Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1746
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 62 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

DOB’un yeni sanat sezonunda dünyaca ünlü Aiada, Sevil Berberi, Kuğu Gölü balesi ile yıllardır sahneye taşınmayan Damdaki Kemancı gibi eserleri de sanatseverlerle buluşturacak... - 22.09.2019Devlet Opera ve Balesi (DOB), yeni sanat sezonunun açılmasına günler kala, repertuvarını açıkladı. Repertuvarında Aida, Kuğu Gölü, Sevil Berberi, Damdaki Kemancı pek çok dünyaca ünlü eserlere yer veren DOB, bu yıl izleyiciyi Göbeklitepe’nin tarihinde yolculuğa çıkaracak. Göbeklitepe eseri, “bir oratoryo ve kantat şeklinde” sahnelenecek ve danslarla süslenecek. Eserin, dünyanın her yerinde sahnelenmesi planlanıyor.

DOB Genel Müdürü Murat Karahan, önceki gün Ankara Opera Sahnesi’nde düzenledi
ği basın toplantısında, 2019-2020 sanat sezonunu repertuvarını açıkladı. Ankara DOB’un, aralarında Aida, Sevil Berberi, Kuğu Gölü, Damdaki Kemancı’nın da bulunduğu 29 ayrı prodüksiyonla 160 temsile imza atacağını dile getiren Karahan, Türk opera tarihinin unutulmaz sopranosu Leyla Gencer ile ilgili bir belgesel ve anma konserinin de sanatseverlerle buluşacağını belirtti.

30 YIL SONRA SAHNEDE
Arjantin Devlet Ba
şkanı Juan Peron’un eşi Eva Peron’un yaşam-öyküsünü anlatan, Evita müzikalinin de 30 yıl aranın ardından yeniden İstanbul DOB’da sahneleneceğinin bilgisini veren Karahan, 20 yıl sonra da İstanbulluların Carmen operasıyla buluşacağını belirtti. İstanbul DOB’da, aralarında birçok yeni eserin bulunduğu 39 yapımla izleyicilerin karşısına çıkacaklarını kaydeden Karahan, İzmir DOB’un da yeni sezonda La Boheme, La Traviata opera eserleri ile 5. Murat ve Carmen bale eserlerinin de aralarında bulunduğu 34 prodüksiyonla perdelerini açacağını ifade etti.

‘YEN
İDEN DOĞUŞ' SELAMI
Antalya DOB’un da Kanlı Nigar, Sevil Berberi, Kamelyalı Kadın ve
Şehrazat Balesi gibi eserleri, Mersin DOB’un ise Carmina Burana, Amedeus, Yeşilçam Filmleri konseri, Senfonik Neşet Ertaş Türküleri Konseri, Şen Dul opereti gibi birbirinden farklı 30 prodüksiyonla izleyicilerin karşısına çıkacağını ifade eden Karahan, 30 prodüksiyonla 104 kez perde diyecek Samsun DOB’da da Çalıkuşu, Arda Boyları, Altın Ejderha, Hisseli Harikalar Kumpanyası gibi eserlerin yanı sıra Milli Mücadele’nin 100. yılı nedeniyle hazırlanan “Yeniden Doğuş” operasının da sanatseverlerin beğenisine sunulacağını kaydetti. “Yeniden Doğuş” için “Büyük Atatürk’ün de sahnede canlandırıldığı manevi değeri çok büyük bir eser” değerlendirmesinde bulunan Karahan, eserin turnelerle diğer illerde de sahneye taşınacağının bilgisini verdi. Karahan, tüm sezon boyunca, opera, bale, konserler, çocuk eserlerinin de dahil olduğu toplam 193 prodüksiyonu 794 temsille izleyiciyle buluşturacaklarını da kaydetti.

‘ÖZEL ESER'
Karahan, 2018 Troya yılı için sahnelenen Troya epik operasının büyük bir ilgiyle kar
şılandığını anımsatarak “2019 Göbeklitepe Yılı”na özel olarak da bir eser hazırladıklarını bildirdi. Karahan, “Bu senenin flash eseri Göbeklitepe olacak. DOB olarak muazzam bir prodüksiyon hazırlıyoruz. Bir oratoryo, kantat şeklinde, dansla süslediğimiz, teknolojinin nimetlerini çok ciddi anlamda kullandığımız, müzikal ve görsel anlamda bir şov olacak, dünyanın her yerinde yüz akıyla sergileyebileceğimiz Göbeklitepe projesini hazırlıyoruz” dedi.

Karahan, eserin prömiyerinin aralık ayında yapılaca
ğını da duyurdu.

AA

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019