Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 20 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Klasik müzik sevenlerin tutkuyla takip ettiği Bach Günleri, hem İstanbul hem de Ankara'da dinleyiciyle buluşacak - 18.01.2016Hakan Erdoğan Prodüksiyon tarafından düzenlenen ve klasik müzik sevenlerin tutkuyla takip ettiği Bach Günleri, Bach’ı öncesi ve sonrasına ait repertuarla birlikte sunacak ‘Bach Before & After’ konser serisiyle devam ediyor. Mayıs ayında sona erecek festival kapsamında İstanbul ve Ankara’da her ay klasik müziğin iki önemli ismi ağırlanacak.

Bach Before & After’ın
şubat programında Avrupa’nın en eski Barok müzik topluluğu Hortus Musicus ve barok kemanın yaşayan en büyük ustası Sigiswald Kuijken yer alıyor.

43 yıllık geçmi
şi boyunca Avrupa’nın bütün müzik tarihini kat eden Hortus Musicus’un bu kadar uzun ömürlü olmasının sebebi yaratıcılığında gizli. Topluluk erken dönem müziğiyle anılagelmekte ama Hortus Musicus söz konusu olduğunda bu ifade sadece kullanılan yalın malzemeye atıfta bulunmakta. Zira topluluğun kendi müziği her prova ve seslendirmede yeniden doğar... Topluluğun müzik dehası ve egzantrikliğiyle bilinen şefi Andres Mustonen, henüz bir öğrenciyken Hortus Musicus’u kurar. O günden beri de repertuarı Hint, Arap ve Yahudi geleneksel müziğinden en çağdaş eserlere kadar geniş bir yelpaze sunan, zaman ve mekânda sınır tanımayan bu olağanüstü grubun şefiliğini üstlenir.

Bach Günleri’nin çok sevilen açılı
ş konserinde seyircilere unutulmaz bir akşam yaşatan Hortus Musicus, 14 Şubat saat 19.00’da İstanbul Deniz Müzesi’nde ve 15 Şubat saat 20.00’de ilk defa Ankara Akün Sahnesi’nde eğlenceli bir akşam vaat ediyor.

BACH’I KUIJKEN’DEN D
İNLEMEK AYRICALIK

Klasik müzik meraklılarının yakından tanıdı
ğı, Barok kemanının yaşayan en büyük ustası Sigiswald Kuijken ise solo sonat ve partitalarla 21 Şubat saat 19.00’da İstanbul Deniz Müzesi’nde ve 22 Şubat saat 20.00’de Ankara Akün Sahnesi’nde olacak.

Barok stilinin öncüsü olan Kuijken, 1970’lerin ba
şından itibaren birçok sanatçıyı etkiledi. Döneme özgü enstrümanları çalmasıyla tanınan sanatçı, 28 yaşında ayrıldığı Alarius Ensemble’ın ardından La Petite Bande’ı ve Kuijken String Quartet’ı kurdu ve ünlü klavsenci Gustav Leonhardt’la birlikte çalıştı. Omuz çellosu olarak da bilinen viola da spalla’yı, yaptığı Bach kayıtlarıyla tüm dünyaya yeniden tanıtan Kuijken, Koninklijk Muziekconservatorium, The Royal College of Music, Salamanca Üniversitesi, Accademia Chigiana, Conservatoire of Geneva, Musikhochschule gibi önemli müzik okullarında ders verdi. Eski müziğin özgün stiline sadık kalarak üç kez solo sonat ve partitaları kaydeden Sigiswald Kuijken, bu kayıtlarla Bach müziği takipçilerinin arşivleri için belki de en önemli kaynak haline geldi.

Sigiswald Kuijken, Bach Before & After kapsamında verece
ği konserlerde iki enstrüman kullanacak. Bach’ın ‘Sonat No.2’ ve pek çok müziksever tarafından dünyanın en güzel müziği olarak nitelenen ünlü Chaccone’un yer aldığı ‘Partita No.2’sini kemanla; ‘Viyolonsel Süiti No.6’sını ise viola da spalla ile seslendirecek. Bach’ı bu büyük ustadan dinlemek müzikseverler için tarihi bir ayrıcalık olacak.

Etkinli
ğin biletleri Biletix’ten ve konser günü gişeden temin edilebilir. Bilet fiyatları tam 80 TL, öğrenci 40 TL

Radikal

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021