Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Emre Yavuz & Ilya Kondratiev ikilisi Gümüşlük’te antik taş ocağında - 15.07.2016Denizbank ana sponsorluğunda devam etmekte olan 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 15 Temmuz Cuma akşamı Taşta Klasik konserleri kapsamında Koyunbaba Antik Taş Ocağında Emre Yavuz ve İlya Kondratiev ikilisini misafir edecek.

Bosch’un ana sponsorlu
ğunda gerçekleşen Taşta Klasik konserlerinde sahneye çıkacak olan Türk piyanist Emre Yavuz ve Rus piyanist İlya Kondratiev ikilisi, programda Mozart, Dvorak, Schubert, Camille Saint-Saëns ve Claude Debussy’nin eserlerine yer verecek. Emre Yavuz, geçtiğimiz günlerde festival kapsamında düzenlenen butik konserler serisinde Toprak Ev’de bir resital vermiş ve izleyicilerinden büyük alkış almıştı.

2500 yıllık tarihi ta
ş ocağında sahneye çıkacak olan ikili geceye Mozart’ın, Do Major Sonat K521” adlı eseriyle başlayacak. Bu eser 1-Allegro 2-Andante  3-Allegretto başlıklı bölümlerden oluşuyor. Programın ikinci eseri Antonín Dvorak’ın, Slav Danslarını içeriyor; Op. 46 No. 7, Op. 46 No. 8 ve Op. 72 No. 2 isimli eserlerden sonra gecenin ilk yarısı Schubert’in, Sol Major Marşı ile son bulacak. Aradan sonra konser Camille Saint-Saëns’ın, “Duettino, Op.11” başlıklı eseriyle sürecek. Bu eserin bölümleri ise 1-Andante grazioso ve 2-Allegretto’dan oluşuyor. Antik taş ocağında seslendirilecek son yapıt ise Claude Debussy’nin, “Petite Suite”i olacak. Eser, 1-En bateau, 2-Cortège, 3-Menuet ve 4-Ballet’ten oluşuyor.

Harika Çocuk Emre Yavuz
Müzik e
ğitimine 6660 sayılı “Harika Çocuklar Yasası” kapsamında Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Kamuran Gündemir’le başlayan piyanist Emre Yavuz, çalışmalarına önce Viyana’da Roland Batik’le, ardından Hannover’de tanınmış piyano pedagogu Karlheinz Kämmerling’le devam etti. 2012 yılından beri ise piyanistliğiyle olduğu kadar orkestra şefi olarak da uluslararası alanda tanınan bir diğer önemli piyano pedagogu Arie Vardi ile çalışmalarını sürdürüyor. 9 yaşından beri Mavi Kuş Uluslararası Müzik Yarışması ve 4. Rosario Marciano Piyano Yarışması gibi katıldığı uluslararası yarışmalarda birincilik ödüllerine layık görülen Emre Yavuz, son olarak 2015 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen 2. Ulusal Piyano Yarışması'nda da büyükler kategorisinde birinci olmuştu.

Kondratiev’in ödüllerle dolu hayatı;
Uluslararası F. Chopin Piyano Yarı
şması, Uluslararası F. Liszt Piyano Yarışması Budapeşte, Uluslararası F. Liszt Piyano Yarışması-Weimar ve Beşinci Tiflis Uluslararası Piyano Yarışması gibi iyi bilinen yarışmalardan ödüllerle dönen İlya Kondratiyev, genellikle solo konserleri ve oda müziği orkestralarındaki performanslarıyla tanınır.

Great Hall of Moscow Tchaikovsky Conservatoire, Gasteig Munich, Weimarhalle, Palace of Arts Budapest ve the Great Hall of Tbilisi Conservatoire gibi prestijli salonlarda sahneye çıkan ve övgüyle kar
şılanan Kondratiev’in 2009 yılında kurduğu ‘Robert-Quintet’ oda orkestrası, başarılı performansıyla 6. Stasys Vainunas Chamber Music Yarışmasında ikincilik ödülüne layık görüldü. Bu yarışmada birinciliğe layık eser bulunamamıştı.  Sanatçı, 2011’de Floransa’da katıldıkları ‘Premio Vittorio Gui’ Chamber Music Yarışmasından da üçüncülük ödülüyle ayrıldı.

İlya Kondratiyev’un repertuarı çoğunlukla klasik ve romantik dönemin müziğine dayalı gözükse de aynı zamanda pek çok çağdaş eserleri de içerir. 2011 yılında, E. Leonskaya tarafından Almanya’nın Schillingfurst kentindeki Franz Liszt Piano Akademisini ve P. Gililov tarafından İtalya’daki Eppan Piyano Akademisi’ne davet edilen sanatçı, sıklıkla Rolf-Dieter Arens, Dina Yoffe Konstantin Shcherbakov, Willem Brons, Paul Gulda, Dmitry Bashkirov, Jerome Rose, Leslie Howard, Vanessa Latarshe, Lang Lang ve Arie Vardi gibi sanatçıların ustalık sınıflarında yer alır.

