Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 30 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Yönetmen Yücel Erten'den tiyatro camiasının ve DT Genel Müdürlüğünün dikkatine.... - 14.01.2020Kamu sanat kurumları Aralık 2019’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yeni bir sürece girdi. Sanat çalışanları, bu sürecin kararname çerçevesinde şartların eskisine oranla çok daha iyi olacağını düşünürken, birkaç gün önce kuliste ellerine tutuşturulan sarı zarflarla işten çıkarıldıklarını öğrenen 300 kadar DT çalışanının şokunu yaşadı. Bu nedenle kimi oyunlar perde kapattı.  En fazla kişi Adana ve Trabzon Devlet tiyatrosundan çıkarıldı. İşten çıkarılanların büyük çoğunluğu ortalama 15, 20 yıldan beri kuruma hizmet eden çalışanlardı. Bu şok henüz atlatılmadan gelen haberler, 350 kişi kadar çalışanın güvenlik soruşturmasının devam ettiği ve önümüzdeki günlerde yeni işten çıkarmaların olabileceği yönünde ve sürecin farklı boyutlara ulaşabileceğini gösteriyor.

Bu geli
şmeler yaşanırken Devlet Tiyatrosu eski Genel Müdürü, Yönetmen, Oyuncu, Hoca ve Sanatçı Yücel Erten sosyal medya hesabından “Kamu sanat kurumlarında insanları fişleyip işten çıkarmak ve yerine sınavsız adam yığmak, ikiyüzlü burjuva ahlâkına bile sığmaz!” diyerek,  yine sosyal medya hesabından “Türkiye Tiyatro Kamuoyunun Dikkatine” başğıyla önemli bir açıklama yaptı.

Sayın Yücel Erten’in açıklaması
şöyle:

TÜRKİYE TİYATRO KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Kamu tiyatrolarının olmazsa olmazı, kadrolu sanatçılardır. Ku
şkusuz ihtiyaç oranında süreli sözleşmeli de bulunur. Sanat alanına topyekûn savaş açmış gibi duran AKP anlayışı, yıllarca sanat kurumlarına kadro vermemiş, eksikleri tamamlamamıştır. Bu yolla kurumlar taşeron tuzağına düşürülmüş durumdadır. Bugün yaşanan batak, bu durumun ve yönetimdeki ilkesizliğin sonucudur. İlişiği kesilen tiyatro emekçileri de sürecin kurbanları.

Bugünkü batakta, çok geç olmadan yapılabilecek bir
şey vardır. Duymazdan gelmeleri ihtimali yüksek ama, ben yine de duyurmaya çalışayım:

DT GENEL MÜDÜRLÜ
ĞÜ YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN DİKKATİNE

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü, hemen yarın Yönetim Kurulunu re’sen toplamalı ve kurul kararıyla önlem almalıdır. Buna göre:

1. Bütün i
şten çıkarmalar ve işe alımlar, bir ikinci duyuruya kadar hükümsüz kılınmalıdır.

2. Alınacak elemanların yasal statüsü, sayısı ve aranan nitelikler hakkında açık bilgi kamuoyu ile payla
şılmalıdır.

3.
İnsanların hazırlanabileceği uygun bir sürenin sonunda, eski-yeni bütün adaylar için sınav yapılacağı duyurulmalıdır.

4. Sınav kurullarının, kurum yöneticilerinin mahut hegemonyası dı
şında, objektif ölçütlerle oluşacağına dair teminat verilmeli ve bu sağlanmalıdır.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlü
ğünde, Yönetim Kurulunun, iktidarın mutemetleri ile kifayetsiz muhterislerden ve koltuk düşkünlerinden oluşmadığını kanıtlamanın yolu budur.

Aksi takdirde gelecekte, bugün yönetimde olanların ve malûm akıl hocalarının, Devlet Tiyatrolarının tabutuna çivi çakmakla anılmaları kaçınılmazdır.

Benden söylemesi.

Yücel Erten

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020