Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Ortalığı karıştıran mektubun ardında Refik Erduran mı var? - 02.06.2016Hırvatistan’dan gelen bir mektup, tiyatro dünyasını karıştırdı. UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Hırvatistan Merkezi, Hırvat Tiyatro Festivali’ne davet edilen DT Genel Müdür Vekili Nejat Birecik ile İstanbul DT Müdürü Zafer Kayaokay’ın etkinliklere katılmadığını iddia etti. Nejat Birecik ise mektubu ‘algı operasyonu’ olarak nitelendirdi.

Yarınabakı
ş internet gazetesinden Ali Koca'nın haberine göre Tiyatro dünyası Hırvatistan’dan gelen bir mektupla karıştı. UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Hırvatistan Merkezi’nden gelen mektup, Devlet Tiyatroları’nın (DT) iki üst düzey yöneticisini Türk kamuoyuna şikayet ediyordu. ITI Hırvatistan Başkanı Zeljko Turcinovic imzasıyla yayımlanan 26 Mayıs 2016 tarihli mektup, Hırvat Tiyatro Festivali’ne davet edilen DT Genel Müdür Vekili Nejat Birecik ile İstanbul DT Müdürü Zafer Kayaokay’ın etkinliklere katılmayıp Zagreb’de turistik gezi yaptıklarını anlatıyordu.

Yalnız, bir gariplik vardı. Söz konusu mektup sarih bir Türkçe ile yazılmı
ştı. Devlet Tiyatroları’ndan ulaşğımız kaynak, mektubun varlığını doğruladı. Burada işler biraz karışıyor. Kaynağımız, böyle bir mektubun olduğunu ancak sözkonusu etkinliğin geçen yıl gerçekleştiğini ve Birecik ile Kayaokay’ın festival etkinliklerine katıldığını söyledi. Hırvatça kaleme alınan mektup Zeljko Turcinovic’in ‘Türkiye’deki dostları’ tarafından Türkçeye çevrilmiş.

REF
İK ERDURAN: HİÇBİR ŞEKİLDE KABUL EDİLEMEZ

‘Türkiye’deki dostları’ ifadesi kafa karı
ştırıcı tabii ki. Görüşğümüz kaynak, ‘ITI kardeşliğine’ işaret ediyordu. “ITI Türkiye’nin başındaki kişiyi biliyorsanız, kimi kastettiğimi anlarsınız.” ITI Türkiye’nin başında yılların gazetecisi ve oyun yazarı Refik Erduran var. Erduran’ı aradık hemen. Fakat nasıl söylesem, Refik Bey topa biraz sert girdi. Gazetedeki köşe yazılarına da yansıyan Nejat Birecik rahatsızlığını açıkça dile getirdi. Zeljka Turcinovic’in anlattıklarının doğru olduğunu, bu tür haberlerin kendilerinin de kulağına geldiğini söyledi: “Aynı şikayetler bize de ulaştı. DT Genel Müdürü makamındaki birine yakışmayan bir davranış. Hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu işler için dünya kadar masraf ediliyor. Ayrıca, dil bilmemesi de mazeret olamaz. Tiyatro evrensel bir sanattır. Devlet Tiyatroları’nın başındaki şahsın bu beceride olması beklenir.”

Refik Erduran, mektupta belirtilen festivalin geçen yılki etkinlik oldu
ğu iddiasına karşı çıkıyor: “Geçen yıl katılmış olabilirler. Ne yaptılar bilemem. Fakat bu yıl gittikleri festivalde hiçbir etkinliğe katılmadılar. Büyük bir saygısızlık bu.” DT kaynağımız olayın bu yıl değil, geçen yıl gerçekleşen festival olduğu konusunda ısrarcı. Zafer Kayaokay da bu yıl festivale herhangi bir davet gelmediğini, 2015 Nisan ayında Hırvat Tiyatro Festivali’ne katıldıklarını ve orada da Anna Karenina oyununu izlediklerini söylüyor.

B
İRECİK’TEN ‘SELFiE’Lİ CEVAP

İki taraftan aldığımız bilgiler birbirini yalanlarken, DT Genel Müdürlüğü’nden bir yazılı açıklama geldi. Nejat Birecik ile Zafer Kayaokay’ın 2015’in Nisan ayında düzenlenen festivale katıldığını ve orada Anna Karenina oyununu yerinde izlediğini bildiren açıklamada ek olarak, Birecik ile Kayaokay’ın tiyatro salonunda çektirdiği fotoğraf paylaşıldı. Nejat Birecik, mektup olayını son dönemde çok sık duyduğumuz ifadelerle, ‘provokasyon’ ve ‘algı operasyonu’ olarak niteledi.

Bütün bu bilgilerden sonra insanın aklına ister istemez ‘Pelikan Bildirisi’ geliyor. Malum, yakın dönemde bir ‘bildiri’ ile hükümet de
ğişti. Kimileri ‘darbe’ de diyor ama o konuyu politika uzmanlarına bırakalım. Hırvatistan’dan gelen bu garip mektup, gerçekten büyük bir skandalı da ortaya çıkarıyor olabilir. Diğer taraftan, göreve geldiği günden bu yana tartışmalı bir isim olan Nejat Birecik’in yerine birilerinin hazırlandığı ihtimalini de gözardı etmemek gerekir. Bakan değişikliklerinde yaşanan bürokrat değişimleri öncesi tiyatro dünyasını karıştıran bu mektup hayli ilginç. Görünen o ki, perdeler tatile giriyorken, yaz sezonunda bizi başka bir ‘temsil’ bekliyor….

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020