları da başka gruplara gitmişti. Geriye sadece Toni lakaplı Ante Jankovic ve Zele kalmıştı.

Bu arada Zele grubu Bihaç tan Saraybosna ya taşımak istiyordu. Böylece Zagreb merkezli Jugoton plak firması ile sözleşmesini fesh etti ve Saraybosnalı plak firması Diskoton ile anlaştı.
     

Eksilen grup üyelerinin yerine yenilerini almak isteyen Zele, Bihaçlı hemşehrisi Alen İslamoviç i Saraybosna ya çağırdı. Alen İslamoviç o sırada BAG adlı grupta bass gitaristti.

İkinci albümleri 'Stakleni Hotel'in kayıtlarına başladılar.

İkinci albümün söz kısmında büyük isimler vardı. Ünlü şarkı yazarı Marina Tucakovic and ve Novi Primitivizam akımının kuruclarından Elvis J. Kurtović de ekipteydi. Fakat bir kişi daha vardı. O da yeni bassçı Alen İslamoviç ti.
     

1981 yılında Belgrad hipodromunda gerçekleşen efsane konserler silsilesinde Iron Maiden ile aynı organizasyonda yer aldılar.

Grupta yaprak dökümü devam ediyordu. Solist Toni Jankovic gruptan ayrıldı ve solo kariyerine başlamak istedi. Peki şarkıları artık kim söyleyecekti?

Grubun üçüncü albümü için besteler yapılırken Alen İslamoviç in söz yazarlığı iyice dikkat çekmeye başlamıştı. Kendi yazdığı sözleri kendi okumak istedi ve boştaki solist koltuğuna oturdu Alen. Bir efsane doğuyordu.
     

Üçüncü albümün ismi Motori (Motorcular) olmuştu. Albüme ismini veren Motori büyük bir hit olmuştu.

Bu albümle birlikte Divlje Jagode Yugoslavya nın Bijelo Dugme ile beraber en popüler grubu olmayı başarmıştı. Sırada dördüncü albüm vardı. Carobnjaci (Wizards) albümü çıkmıştı.

Bu sırada Bijelo Dugme nin lideri Goran Bregoviç ten Jagode ye büyük övgüler geliyordu. Dönemin en popüler müzik magazini olan Dzuboks a verdiği mülakkatta 'Yugoslavya daki en büyük iş' tabirini kullanıyordu Divlje Jagode için.
     

Tam da o sırada Bijelo Dugme grubun solisti Zeljko Bebek in ayrılmasıyla sarsılmıştı. Goran Bregoviç in gözü Jagode nin parlayan yıldızı Alen İslamoviç in üzerindeydi. Goran, Alen e grubuna katılması için teklif yaptı. Fakat Alen kabul etmedi.

O sırada Divlje Jagode Londra da yeni bir kontrat imzalamıştı. Vatra albümü için Londra da kayda girmişlerdi. Bu albüm çok başarılı olmuştu ve onlara artık İngilizce albüm yapmanın kapısını açmıştı.

Grubun yeni bassçısı daha sonra grubun efsanesi de olacak Ćeha lakaplı Zlatan Čehić olmuştu. Böylece Alen İslamoviç artık sadece vokal performansına odaklanacaktı.
     

1986 da grup üyeleri artık Londra da yaşamaya başlamıştı. Gelecek albümleri tamamen İngilizce olacaktı. Böylece grubun ismi de Divlje Jagode den 'Wild Strawberries'e çevrildi.

Efsane olmuş parçalarını yeniden İngilizce olarak yazdılar. Mesela Šejla, Sheila olmuştu. "Fire on the Water" ve "Wild Boys" adında iki yeni şarkı vardı ek olarak. Büyük İngiliz klüplerinde çalmaya başladılar.

Fakat bir problem vardı. Kaydettikleri albüm uzun süredir yayınlanmıyordu. Bu durum grupta huzursuzluğa yol açmıştı. Alen İslamoviç Saraybosna ya dönmüştü.
     

