Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Şu Carmina Burana meselesine kulisler ne diyor? - 30.10.2015Ülkemizin sanat kurumlarının, bu kurumlarda çalışan sanatçıların ve tabii ki ülkemiz sanatının türlü türlü sorunları varken ve bu sorunların aşılması için çaba sarfedilirken, "Kültür ve Turizm Bakanlığı Carmina Burana'yı repertuardan çıkardı" başğıyla ajanslara düşen haber, Cumhuriyet Gazetesi haberi olarak gazetemizde de yayımlanınca, çok sayıda okurumuz tarafından meselenin gereksiz ve abartılı olarak gündeme getirildiği öne sürüldü.

Kulislerde dü
şüncelerine başvurduğumuz kişiler, aslında bakanlığın Carmina Burana'yı repertuardan çıkartmak gibi bir girişimi olmadığı, aksine piyanist Fazıl Say'ın nota edition'a yaptığı şikayet üzerine, bakanlık tanesi 30 Euro'dan 80 adet orijinal nota getirterek eserin seslendirilmesine devam ettiğini ve bu arada seslendirilen eserlerin bakanlık tarafından telifinin düzenli olarak ödendiğini özellikle belirttiler.

Di
ğer yandan Carmina Burana adlı sahne kantatı, Devlet Çok Sesli Korosu tarafından 28 Ağustos 2015'de Antalya DOB'da seslendirildi. Ekim 2015'de Aspendos'ta seslendirilmek üzere programa alınmış olup 10 Ekim 2015'de Ankara'da vuku bulan canlı bomba saldırısı üzerine güvenlik nedeniyle program iptal edilmiştir. 


Carmina Burana Devlet Opera ve Balesi'nin sık sık seslendirdi
ği bir eser olmadığı, sahne kantatı olması nedeniyle Devlet Çok Sesli Korosu'nun demirbaş eseri olduğu kulislerden gelen bilgiler arasında.

Sonuç olarak Carmina Burana'nın geçti
ğimiz iki sezon boyunca sık sık seslendirilmesinden dolayı eserin deformasyona uğramış olacağı düşünüldüğünden, koronun programı ağırlaştırılarak 2015-2016 sezonunda Yunus Emre Oratoryosu seslendirilecek.

Bilgisine ba
şvurduğumuz kişiler, bir eserin her yıl, her zaman repertuarda olmasının söz konusu olmadığını, aksıne eserin sık söylenmesinin koroyu gevşeteceğini ve bunun da eseri deforme edeceğini vurguladılar. Örneğin Haydn'ın Yaratılış oratoryosu en son altı yıl önce Devlet Çok Sesli Korosu tarafından seslendirildiği, Benjamin Britten'in Savaş requemi ise 10 yıldır seslendirilmediği, bunun ise repertuardan çıkarılmış anlamına gelemeyeceği özellikle belirtildi.

Devlet Çok Sesli Korosu'nun
şu an önemli sorununun Carmina Burana ve dolaysıyla repertuar sorunu olmadığı, koronun başlıca sorunun "kadro" ve "sahne" sorunu olduğu belirtildi.

Emekli olan sanatçıların yerine sınav açılıp yenisi alınmadı
ğı için kadroda eksikliklerin olduğu, ayrıca Devlet Çok Sesli Korosu'nun müstakil bir sahnesinin olmadığı biliniyor. Bunca önemli sorun varken ve bu sorunlar aşılamamışken "Kültür ve Turizm Bakanlığı Carmina Burana'yı repertuardan çıkardı"diye bir haberin çıkması, konuyla ilgili kişilerce "çok yerinde bir habercilik değil, aksine sansasyonel bir haber" denilerek eleştirildi..

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021