Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Merve Özbey, Güliz Ayla, Cem Belevi, Melis Kar... Popçu savaşları kızışıyor - 14.11.2015Onlar Türk popunun yeni starları. Şarkıları dillere dolanıyor, klipleri sosyal medyada milyonlarca kez izleniyor. İçlerinde eskiden 115 kilo olan da Pink Floyd’la sahneye çıkma hayali kuran da var. Genç popçulara sorduk, Naim Dilmener yorumladı.

HERKES
İN IŞIĞI OLMALI

BURAY (30) - ‘
İSTERSEN’

Ses tonu Kenan Do
ğulu’ya, tarzı Yalın’a benzetiliyor. Şarkısı ‘İstersen’, ‘Kiraz Mevsimi’ dizisinde çaldıktan sonra listelere giren Buray, babadan müzisyen. İlk melodilerini evdeki ufak bir cura sazla 6 yaşında çıkarmaya başladı. Müzik kompozisyon bölümünü bitirdikten sonra da tarzına karar verdi. Ona göre yaptığınız müziğin sanatsal boyutu hep ön planda ama yakışıklılığın bu işe etkilerini es geçmiyor: “Her sanatçının göze hitap eden bir ışığı olmalı.”

Hayat mottosu: Hiç kimseye zarar vermeyecek
şekilde hayatın keyfini çıkar.
Şaşırtıcı ama gerçek: Bir erkek olarak futbol ve arabalara ilgi duymuyorum.
Kiminle aynı sahneye çıkmalı: Bob Marley’ye gitar çalmak isterdim.

'YARINI BEL
İRSİZ'

NA
İM DİLMENER: Tarkan ile Kaan Tangöze’yi tek bünyede birleştirmeye çalışayım derken, Hakkı Bulut kıyılarına vurmuş bir vokal. Bugün var ama yarını belirsiz.

ANI YA
ŞAMALI

GÜL
İZ AYLA (27) -  ‘OLMAZSAN OLMAZ’

Çocukken hayallerini müzik süslüyordu.
İstediğine de kavuştu. Önce müzik okudu, gruplar kurdu, sahneye çıktı... ‘Olmazsan Olmaz’ isimli ilk single’ıyla sonunda adını duyurdu. Ona göre şarkılarının sevilme sırrı kimseye gider yapmaması. Müziği kadar düzgün vücut hatları da beğenilen Ayla bu konuda net konuşuyor: “Güzel olmak tek başına bir şey ifade etmez.”

Hayat mottosu: Anı ya
şa.
Şaşırtıcı ama gerçek: Gözlerim 7,5 numara miyop.
Kiminle sahnede olmalı: Anouk ile Avrupa’da bir müzik festivalinde
şarkı söylesek.

'
İYİ BİR VOKAL

NA
İM DİLMENER: İyi bir ses, temiz bir vokal. Ama kızcağıza post-Sıla rolü biçildiği için, işi (en azından bu albümüyle) tamamına erdiremeyecek.

YARI
ŞMADAN ÇIKT

İLYAS YALÇINTAŞ (26) - ‘İNCİR'

A
şk acısı çekenlerin de, düğün dansı için şarkı seçenlerin de ilacı onun şarkısı ‘İncir’ oldu. İlyas Yalçıntaş “Sanırım insanların böyle bir şarkıya ihtiyacı vardı” diye başarısını özetliyor. Onun dinleyiciyle yolu Kanal D’de yayımlanan ‘X factor’ isimli müzik yarışmasıyla kesişti. Seslendirdiği ‘İncir’ hızla kana nüfuz etti. Bir gecede dillerdeydi. ‘Enbe’ Orkestrası’nın albümünde şarkıları yer aldı. Şimdi sırada kendi albümü var.

Hayat mottosu:
İyi biri olursan zaman sana iyi şeyler yaşatır.

Şaşırtıcı ama gerçek: Sahneden sonra beni görenler “Hani nerede o duygusal çocuk” diyorlar. Çünkü normalde konuşkan ve eğlenceliyim.

