Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1802
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Korno Sanatçısı Zafer Yümlü ile bir söyleşi gerçekleştirildi... - 15.07.2018İzmir’de yayın yapan Ege Telgraf gazetesi nden Erkan Sevinç, Ensemble Feverish Music International Culture Agency Genel Koorditatörü ve korno sanatçısı Zafer Yümlü ile bir söyleşi gerçekleştirdi.  İzmirli Korno Sanatçısı Zafer Yümlü ile gerçekleştirilen söyleşi Ege’den Portreler başğı altında gerçekleştirildi.Egeden Portreler 88 / Zafer Yümlü

Söyle
şen: Erkan Sevinç

KORNO
İLE YOL GÖSTERİYOR

Korno, salyangoz kabu
ğu gibi kıvrımlı, bakır pirinç karışımı borudan yapılan, üflemeli bir çalgı. İtalyanca'da "boynuz" anlamına gelen "corno" sözcüğünden dilimize geçmiş. Kökleri bir haberleşme aracı olarak kullanıldığından dünyadaki bütün postane logolarında yer alıyor. Obua ile beraber çalınması en güç iki enstrümandan biri olan kornonun çalınma güçlüğünü aşmak için koordinasyon ve bakış açısı önemli. Kornonun boru uzunluğu ortalama 5 metre, ortalama ağırlığı ise 4-5 kilogram. Kornoda sesler havanın dudak ile titreştirilmesinden ve çalıcının kabiliyetiyle elde ediliyor. Kornonun ses rengi hafif boğuk ve gizemli. Çalgının karakteristik ses bölgesi orta bölgesi. Kendine özgü anlatımlarla en tatlı korno soloları bu ses bölgesinde yazılmış. Bazen yumuşak ve sevecen, bazen hüzünlü ve dramatik, bazen de gür, parlak ve güçlü. J.S.Bach’in 1721’de Brandenburg Concertosu’na iki korno eklemesiyle bu enstrüman orkestralardaki yerini almış. İzmir’li korno sanatçısı Zafer Yümlü sadece korno çalmıyor,kurduğu ajans ile pek çok ilki de gerçekleştiriyor.

Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı 2004 yılında
İzmir’de kuruldu. İlk programlı konserini Çeşme’de yapılan “Uluslararası Sanat Yolu ile Barış Resim Festivali”nde gerçekleştiren topluluk, alanlarında profesyonel sanatçılardan oluşmakta olup, yurt içi ve yurt dışında konserler vermekte, etkinlikler düzenlemekte. Konserlerde dünya müziklerinden örnekler ile çok seslendirilmiş Anadolu ezgilerinin yanı sıra çağdaş yerli ve yabancı bestecilerin eserleri ağırlıkta. Ajansın İmza attığı bazı işlerden örnekler.  Bir Enstrümanı Tanıyalım, AB kültür başkenti Vilnius’ta Litvanya ve Letonya ile “Art Baltica Summer Academy, Klasik Müzik Enstrümanları Konuşuyor , 1. Uluslararası Menderes Brass Festivali, Maddeyle Değil Sanatla Yaşa, Doğuştan kolları olmayıp ayakları ile korno çalan dünyanın tek engelli korno sanatçısı Felix Klieser konseri.

Zafer Yümlü
İzmir/Şirinyer doğumlu. Çocukluğu ailelerin topluca açık hava sinemasına ve pikniklere gittiği, pazar sinemalarının kahvaltı masasında ailecek beklendiği, çocukların uçurtma uçururken yakından geçen kara trene el salladığı günlerde geçti. İlk müzik derslerini A. Faruk Kakınç’tan aldı. 1990 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girerek Doç. Ferhat Güneri’nin korno öğrencisi oldu. 1994-1998 arası Ertuğrul Karamenderes ile “Rus Ekolü” üzerine çalıştı. 1997’de bir dizi dinleti için gittiği Fransa’da Rouen Konservatuvarı’nda Prof. Charles Lecomte ile 2000 yılında ise İsviçre’de Cenevre Konservatuvarı’nda Prof. Gregory Cass ile çalıştı. 1995 – 2001 yılları arasında İzmir, Çukurova ve Bursa Senfoni Orkestraları’nda konuk korno sanatçısı olarak görev aldı.

2002 yılında “Çok Sesli Dünya
Şarkıları Topluluğu”nu kuran Yümlü daha sonra Türkiye’de bir ilke imza atarak, Türk kültürünün tanıtımı ile ulusal ve uluslararası müzik alanında etkinlikler gerçekleştirerek toplumu bilinçlendirmek amacında çaba harcayan “Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı"nı kurdu. Yümlü’yle sohbete “neden korno?” diye başlıyorum.