Halen Kraliyet Müzik Koleji'nde Profesör Vanessa Latarche ile Master Performans çalı
şmalarını sürdüren Kondratiev, Rus hükümeti tarafından Rus Halk Sanatçısı unvanına layık görülen Zinaida Ignatieva ile Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarında ve Victoria Soifer ile Samara Müzik Koleji'nde çalışmalar yaptı. Henry Wood Trust Foundation, Future of Russia Foundation, Talent Unlimited ve Mark Zetland Foundation tarafından desteklenen Rus sanatçı, 2011’de Almanya’da göreceği öğrenim için DAAD bursuna layık görülmüştü.

Kondratiev 16 Temmuz’da bir de resital verecek
Rus piyanist
İlya Kondratiev, 16 Temmuz Cumartesi akşamı saat 20:30’da Gümüşlük sahilinde yer alan festival merkezindeki Toprak Ev Piyano Konserleri serisinde bir de resital verecek. Sanatçı, Joseph Haydn’ın, “Mi bemol Major sonat”ından 1.Allegro, 2.Adagio ve 3. Finale-Presto adlı bölümleri seslendirecek. Kondratiev’in Toprak Ev’de vereceği resitalde ayrıca şu eserler yer alacak; Ella Milch Sheriff - 'Reflections on love' (2013); Sergei Prokofiev -  Romeo ve Juliet, Op. 75’ den "Friar Laurence""Mercutio", "Farewell".- from Romeo and Juliet, Op. 75 ve Franz Liszt - Si minor Sonat S.178-Sonata in B minor, S.178.

Antik Ta
ş Ocağında gerçekleşecek Taşta Klasik konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.

Biletler, Festival Merkezi, Gümü
şlük sahili; Roots of Highlife – Ortakent (0 542 443 50 10) ve Biletix'den temin edilebilir.  Bilet iletişim: 0 537 040 37 40

 

 

13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Program:

15 Temmuz - Ilya Kondratiev & Emre Yavuz – piyano (Ta
şta Klasik)
16 Temmuz – Ilya Kondratiev – piyano - Rus (Toprak ev)
18 Temmuz - GFA Piyano 2. Konser (Toprak ev)
19 Temmuz - Håkon Kornstad – etnik caz/saksafon – Norveç (Suda Caz)
20 Temmuz - Derek Gripper – etnik müzik – G.Afrika (Kumda Gitar)
21 Temmuz - Hasan Meten & Erdem Sökmen – düet gitar (Kumda Gitar)
22 Temmuz - Guy Buttery – özgün/G.Afrika (Kumda Gitar)
23 Temmuz - Marek Pasieczny – özgün/Polonya (Kumda Gitar)
24 Temmuz – Naqsh Duo: Golfam Khayam & Mona Matbou – etnik müzik/
İran (Kumda Gitar)
25 Temmuz - Gülsin Onay - piyano (Toprak ev)
26 Temmuz - Kumda Gitar Final Konseri (Ta
şta Klasik)
27 Temmuz - GFA Gitar konseri (Kumda Gitar)
29 Temmuz - Stephane Blet & Ayla Erduran – piyano (Ta
şta Klasik)
30 Temmuz - Stephane Blet – piyano/Fransa (Toprak ev)
1 A
ğustos - Muğla Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası - Şef: Nail Yavuzoğlu (Taşta Klasik)
2 A
ğustos - Muğla Büyükşehir Belediyesi Caz Orkestrası - Şef: Hakan Erakgün, Solist: Teoman Aras/Gümüşlük İskelesi (Suda Caz)
3 A
ğustos - GFA Keman konseri (Toprak ev)
4 A
ğustos - Bülent Evcil, Raffaele Trevisani, Philip Moll & Paola Girardi – Flüt/piyano (Taşta Klasik)
5 A
ğustos - Emin Fındıkoğlu + 12, “big band”- Konser öncesi emektar cazcı İlham Gencer’e “Yaşam boyu onur ödülü” verilecek. (Suda Caz)
9 A
ğustos - Kristin Asbjørnsen and Olav Torget – etnik caz/Norveç (Suda Caz)
10 A
ğustos - Kapanış: Gülsin Onay & Eren Levendoğlu – piyano düet (Taşta Klasik)
11 A
ğustos - GFA Flüt konseri (Toprak ev)

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020