Kiminle aynı sahnede olmalı: Yavuz Çetin ya
şasaydı onunla sahnede solo gitar çalabilmek isterdim.

ARABESK
İ ZORLUYOR

NA
İM DİLMENER: Ferdi Tayfur dahi bu kadar ağlamamış, bu kadar inlememiştir.

ÖDEVLER
İNİ BESTELEDİ

ES
İN İRİS (27) -’BU GECE’

E
ğlenceli şarkı sözleri ve yüksek enerjisiyle diğer popçulardan ayrıldı. Aslında ilk albümü ‘Yine Mavi’ beş yıllık bir çalışmanın eseri. Onun müzisyenliğinde Türk sanat müziği âşığı annesinin payı büyük. Önce çocuk yaşlarda oyunlar oynarken şarkılar uydurdu. Sonra ders çalışırken ezberlemesi gereken yerleri besteledi. Sonuçta ergenliğin ilk ışıklarıyla beraber adamakıllı şarkı yazmaya başladı.

Hayat mottosu: Ya
şa ve yaşat.
Şaşırtıcı ama gerçek: İris soyadım değil, adım. Hatta İris’i ikinci isim olarak kendime çocukken seçtim. Tam ismim Esin İris Orhan oldu.
Kiminle aynı sahnede olmalı: Pink Floyd ile Harbiye Açıkhava sahnesinde.

TAVERNAYA DÖNDÜ

NA
İM DİLMENER: Bilinen bir söz yazarıyken şarkı söylemeye de niyetlendi. Kafası karışık. Türk müziği ile popu birleştireceğim derken tavernalardan hangisinin kapısını çalacağını şaşırmış.

VURUR YÜZE
İFADESİ...

MERVE ÖZBEY (27) ‘YA
Ş HİKÂYESİ

Sosyal medyayı son dönemde me
şgul eden; “Vurur yüze ifadesi bulur seni bir tanesi” kalıbı onun eseri. Merve Özbey şarkının bu kadar dillere pelesenk olmasını elektronik altyapının üstüne arabesk okumasına bağlıyor. “Biraz klişe olacak ama kendimi bildim bileli şarkı söyleyen ayna karşısında fırça tutup fön makinesiyle kendine fan yapan bir kızdım” diye kendi hikâyesini özetliyor. Sonrası malum, konservatuvara, uzun bir vokal geçmişi ve keşfedilme...

Hayat mottosu:
İyi düşün, iyi olsun.
Şaşırtıcı ama gerçek: Çikolata ve tatlıyı sevmeyen nadir kadınlardanım.
Kiminle aynı sahneye çıkmalı: Harbiye Açıkhava’ya Beyoncé ile.

SOSYAL MEDYAYI
İYİ KULLANDI

NA
İM DİLMENER: O ya da ekibi sosyal medyayı iyi kullandı ve “Vurur yüze bir tanesi...” slogan haline geldi. Ne vokalinin ne de genel olarak şarkılarının dikkate değer bir özelliği mevcut.

YILMA, KO
Ş PEŞİNDEN

TUBA YURT (28) - ‘OH, OH’

Yeni cover kraliçesi olarak anılıyor. Önce Do
ğukan Manço ile ‘Sakin Ol’u yeniden yorumladı, arkasından ‘Aşk Sanmışız’ ve Sezen Aksu’nun ‘Oh Oh’ cover’ı geldi. Kendini ilk hatırladığı zamanlar konservatuar koridorlarında klasik Batı müziği eğitimi alıyordu. İki sene önce Bursa’da sahne aldığı bir mekânda gelenlerin ilgisiyle işe dört elle sarıldı. Sonrası malum... Çalsın sazlar söylesin Tuba... Tuba Yurt bu işe gireceklere bir tüyo veriyor: “Yılma ve işinin peşinden koş.”

Hayat mottosu:
Şükretmenin insanı mutlu ettiğine inanırım ve her daim yaşadığım anın kıymetini bilmeye çalışırım.
Şaşırtıcı ama gerçek: Senfoni orkestrasında viyola sanatçılığı yaptım.
Kiminle aynı sahnede olmalı: Harbiye Açıkhava ‘da muhte
şem bir orkestra ile konser vermek isterim.

