Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Beytepe'ye taşınıyor - 19.10.2015Kartal Tibet, Yıldız Kenter, Fazıl Say, İlyas Salman, Zuhal Olcay, Hülya Koçyiğit, Erdal Beşikçioğlu gibi sanatçıların yetiştiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, Beşevler’den Beytepe’ye taşınacak. Yarın temeli atılacak olan binaya, 3 yıl sonra taşınması planlanıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulan ve sanat dünyasına bugüne kadar sayısız isim kazandıran Cumhuriyet tarihinin ilk konservatuvarı Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, 1985’ten beri e
ğitime devam ettiği Beşevler’deki binasından taşınmak için gün sayıyor.

Ortaö
ğretim, lise, lisans ve lisansüstü olmak üzere yaklaşık bin öğrencinin öğrenim gördüğü konservatuvarın yeni yeri, üniversitenin Beytepe Kampusu’ne inşa edilecek. Günümüz şartlarına uygun bir şekilde yapılacak olan binanın temel atma töreni ise yarın gerçekleştirilecek.

Hikmet
Şimşek, Muammer Sun, Kartal Tibet, Müşfik Kenter, Yıldız Kenter, Çetin Tekindor, Sumru Yavrucuk, Haluk Bilginer, Zuhal Olcay, Derya Baykal, Fazıl Say, İlyas Salman, Erdal Beşikçioğlu, Mehmet Ali Erbil, Hülya Koçyiğit gibi yıldızları sanat dünyasına kazandıran Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Müdürü Prof. Metin Munzur, konservatuvarın tarihi, eğitimi, sanat dünyasına sağladığı katkılar ve yeni taşınacak binası hakkında Ankara Hürriyet’e konuştu.

İĞNEYLE KUYU KAZAR GİBİ İŞLİYORUZ
Munzur, konservatuvarın Türk sanat dünyasına büyük kazanımlar sa
ğladığını, bugüne kadar diğer konservatuvarlara da bir temel hazırladığını belirterek, “Ortaöğretimden itibaren 12 yıl boyunca verilen eğitimle öğrencilerimiz, iğneyle kuyu kazılır gibi işleniyor. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları başta olmak üzere sanat kurumlarının kadroları buradan mezundur. Türk sanat dünyasının fabrikası konumundayız. Öğrencilerimiz de uluslararası ve ulusal yarışmalarda da çok önemli dereceler kazanıyor” diye konuştu.

DAHA
İYİ İMKANLAR SAĞLAYACAK
Be
şevler’deki binanın fiziki şartlarının günümüz şartlarında yetersiz kaldığını ifade eden Munzur, “Daha geniş çalışma odalarına, öğretmen odalarına ihtiyacımız var. Bina da yaşlandı, 30 yıldır kullanılıyor. Beytepe Kampusu’ne yapılacak yeni konservatuvar binasının yaklaşık 3 yıl sonra tamamlanması planlanıyor. Çalışma odaları, öğretmen odaları gibi konularda daha iyi imkanlar sağlayacak. Yeni binamızda kulisi de olan çok geniş kapasiteli bir orkestra salonu olacak. Okulumuz ormana bakan bir ağaç denizinin içinde yer alacak. Yeni imkanları ve fizik şartlarıyla Beytepe Kampusu’nde hayata geçecek yeni bina, konservatuvar için büyük bir kazanım olacaktır” dedi.

KONSERVATUVARIN 43 YILLIK EMEKTARI: LEYLA Ö
ĞÜT
Ankara Devlet Konservatuvarı’nda 43 yılını geçiren Personel
Şefi Leyla Öğüt, okulda unutulmayacak anıları olduğunu anlattı. Herkesin iç içe ve çok samimi olduğunu, hiçbir zaman ayrım yaşanmadığını belirten Öğüt, “Konservatuvara siyaset hiç bulaşmadı, hep uzak kaldı” dedi. Anılarından da bahseden Öğüt, şöyle konuştu: “Konservatuvarın küçük bir sandığı vardı, para biriktirmek için harçlıklarını oraya getirirler yatırırlardı. Mehmet Ali Erbil, öğrencilik zamanlarında Küheylan’ı oynamıştı. Hiç unutamam, müthiş bir performanstı. Zuhal Olcay, Derya Baykal ve Selçuk Yöntem de çok iyi arkadaştı.”

DHA

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021