Grup Londra da kayıt alırken misafirleri de oluyordu. Dünyaca ünlü heavy metal grubu Whitesnake üyeleri Zele nin gitardaki yeteneğini keşfettiler. Ona gruplarının 2. gitaristi olmaları için büyük bir fırsat sundular. Zele bu teklifi kabul etmedi.

Bu sırada Alen İslamoviç in Saraybosna ya geri döndüğünü duyan Goran Bregoviç ona Bijelo Dugme ye katılması için 2. bir teklif yaptı. TİFA dan boşalan solist koltuğuna onu geçirmek istiyordu. Bu durum gazetelere İslamoviç operasyonu olarak geçiyordu.

Alen artık Jagode nin değil Dugme nin bir parçasıydı. Dugme de yeni bir dönem başlayacaktı ama Çilek ne olacaktı?
     

Alen in ayrılmasından sonra uzun süre bekledikleri 'Wild Strawberries' albümü yayınlanmıştı. Fakat artık solistleri yoktu. Bir sonraki albüm nasıl olacaktı? Zele müthiş bir hamle yaptı ve Bijelo Dugme den ayrılan TİFA yı Jagode ye kattı.

Bijelo Dugme de müthiş bir albüm yaptıktan sonra turneyi yarıda bırakıp gruptan ayrılan TİFA Jagode de nasıl bir performans sergileyecekti? Konji albümü müthiş bir başarı sağladı. Öyle ki büyük bir kesime göre grubun hala en iyi albümü olarak değerlendiriliyor.

TİFA yine yapacağını yaptı ve albüm turnesinde grubunu yarı yolda bıraktı. Bassçı Čeha solistliğe geçti ve grup turneyi bu şekilde tamamlayabildi.
     

Artık grubun dünyaya açılma gibi bir projesi yoktu. Wild Strawberries çoktan bitmişti. Divlje Jagode olarak bile sürekli üye kaybederek ilerliyorlardı. Grubun ilk solisti Toni geri dönmüştü ama bu dönüş altı ay sürmüştü. Daha sonra Gibonni lakaplı Zlatan Stipisic ile anlaşıldı.

Artık tamamen Saraybosnadaydılar. Fakat bir yandan da Yugoslavya dağılıyordu. Bu esnada Zele grubu adına Amerika dan kontrat teklifi aldı. Fakat İngiltere de olduğu gibi prosedür uzun sürünce yeni solist Gibonni ayrıldı. Grup bu saatten sonra tamamen dağıldı.

ZZele artık kariyerini solo olarak devam ettirecekti. İlk albümü ismi 'Magic Love' tamamen İngilizce parçalardan oluşuyordu. Vokalleri ise Žanil Tataj, Emir Čerić ve Tina Tina Rupčić yapmıştı.
     

Savaş artık Zele nin şehirleri Saraybosna ve Bihaç a sıçramıştı. O sırada Zagreb de olan Zele Bihaç ta olan ailesinden haber alamıyordu. Uzun süre müzik yapamadı.

Kendini tekrar toplayan Zele grubu da yeniden kurdu ve Avrupa da savaş karşıtı konserler vermeye başladı. Bu esnada bir de yeni albüm çıkardı. 'Labude, Kad Rata Ne Bude' yani Kuğum, Savaş olmadığında. Bu albümde Fahrudin Pecikoza şarkıları vardı. Sert sound yoktu bu albümde.

Savaş bitmişti. Žanil Tataj vokalleri ile 96 yılında Sto Vjekova albümünü çıkardılar. Fakat o da grupta ayrıldı ve 1999 yılına kadar grup solistsiz olarak yoluna devam etti.
     

Milenyuma girildiğinde Hırvat hard rock grubu Opća Opasnos un solisti Pero Galić e teklif götürdü Zele. Pero Galić ile yeni bir albüm yaptılar.

Od neba do neba (Gökyüzünden gökyüzüne) albümü ile eski sert soundu yeniden yakaladı grup. Divlje Jagode geri mi dönüyordu?
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021