Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Fazıl Say'a Fransa'dan 2015 Uluslararası Laiklik Ödülü - 26.10.201526 Ekim Pazartesi akşamı Paris' te gerçekleştirilen ve Fransa Başbakanı Manuel Valls, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo gibi önemli isimlerin katıldığı törenle Cumhuriyet Laiklik Komitesi‘nin 2015 Uluslararası Laiklik Ödülü'nü alan Fazıl Say, ödül konuşmasında şunları söyledi:

“Sevgili Dostlarım,

Bana bu ödülü layık görmenizden onur duydu
ğumu söyleyerek sözüme başlamak isterim.

"Laiklik", benim memleketim Türkiye'de, cesur lider Atatürk'ün kurdu
ğu Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir  kavramdır. Bizler için laiklik bilimde, sanatta, sporda, her şeyde dünya yarışında varolmak isteyen Türkiye insanlarının, farklı inançlara ve farklı etnik kökenlere dağılmış halkına, eşit insan hakları veren, tüm inanışlara ve inançsızlara adil hak tanıyan, her tür felsefi düşünceyi özgür kılan bir üst adalet idi. Hepiniz biliyorsunuz ki, bu durum son yıllarda vahim bir şekilde değişime sürüklenmektedir.

21. yüzyılın ba
şında bu kadar tepkili bir terör zihniyetinin bu kadar insanlık dışı bir noktaya varmış olması, hepimiz için bir dramdır. Bu durumun oluşmasının suçluları hem doğuda, hem de batıdaki güç dengeleridir. Bu "mükemmel olmayan dünyada" sanatımız ile gerçekte ne kadar yapıcı olabileceğimizi zaman gösterecek. Ama bu dünyanın, çocuklarımıza torunlarımıza bırakmak istediğimiz iyi ve barış içinde bir dünya olması için artık hepimiz çok şey yapmalıyız, tehlike büyüktür, ve tehlikenin farkındayız.

Şimdi sizlere kendi bestelediğim "Kara Toprak" adlı eserimi Charlie Hebdo'dan Ankara katliamına, tüm terör saldırılarında hayatını kaybeden ve yaralanan dostlar için seslendireceğim.

Saygılar sunarım.”

Hakkında 19. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilmi
ş olan 10 aylık hapis cezasının Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından bozulması ile aynı güne denk gelen bu ödül için Say, ifade ve düşünce özgürlüğünün tüm baskılara rağmen her zaman insanlığı aydınlatma yolunda kazanmasından umut ve mutluluk duyduğunu belirtti.

Konu
şmanın tamamı;

“Sevgili Dostlarım,

Bana bu ödülü layık görmenizden onur duydu
ğumu söyleyerek sözüme başlamak isterim.

"Laiklik", benim memleketim Türkiye'de, cesur lider Atatürk'ün kurdu
ğu Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir kavramdır. Bizler için laiklik bilimde, sanatta, sporda, her şeyde dünya yarışında varolmak isteyen Türkiye insanlarının, farklı inançlara ve farklı etnik kökenlere dağılmış halkına, eşit insan hakları veren, tüm inanışlara ve inançsızlara adil hak tanıyan, her tür felsefi düşünceyi özgür kılan bir üst adalet idi.

Hepiniz biliyorsunuz ki, bu durum son yıllarda vahim bir
şekilde değişime sürüklenmektedir. Özellikle son bir kaç yılda olup bitenler tam bir trajedidir.

İnsanlardaki "özgürlük isteği" hatırlarsınız tüm Türkiye'de haftalarca süren "Gezi Park" protestolarında tüm dünyaya ulaşştı. Şunu eklemeliyim, daha bir kaç gün önce Gezi Parkı eylemlerine katılan 300'e yakın kişi hapis cezalarına çarptırılmıştır. Bu konuda ben de Gezi Parkı olaylarında yaşananları orkestral müzik eserleri ile anlatmıştım. Ben, hatırlarsanız sosyal medyada Hayyam'ın bir rubaisini retweet ettiğim için 10 ay ceza almıştım. Burada yüzlerce, binlerce örnek verebiliriz ki, benim ülkemde hukuk artık hiç bir şekilde işlememektedir, "laiklik" ise yok olmak üzeredir.

Son aylarda artan terör olayları ile yüzlerce suçsuz insan hayatını kaybetmi
ştir, kontrol tamamen yok olmuştur, suçluların siyasi bağlantıları karanlıkta kalmış, ülkede yaşayan tüm insanları büyük bir korku ve geleceğe yönelik endişe sarmıştır. Türkiye tarihinin en zor dönemindedir. Usta rejisör Tarkovski'nin çok sevdiğim bir cümlesi vardır; "Dünya mükemmel olmadığı için sanat var.” Bütün bu terör olaylarının, bu siyasi çıkarların, bu mülteci trajedilerinin sadece bir din uğruna yapıldığına inanmak hepimiz için imkansızdır.

21. Yüzyılın ba
şında bu kadar tepkili bir terör zihniyetinin bu kadar insanlık dışı bir noktaya varmış olması, hepimiz için bir dramdır. Bu durumun oluşmasının suçluları hem doğuda ve hem batıdaki güç dengeleridir. Bu "mükemmel olmayan dünyada" sanatımız ile gerçekte ne kadar yapıcı olabileceğimizi zaman gösterecek. Ama bu dünyanın, çocuklarımıza torunlarımıza bırakmak istediğimiz iyi ve barış içinde bir dünya olması için artık hepimiz çok şey yapmalıyız, tehlike büyüktür, ve tehlikenin farkındayız.

Şimdi sizlere kendi bestelediğim "Kara Toprak" adlı eserimi Charlie Hebdo'dan Ankara katliamına, tüm terör saldırılarında hayatını kaybeden ve yaralanan dostlar için seslendireceğim.

Saygılar sunarım.”

Fazıl Say

Haber Kayna
ğı: http://www.laicite-republique.org/ 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021