“Konservatuara girerken hangi enstrümanı çalaca
ğınızı siz belirlemiyorsunuz. Flüt istersiniz keman verirler.Beni kornocu seçtiler. Korno Türklerin az bildiği bir enstrüman. Türkiye genelinde şu anda konservatuarlarda 34 tane korno öğrencisi var.30-40 kişi de yetişmiş vardır. Oysa korno Avrupa’nın bağlaması gibi ”

“ Korno çalmak kolay de
ğil”

“Aynen. Korno en zor enstrümanlardan biri. Enstrümanlar kadın gibidir. Bir gün bırakırsınız o sizi bir hafta bırakır. Bir hafta bırakırsınız o sizi tamamen bırakır. Hergün 4 saat korno çalıyorum,çalı
şıyorum.Öğrencilerim var . Şu an Amerika ve Hollanda’da korno sanatçısı olan”

“Sadece çalmıyorsunuz tarihsel i
şlevine uygun insanlara yol gösteriyorsunuz.”

“Toplum sanat açısından cahil bırakılmı
ş durumda. Oysa çok geniş bir kültüre sahibiz, Kültürümüzü ,sanatımızı dünyaya açamıyoruz. Bunu başarabilseydik Osmanlı’dan bugüne kalan Türk düşmanlığı olmazdı, uluslararası ilişkilerimiz daha iyi olurdu. 13 senedir uluslararası pekçok proje konser festival gerçekleştirdik. Bunları Avrupa fonları ile gerçekleştiriyoruz. Hiç bir belediyeden destek almıyorum zaten vermiyorlar. Eşimle beraber proje üretiyor ve AB desteği sonrası hayata geçiriyoruz. Dünyada sadece 5 kez verilen bir fondan desteği iki kere üstüste kazandım. 2018 in programını oluşturmuş durumdayız.Eğitim ve konser anlamında Uzak Doğu’yla, Kuzey Avrupa’yla yapılacak projeler var.İşadamlarımızı, derneklerimizi, vakıflarımızı özellikle dezavantajlı gruplar için bizimle temas etmeye ve birlikte çalışmaya çağırıyorum.”

Zafer Yümlü’nün“Dört Korno için Anadolu Ezgileri” adlı bir kitabı var. Kitaba ilginçtir Türkiye’de hiçbir yayıncı ilgi göstermemi
ş ,kitap Almanya’da basılmış ve satışa sunulmuş.Dünya’da ilk ve tek olan bu kitapta Anadolu’nun farklı bölgelerinden halk ezgileri bir batı müziği enstrümanı olan korno ile seslendirilmekte. Yümlü’nün bu kitabı, Mısır'daki dünyaca ünlü İskenderiye Kütüphanesi envanterine alınmış durumda.

Zafer Yümlü’nün Avrupa Birli
ği Uzmanı olan eşi işin mutfağında.Çift sadece klasik müziği değil seyahati de çok seviyor. Yümlü balık tutmayı.büyük büyük puzzle’lar çözmeyi seviyor. Edebiyat ve tarih merakı var. Üç kuşaktır gazeteci bir aileden geldiği için kalemi kuvvetli. Kültür ve sanat üzerine makalelerini ilk fırsatta kitaplaştıracak. Yemekte tercihi deniz mahsülleri. Aslan burcu.Lider ve programlı, sistemli. Fenerbahçe’yi tutuyor. Evde televizyon olmayan bir aile Yümlü ailesi.

İNSANA VE SANATA YATIRIM

Ensemble Feverish Music Uluslararası Kültür Ajansı
İzmir’de gerçekleştirilen “Klasik Müzik Enstrümanları Konuşuyor” projesinde İzmir’in Bayraklı ilçesinde yaşayan imkânları kısıtlı olan öğrencilere, klasik müziği, çok sesli müziği ve klasik müzik enstrümanlarını tanıtmak üzere birçok faaliyet gerçekleştirdi. Proje kapsamında, Bayraklı’da bulunan bir kısmı bedensel engelli olan toplam 100 ilkokul öğrencisine açıklamalı konserler, seminerler, atölye ziyaretleri ve sanat çalışmaları gibi aktivitelerle klasik müzik hakkında detaylı olarak bilgiler verildi.

“Gerek
İzmir’de gerekse ülke düzeyinde yapılacak çok iş var” diyen Zafer Yümlü şöyle devam ediyor” Sanat topluma yayılmalı, toplum bilinçlendirilmeli. İlköğretimde kültür ve sanat derslerine özel ağırlık verilmeli. Yapılan etkinlikler toplumu kucaklamalı. Ülkemizin en büyük sorunu cehalet. Şekle ve ticari zihniyete bağlanmadan halka doğru eğitim ve kültür verilmeli. Avrupa hayranlığı yerine kültürümüzü onlar gibi geliştirmemizin ve tanıtmamızın yolları aranmalı. Toplum bilinçlendirildikçe sanata talep artacak bu da daha çok kültür merkezi, opera ve senfoni orkestrasına, yeni bestelere, dünya çapında festivallere yol açacaktır. Bizler yaptıklarımızla yetinmeyip kentimiz ve ülkemiz için hep daha iyisi için çaba harcıyoruz. Biz çalışmalarımızı elli yıl sonrası için yapıyor, insana yatırım yapıyoruz. Çünkü insana yapılan yatırım ülke için yapılan yatırımların en değerlisidir. Konserlerimizde seyircilerin tepkisi, öğrencilerimizin başarısı doğru yolda olduğumuz konusunda bize mutluluk veriyor"

(Ege Telgraf / 30.07.2017)

Fotoğraf: Erkan Sevinç ve Zafer Yümlü

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021