Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1802
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Büyük ustayı ölümünün 22. yılında saygıyla anıyoruz! - 16.06.2018Ülkemizde klasik müzik kurumlarının gelişmesine öncülük etmiş flüt sanatçısı, eğitimci Prof. Mükerrem Berk’i ölümünün 22. yılında saygıyla anıyoruz...

1917 yılında
İstanbul’da doğan Mükerrem Berk, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda flüt eğitimi aldı. 1937 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’nın yüksek bölümünden mezun olan Berk aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın flüt grubuna katıldı, 1958’den sonra 10 yıl kadar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda müdürlük yaptı, orkestranın flüt grup şefliğini de yürüttü. Orkestra yasasının çıkması için büyük çaba gösteren Mükerrem Berk, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın çeşitli ülkelerde konser vermesini sağladı.

1954-1958 yılları arasında ‘Ba
ğdat Paktı’ çerçevesinde Mesut Cemil ile birlikte Bağdat’ta Güzel Sanatlar Akademisi kurmakla görevlendirilen Mükerrem Berk, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın da ilk kurucu müdürü oldu. Fransa ile olan kültürel ve sanatsal ilişkileri nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı tarafından ‘Legion de Merite’ nişanıyla ödüllendirildi. Kurucularından olduğu Ankara Nefesli Çalgılar Beşlisi ile Avrupa’nın en önemli merkezlerinde konserler düzenledi.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda müdürlük yapan Mükerrem Berk, Bakanlık Başşavirliği görevini de yürüttü.

1986’da Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Flüt Anasanat Dalı profesörlü
ğüne atandı, burada aralarında Bülent Evcil, Nihan Atalay gibi başarılı isimlerin de olduğu pek çok flüt sanatçısı yetiştirdi.

Üstlendi
ği yöneticilik görevlerinde büyük bir özveriyle müzik kurumlarımızın kimlik kazanmasına öncülük eden Mükerrem Berk, müzik hayatımıza yaptığı sanatsal ve idari hizmetleri nedeniyle 1987 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı ile ödüllendirildi.

Arpist Sevin Berk ile evli olan Mükerrem Berk, 12 Haziran 1996 tarihinde aramızdan ayrıldı...

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021