Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Devlet Opera ve Balesi’nden bir grup sözleşmeli çalışanın evden çalışmalarına izin verildiği için Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Bakanlığı’na bir 'teşekkür' videosu çekmesi şaşkınlık yarattı. Videonun idarenin 'ricası' üzerine yapıldığı ileri sürülüyor... - 12.04.2020Salgın nedeniyle Devlet Opera ve Balesi (DOB) etkinliklerinin durduğu ve çalışanlarının idari izinli kabul edildiği biliniyor. Öte yandan DOB’da yıllardır personelin önemli bir bölümü ücret hak edişlerini alabilmeleri için günlük olarak imza atması gereken “yevmiyeli” personelden oluşuyordu. Bu yılın başında “yevmiyeli” sanatçı ve teknik personelin çoğu sözleşmeli (657, 4-b) statüsüne geçirildiler. Fakat geçenler güvenceli ve hak ettikleri ücreti alabilecekleri kadroyu (4-a) alamamış oldular, aralarında işten çıkarılanlar oldu ve bazıları “yevmiyeli” olarak çalıştırılmaya devam ediyor.

Sol gazete’nin haberine göre, DOB’da neredeyse her bölümün (Koro, Orkestra, Bale ve Teknik) yarısını olu
şturan yevmiyeli çalışanlar, ücret ve haklar konusunda emeklerinin karşılığını alamıyorlardı. Bu şekilde çalıştırıldıkları için “misafir” statüsünde tutulan sanatçılar ve diğer teknik personel geçen yıllarda bir araya gelmiş ve haklarını talep etmişlerdi. 2018 yılında kamuda taşeron şirket işçilerinin kadroya alınması gündeme geldiğinde onlar da kendi taleplerini Bakanlığa ilettiler.

Talep metinlerinde durumlarını
şöyle tarif ediyorlardı: “Büyük çoğunluğu konservatuvar ve dengi okullar mezunu olan ve her bir sanat kurumunda ayrı kurallarla çalıştırılıp, ayrı adlandırmalar yapılan kadrosuz sözleşmeli personel sanat kurumlarındaki tek istihdam biçimi olan idari sözleşmelilerle (kadrolularla) aynı sürelerde, aynı koşullarda ve hatta bazen daha fazla çalıştırılmakta; ancak 20 yılı aşkın süredir kendileriyle art arda sözleşme yapılan bu personele kadro hakkı tanınmamaktadır.” Bu gerekçelerle yevmiyeli sanatçılar taşeron yasası kapsamına alınmak istediklerini açıklıyorlardı.

2020 yılı ba
şı itibariyle yevmiyeli çalışanların önemli bir bölümü sözleşmeyi statüye kavuştu ve talepleri kısmen karşılanmış oldu. “Teşekkür” videosunun buna dayanarak çekildiği söylense de “evde kalma” vurgusu öne çıkıyor. Videonun farklı kentlerden sözleşmeliler tarafından çekildiği anlaşılırken DOB çevresinde çok paylaşılmadığı fark edildi. Bazı kaynaklar videonun “Bakanlığın talebi” üzerine çekildiğini ileri sürüyor.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021