Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

KTÜ Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdullah Akat KARMA'yı ve arşivciliği anlattı - 04.10.2015Trabzon Sanatevi geleneksel sanat etkinlikleri çerçevesinde, bugün (4.10.2015)  saat: 15.30'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdullah Akat, kurucusu olduğu KARMA (Karadeniz Müzik Arşivi)'yı  ve arşivcilik konusunda çalışmalarını, arşivciliğin Türkiye'deki yeri ve konumunu nesnel örneklerle anlattı.

Ar
şivciliğin tarihsel sürecini anlatarak başladığı söyleşisine, Edison'un fonoğrafı bulmasından ve o günden bu yana yapılan tüm ses derleme çalışmalarını dünya ölçeğinde örneklerle açıkladı. Fonoğrafı bulan ve dünyanın en eski ve ilk ses kaydını gerçekleştiren Edison'un kendi sesini de söyleşisinde dinleten Akat, konuyla ilgili  birçok ses kaydı dinletti.

Ülkemizde ar
şivciliğin fonoğrafın Türkiye'ye geldiği yıl olan 1926'dan itibaren yapılmaya başlandığını vurgulayan Akat, ilerleyen süreç içinde batılı anlamda çok güçlü bir arşiv çalışması gerçekleşmediğini, şu an el altında bulunan arşivlerinde araştırmacıların hizmetine sunulmadığını Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı arşivini örnek göstererek belirtti. İstanbul Konservatuarı'nın (Dârülelhan) ses kayıtlarının Berlin ses arşivinde bulunduğunu da belirten Doç. Dr. Abdullah Akat, aralarında Alman Kurt - Ursula Reinhard çifti ile Bela Bartok'un da bulunduğu birçok batılı araştırmacı ve müzikoloğun ülkemizde alan araştırması yaptığını ve bu alan araştırmalarının kayıtlarının Alman müzik arvişinde olduğunu belirtti.

KARMA'nın TÜB
İTAK'a sunulan bir proje çerçevesinde kurulduğunu ve ülkemizin herkese açık ilk arşvinin olduğunu özellikle vurgulayan Akat,  Trabzon ve havalisinde 1902 yılında yapılan alan çalışmalarının kayıtlarından çeşitli örnekler dinletti.  .

Ar
şivde (KARMA) toplanan alan çalışmalarından yerel müziklerin asla bir kişiye ait olamayacağı ve bunların hepsinin "anonim" olduğu örneklerle sonuç olarak belirtildi.

Bir saat süren söyle
şiyi elli kişi kadar bir dinleyici kesimi merakla takip etti. Finalde, Trabzon Sanatevi'nin etkinlikler çerçevesinde hazırlanmış olan heykelciği ve teşekkür sertifikası  sanatevini temsilen Fethi Yılmaz tarafından günün anısına Doç. Dr. Abdullah Akat'a takdim edildi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021