Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Dünyaca ünlü Türk Pianist İdil Biret, New York'un Carnegie Hall salonunda Yale Senfoni Orkestrası ile birlikte verdiği konser büyük ilgi gördü ve yoğun alkış topladı. - 25.04.2016Yale Üniversitesi'nde değişik bilim dallarında eğitim gören, müziğe de gönül vermiş öğrencilerin oluşturduğu orkestranın kuruluşunun 50. Yılı dolayısı ile verdiği son konserde sahne alan İdil Biret, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türkiye'nin müzik eğitimini organize etmek ve öğretici materyal hazırlamak için Türkiye'ye davet ettiği Alman müzisyen Paul Hindemith'in eserlerini çaldı.

Maestro Toshiyüki Shimada'nın yönetti
ği orkestra eşliğinde, izleyicilere adeta bir müzik ziyafeti çeken İdil Biret, konser sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, bu konserin özel bir konser olduğunu söyledi. İdil Biret, "Özel bir konser olmasının sebebi, Yale orkestrasının, bu genç orkestranda çalanların hepsi, müziği hobi olarak yapıyorlar, müziği sevdikleri için yapıyorlar. Mesela, içlerinde felsefe okuyanlar var, bilim okuyanlar var, yani hiç biri profesyonel olarak, meslek olarak bunu yapmıyor, sevdiklerinden dolayı yapıyorlar ve bu benim için çok önemli bir şey. Son derece kaliteli bir orkestra" diye konuştu.

Bestelerini piyano tu
şlarına döktüğü Alman müzisyen Hindemith'in Atatürk'ün daveti üzerine Türkiye'ye geldiğine değinen Biret, kendisinin Türkiye'de müziğin daha çok yayılması için neler yapılmasına gerektiğine ilişkin raporlar hazırlayarak Atatürk'e sunduğunu anlattı.

Biret, kendisine müzik e
ğitimi veren Wilhelm Kempff'in kendisine, Atatürk'ün "Ben müziği Türkiye'de daha geniş kapsamda tanıtmak istiyorum. Çünkü yaptığım, yapacağım reformlar ancak müzik tutarsa başarılı olur" dediğini ancak Kempff'in başka görevleri dolayısı ile bunu Kabul edemediğini söyledi.

Bunu üzerine, araya giren ba
şka müzisyenlerin önerileri doğrultusunda , yaptığı müzikten dolayı o dönemin Nazi yönetimince sevilmeyen Hindemith'in Türkiye'ye gelerek müzik konusunda eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermeye başladığını belirtti.

Hindemith'in daha sonra ABD'deki Yale Üniversitesi'nden bir teklif aldı
ğını ve bunun üzerine ABD'ye taşındığını anlatan Biret, "Türkiye'den direkt olarak Yale Üniversitesi'ne geliyor. Bu bize çok ilginç geldi, düşüncenin sahibi, kendisi de Yale'den mezun olan eşim" dedi. Hindemith aracılığı ile, kendisi ve Yale Senfoni Orkestrası ile, Türkiye ile ABD arasında bir müzik köprüsü kurmanın hem anlamlı hem de önemli olduğunu belirten İdil Biret, dünyaca ünlüler Carnagie Müzik Salonu'nda ilk kez konser verdiğini belirterek, "New York'taki bütün salonlarda çaldım, Ama bir şey söyleyeyim mi, benim için her konser önemli. İsterse Carnigie'de olsun, isterse çok az bilinen bir yerde olsun. Siz elinizden gelen en iyi şeyi yapmak zorundasınız. Kendinize karşı sorumluluğunuz var, o çok önemli. Tabii bu salonun çok önemli bir geçmişi var, aklınıza kim gelirse, zamanının büyük sanatçıları hepsi burada çalmış" diye konuştu.

Nafiz ALBAYRAK / New York, 23 Nisan  DHA

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020