DAHA KIDEML
İ

NA
İM DİLMENER: Diğerlerine göre daha kıdemli sayılabilir. Fazla ses getirmemiş olsa da ‘Aşk Sanmışız’ ve ‘Aşk’a Emanet’ adlı iki çalışması var ‘Oh Oh’ öncesi. Sezen Aksu’nun şarkısı ‘Oh Oh’ çok cazip bir şarkı tabii, hele hele bugünler için. Ama Yurt’un bu şarkıya (‘şuyundan’ da, ‘buyundan’ da) kattığı hiçbir şey yok.

HALI SAHACI POPÇU

MEL
İS KAR (25) ‘YERİN DE DOLMUYOR Kİ

O, müzik yarı
şmalarından çıkıp tutunan ender isimlerden. Dört yıl önce ‘O Ses Türkiye’ yarışmasına katıldı, dört jüri üyesi de onu takımında istedi. O, Murat Boz’u tercih etti. Yarıfinale kadar ilerledi. Yarışmada derece alamadı ama iki sene sonra ilk albümü ‘Kaçak’ müzik marketlerdeydi. Asıl çıkışını kısa süre önce çıkardığı single’ı ‘Yerin de Dolmuyor ki’ ile yaptı. Klibindeki seksi dansları klibin kendisinden daha çok dikkat çekti.

Hayat mottosu: Kendin ol, ba
şkası zaten olunmuştur.
Şaşırtıcı ama gerçek: Futbol oynamayı çok seviyorum. İki haftada bir halı sahada kızlı-erkekli maç yapıyoruz.
Kiminle aynı sahneye çıkmalı: Madison Square Garden’da Justin Timberlake ile konser vermek efsane olur.

VOKALE D
İKKAT

NA
İM DİLMENER: İyi bir ses. Ama ilk albümü ‘Kaçak’ ile (albümün karma yapısından dolayı) kendini gösteremedi. Yeni single’ı ‘Yerin de Dolmuyor ki’ ile bunu yapabilirdi ama vokali kimi yerlerde (Çelik misali) titrek, kimi yerlerde ise (Funda Arar misali) sert olmasaydı.

GÜZELSEN 1-0 ÖNDES
İN

CEM BELEV
İ (27) - ‘SOR’

Yeni romantik olarak tanınıyor. Müzi
ğinin yanında bir yandan da dizi oyuncusu olarak boy gösteriyor. Cem Belevi ‘Sor’ şarkısından başa sararsak yedi yaşında piyano çalarak müzikle tanışıyor. Lise yıllarında yaptığı besteleri, okul orkestrasında verdiği konserler ve ilk albüm takip ediyor. Ama asıl çıkışı bu sene single’ı ile yakalıyor. Bu arada yetenek bu iş için yeterli mi diye merak edenlere önemli bir not düşüyor: “Güzel insan her yerde bir sıfır önde başlıyor”

Hayat mottosu:
İste! İstersen olur.
Şaşırtıcı ama gerçek: Bir dönem tartıda 115’i görecek kadar kiloluydum.
Kiminle aynı sahnede olmalı: Ajda Pekkan’la Harbiye Açıkhava.

BA
ŞKA ŞEYLER

Naim Dilmener: Kabul; pop dedi
ğimiz şey güzel ya da yakışıklı yüz ister. Ama bunun yanında başka şeyler de ister. İyi ve doğru söylenmiş şarkı, ortalamanın üstünde bir ses, gibi...

Hakan Gence/HHA

     

BURAY (30) - ‘İSTERSEN’

GÜLİZ AYLA (27) - ‘OLMAZSAN OLMAZ’

İLYAS YALÇINTAŞ (26) - ‘İNCİR’
     

ESİN İRİS (27) -’BU GECE’

MERVE ÖZBEY (27) ‘YAŞ HİKÂYESİ’

TUBA YURT (28) - ‘OH, OH’
     

MELİS KAR (25) ‘YERİN DE DOLMUYOR Kİ’

CEM BELEVİ (27) - ‘SOR’
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021