Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Akit Gazetesi'nden sansasyonel manşet... - 21.10.2015Akit gazetesinin bugünkü (21.10.2015) nüshasında üçüncü sayfa haberi olarak verilen haberde başlık olarak: “Ahlaksız OPERAsyon” şeklinde bir başlık kullanılmıştır

Yapılan haberde aynen
şunlar söyleniyor: “Ali Baba ve Kırk Haramiler masalının anlatıldığı opera oyunu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümete hakaret tiyatrosuna dönüştü. Oyunun yazarı Tarık Günersel, gezi olaylarına övgüler yağdırıp militanlık yaptı. İzleyiciler sanatın ideolojik ranta dönüştürüldüğü konusunda hemfikir.”

Bahsi geçen 1991 yılında galası yapılan opera, Selman Ada tarafından 1989 yılında bestelenmi
ş, Tarık Günersel tarafından da librettosu kaleme alınmıştır. Ancak tabi bu işler olurken yani bundan 24 yıl önce, Tayyip Erdoğan henüz adı duyulmamış bir refah partisi üyesi, Ahmet Davutoğlu ise Malezya İslam Üniversitesi’nde akademisyendi. Yani demem o ki aynı zamanda şuanda Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olan Selman Ada’nın ya evinde bir zaman makinası var ki bugün olacakları görmüş, ya da Allah vergisi bir ön görü yeteneği var. (Bu ikincisine inanabilirler gerçi tehlikeli)

1991 yılında yapılan galasının ardından gerek Türkiye’deki operalarda olsun, gerek yurt dı
şındaki operalarda olsun sayısız opera evinde sahnelenen bu oyun, ülkemize pek çok ilkler de yaşatmıştır. Avrupa’da bir operanın repertuvarına giren ilk opera olması ve Amerika’da gösterilen ilk Türk besteciye ait opera olması özelliklerini taşır.

Şimdi kendisine gazeteci diyen arkadaşım! Sen hangi araştırmayla, hangi bilgi seviyesiyle, hangi ideolojiyle bu haberi yapıyorsun? Bir de kalkmış haberinde ideolojik rant oluşturulmuş diyorsun. Hadi diyelim ki Ankara Devlet Opera’sı sahnelediği bu oyunda hükümete gönderme yapmış ve senin dediğin gibi Tayyip Erdoğan’ı haramibaşı, Ahmet Davutoğlu’nu da bacaksız olarak canlandırmış olsun! Tarih boyunca yapılan tüm sanat eserleri bir fikrin haykırışıdır zaten. Bu fikir politik olabilir, duygusal olabilir, düşünsel olabilir; ama bu bir fikirdir ve bu ülkede sözde fikrini ifade etme özgürlüğü vardır! Diyelim sen de fikrini söylemiş ol. Bu yaptığın haberle asıl benzetmeyi sen yapmış oluyorsun. Yandaş gazetecilik yapacağım diye kendi kuyunu kendin kazıyorsun be kardeşim! Fikir sahibi olmadan önce biraz da bilgi sahibi olmak gerek.

Bu büyük bir saldırı ve sanata kar
şı yapılmış rezil bir hakarettir. Sırf karalama adına bu kadar da cahilce bir haber yapılmamalıdır!

Konuyla ilgili olarak Devlet Opera ve Balesi BASIN AÇIKLAMASI

Yeni Akit gazetesinin 21.10.2015 tarihli sayısının 1 inci sayfasında “Erdo
ğan’a Ahlaksız Saldırı Opera’syonu” ve 3 üncü sayfasında “Ahlaksız Operasyon” başlıklı gerçeğe uygun olmayan haber içeriği ile ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapma zorunluluğu duyulmuştur.

 Edebiyat eseri, tiyatro piyesi, senaryo, libretto ve benzeri metinlerin yazıldıkları dönemlerden sonra içinden seçilen belli bölüm veya cümlelerden alıntı yapılarak güncel olaylar veya
şahıslarla ilişkilendirilmesi gibi maksatlı ya da kötü niyetli girişimler her zaman vaki olmuştur, olmaktadır.

Ancak; do
ğru ve hakkaniyete uygun olanı, eserlerin yazıldığı haliyle değerlendirilmesi ve korunmasıdır. Bu kapsamda, librettosu 1988 yılında yazılan dünya prömiyeri 1991 yılında yapılan, 2005 yılında yeni bir şey eklenmeksizin metni kısaltılan ve bu son haliyle 10 yıldır sahnelenen, yazıldığı ve metninin kısaltıldığı tarihlerde dahi ülkemizden herhangi bir kişi, ya da devlet adamı yahut siyasetçiyi konu edinmeyen ve hedef almayan “Ali Baba& 40” adlı Opera eserinin güncel gelişmeler ve siyasetle ilişkilendirilerek haber yapılmasını esefle karşılıyor, değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyoruz.

Saygıyla duyurulur.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlü
ğü   

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021