Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1802
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 12 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Mimar Sinan Güsel Sanat Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı'na tahliye - 21.06.2018İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuarı'yla ilgili tahliye kararı verildi. Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından üniversiteye gönderilen tebligatta, yerleşkenin 25 Haziran saat 13.00'e kadar tahliye edilmesi istendi. Binanın müze olarak kullanılacağı belirtildi. Üniversite rektörlüğünden yapılan açıklamada ise yeni bir yer gösterilmeden tahliyenin kabul edilemez olduğu belirtilirken, "Bu anayasanın ihlalidir" denildi.

İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne bağİstanbul Devlet Konservatuvarı'yla ilgili tahliye kararı verildi. TBMM Başkanlık Divanı'nın 9.3.2017 tarihli kararında, MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı'nın bulunduğu binanın üniversitenin kullanımına tahsisi kaldırılmış ve tahliyesi talep edilmiş, yapılan itiraz ise reddedilmişti.

Habertürk Haber Merkezi'nden Uzay Kesmen'in haberine göre, Be
şiktaş Kaymakamlığı tarafından gönderilen tebligat yazısında, binanın 25 Haziran saat 13.00'e kadar tahliye edilmesi, tahliye edilmediği takdirde 26 Haziran saat 13.30'da tahliyesinin yapılacağı bildirildi. Müzik bölümleri, tiyatro, opera, bale gibi sahne sanatları bölümlerinin yer aldığı binanın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı'na devredilmesinin ardından müze olarak faaliyet göstereceği bildirildi.

"YEN
İ BİR HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI"

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlü
ğü ise yaptığı açıklamada, "Doğal olarak, hukuka aykırı bir şekilde alınan bu karar ile ve üstelik herhangi bir yer gösterilmeden, nereye ve nasıl olacağı meçhul bir şekilde, Meclis Genel Sekreteri başta olmak üzere, Müzecilik Tanıtım Daire Başkanlığı ve kimi diğer bürokratların keyfi projelerinin uygulanması adına, İstanbul Devlet Konservatuvarı'nın tahliye edilmesi kabul edilebilecek bir şey değildir. Bu süreç zarfında, hukuka aykırı alınan bu karara karşı, ivedilikle sorun Devlet'in en üst kademeleri ile paylaşılmış ve idari süreç başlatılmıştır. Ancak, yargı sürecinin devam etmesine ve hakkımızda açılmış herhangi bir tahliye davası kararı mevcut olmamasına rağmen tebligat yapılmıştır. Bunun üzerine ivedilikle, üniversitemiz tarafından idari mahkemede yeni bir hukuki süreç başlatmıştır" denildi.

"ANAYASA
İHLALİ"

1400 ö
ğrencinin öğrenim gördüğü hatırlatılan açıklamada, "Öğrencilerimiz, öğretim elemanlarının ve konservatuvar çalışanlarının, sokağa atılması ve söz konusu binanın boşaltması, eğitim ve öğretimin sağlıklı bir şekilde yürütülebileceği yeni bir yerleşke gösterilmeden asla kabul edilemez. Böylesi bir işleme tevessül edenler açıkça Anayasa'nın 42'nci Maddesi'ni ihlal etmiş olurlar. Üniversitemizin tüm kademelerinde görev yapan yöneticilerin ve öğretim üyelerimizin, öğrencilerimizden ve onların geleceklerinden sorumlu olduğu ve bu hususta geri adım atmanın asla söz konusu olamayacağı açık ve nettir" ifadeleri kullanıldı.

REKTÖR: MÜZE OLACAK

HABERTÜRK'e konu
şan üniversite rektörü Prof. Yalçın Karayağız, "Bu 2 yıllık bir süreç. Ben çok fazla kamu ve devlet kurumları karşı karşıya gelmesin diye bu olayın fazla duyurulmasını istemedim. Bugüne kadar yapılan bu yanlışın düzeltilmesini bekledik. Bu 1.5 yıllık süreçte biz ne söylediysek karşı taraf hep sessiz kaldı. Şimdi de bir tebligat gönderdiler. Dolmabahçe Sarayı Müştemilatı Baltacılar Dairesi'nin müze olarak kullanımına devam etmesi isteniyor. Ancak o bina tarihinin hiç bir döneminde müze olarak faaliyet göstermemiş" dedi.

Öte yandan MSGSÜ Rektörü'nden tahliye açıklaması: Gelsinler, kapımıza dayansınlar

MSGSÜ Rektörü Yalçın Karaya
ğız, MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı'nın apar topar tahliye edilmesine ilişikin kararı eleştirdi, 'gelsinler, kapımıza dayansınlar' dedi.

MSGSÜ Rektörlü
ğü'ne ulaşan tebligata göre binanın önümüzdeki Pazartesi gününe kadar boşaltılması gerekiyor. Üstelik, Salı günü bina boşaltılmadığı takdirde, binanın elektrik ve suyunun kesilmesi ve polis eşliğinde tahliye işlemlerinin başlatılması için Beşiktaş Kaymakamlığı'na talimat gittiği belirtiliyor.

REKTÖR: B
İNAYI BOŞALTMAYACAĞIZ

TBMM Ba
şkanlık Divanı'nın 9 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirdiği, İstanbul Devlet Konservatuarı'na tahsis edilen Dolmabahçe Sarayı Baltacılar Dairesi'nin geri alınması gündemli toplantıdan beri süren tartışma, tahliye kararıyla birlikte yeniden gündeme geldi.

Sözcü gazetesine görü
ş veren MSGSÜ Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, yaklaşık bir buçuk yıl önce başlatılan yargı sürecinin devam ettiğini hatırlatarak, “Kararın bizim için hiçbir hükmü yok. Ayın 26’sında gelirler kapıda bizi görürler” dedi.

26 Haziran Salı günü konservutar binasında senato toplantısı gerçekle
ştireceklerini belirten Rektör Karayağız “Biz binayı boşaltmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti bize yeni bir yer göstermediği sürece buradan çıkmamız söz konusu olamaz. Kaldı ki hukuki süreç henüz bitmiş değil. Defalarca görüşme yaptık. Bırakın bize bir başka binayı, boş bir arazi bile göstermediler. Böyle bir keyfiliği kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

'O KADAR KOLAY DE
ĞİL, DİRENECEĞİZ'

TBMM Ba
şkanı İsmail Kahraman başta olmak üzere yetkililerle bir buçuk yıl içerisinde defalarca görüşğünü belirten Prof. Karayağız “Burada 6 yaşından 25 yaşına kadar çocuklarımız çağdaş, uluslararası normlarda eğitim görüyor. Eğer siyasetçiler oraya ihtiyaç duyuyorsa aynı normlara uygun bir mekan bulmak zorundalar. Orası gecekondu değil. Bir okul. Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı, Ankara Üniversitesi Konservautarından sonra en köklü ikinci kurumdur. Eğitim hakkının engellenmesi suçtur. Anayasayı ihlal etmektir. Çok ayıp. Bizi kapı dışarı etmeye çalışıyorlar. O kadar kolay değil. Direneceğiz.” dedi.

24 Haziran seçimlerine sadece birkaç gün kaldı
ğını hatırlatan Rektör Karayağız “Seçimin hemen ertesi günü için tahliye kararı çıkıyor ve Salı günü de uygulanması öngörülüyor. Şuanda idari anlamda ortada Meclis yok. Muhatap yok. Ortada Meclis Başkanı yok. Yangından mal kaçırır gibi bir tahliye girişimi. Biz buradayız ve binamızdan da çıkmayacağız” yorumunda bulundu.

Habertürk/Sözcü

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021