Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Devlet Opera ve Balesi eski genel müdürü Rengim Gökmen'in, kurumda korsan prodüksiyon yapmak suçundan yargılandığı sürecin sonuna gelindi. - 08.05.2017Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen hakkında, Spartacus, Romeo & Juliet, İlkbahar Tangosu, Carmen Suit adlı bale eserlerini telif ödemeden sahneleyerek, 'eser hakkına tecavüz ettiği ve hak ihlali yaptığı' iddiasıyla 2010 yılında dava açılmıştı.

İddianamede, dönemin Devlet Opera ve Balesi genel müdürü olan Rengim Gökmen tarafından izinsiz ve telif hakkı ödenmeden birden fazla sergilenen eserler nedeniyle bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istenmişti.

Eserlerin mali haklarının sahibi Alman şirketi Internationale Musikverlage Hans Sikorski’nin avukatı Dr. Volkan Dülger’in yaptığı açıklamaya göre, Devlet Opera Balesi genel müdürlüğü ile izinsiz oynanan dört eserin telif hakkı ödemeleri için avukatları aracılığı ile anlaşma yolunu seçen Alman şirketi Internationale Musikverlage Hans Sikorski, konuyla ilgili davaların Türkiye'de çok uzun süre devam ettiğini, bu nedenle işin mahkemeye dökülmeden karşılıklı anlaşma (Sulh) yoluyla çözmekten yana olduklarını ve bu nedenle izinsiz oynanan dört eser için toplamda 80.000 TL ödendiği takdirde kabul edeceklerini beyan etmelerine karşın, dönemin Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Çelebi'nin anlaşma sürecinde firmanın avukatlarına bağırıp çağırması sonucu sulh müzakereleri kopmuş ve bunun üzerine izinsiz sahnelenen bu dört eserin telif ücreti için eserin telif hakkını elinde bulunduran Alman şirketi Internationale Musikverlage Hans Sikorski firması mahkemeye gitmiştir.

Şirketin avukatı  Dr. Volkan Dülger'in suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Rengim Gökmen’in soruşturulmasına izin vermemesi üzerine Avukat Dr. Volkan Dülger’in itirazı üzerine Danıştay 1. Dairesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın soruşturma izni vermemesi kararını iptal etmiştir. Bu iptal kararıyla devam eden soruşturma sonunda, Cumhuriyet Savcısı Alp Arslan’ın hazırladığı iddianameyle dava açıldı. İddianamede Rengim Gökmen’in genel müdürü olduğu Devlet Opera ve Balesi tarafından izinsiz ve telif hakkı ödenmeden birden fazla sergilenen Spartacus, Romeo & Juliet, İlkbahar Tangosu, Carmen Suit adlı bale eserleri  nedeniyle bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istendi. 

Dönemin Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen konuyla ilgili mahkemeye yaptığı savunmada, eserin temsil haklarını devralan Alman şirketin kendilerinden çok yüksek telif hakkı istemesi nedeniyle oyunu durdurduklarını, anlaşma sağlananaması karşısında Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde iki ayrı dava açıldığını bildirdi. Ortada suç teşkil eden bir fiil bulunmadığını savunan Rengim Gökmen, konunun tamamen hukuki ihtilaf olduğunu da ileri sürmüştü. Ancak savcılık Rengim Gökmen’in yargılanmasının yapılarak, cezalandırılmasını istedi.

Toplam dört eser hakkında açılan davalar, yaklaşık yedi  yıl sonra sonuçlanmaya başladı. İlk olarak Ankara 2. Fikri Sınai Haklar Mahkemesinde 2013/139 Esas numaralı davada Genel Müdürlük 53.000  (elli üç bin) Euro, ardından Ankara 4. Fikri Sınai Haklar Mahkemesinde 2014/340 Esas numaralı davada da 60.000  (altmış bin) Euro cezaya çarptırıldı. Sıradaki  diğer davalar hakkındaki kararlar bekleniyor. Daha önce dönemin Devlet Opera ve Balesi yönetiminin, ilgili mahkemelerce verilen "mali hakka tecavüz ve tazminat” kararlarıyla toplam 240.000 (iki yüz kırk bin) Euro tazminata mahkûm olduğu ve davaların Yargıtay tarafından onandığı düşünülürse, dört eser için ödenecek miktarı 1.000.000 (bir milyon ) TL'ya ulaştığı görülmektedir.

Bu davalar başladığı sırada görevden alınan ve ardından alelacele emekli olan dönemin Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Çelebi ve dönemin Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen'i dönemin yönetimi olarak zor günler bekliyor.

     

Dönemin DOB Genel Müdür Yardımıcısı Nilgün Çelebi
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021