Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Gümüşlük’te “Sınır Tanımayan Virtüözler” sahnede - 21.07.201512. Uluslararası  Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, merakla beklenen Avusturyalı üçlünün konseriyle sürüyor. DenizBank ana sponsorluğunda devam eden festivalde sahne alacak olan Trio Klavis, alışılmadık enstrüman kombinasyonu ve sahnedeki performansıyla dünya çapında dikkat çekiyor.

Kemanda Jenny Lippl; saksofonda Miha Ferk ve piyanoda Sabina Hasanova’dan olu
şan Trio Klavis’in 21 Temmuz Salı akşamı Gümüşlük Antik Taş Ocağında vereceği konser, “Müziğin Coğrafyası” adıyla klasik müzikseverlerle buluşacak.

“Sınır Tanımayan Virtüözler”
Alı
şılmışın dışında bir enstrüman kombinasyonundan oluşan Trio Klavis’in üyelerinin hikayesi de sıradışı. Azerbaycan, Slovenya, Avusturya, Rusya, Meksika, Hırvatistan ve Türkiye gibi bambaşka ülkelerde değişik kültürlerle büyümüş tutku dolu üç müzisyen, Viyana’da birbirlerini bulmuş. Müzik dünyasına yepyeni bir bakış getirmeyi kendilerine hedef edinmiş kemancı Jenny Lippl, saksofoncu Miha Ferk ve piyanist Sabina Hasanova, bu ortak amaç için Trio Klavis grubunu kurmuş. Richard Dubugnon, Aleksey Igudesman, Hyungki Joo gibi dünyaca ünlü besteciler Trio Klavis’e ithaf ettikleri eserler yazmışlar. Üçlünün Viyana Musikverein, ORF Radiokulturhaus, Grafenegg Festivali gibi prestijli sahnelerde verdikleri konserler izleyicilerden büyük övgüler almış, tekrar davetler almışlar. İlk Almanya sahneleri Münih Gasteig’daki konserleri ve Avusturya turnesi yakın gelecekteki planları arasında bulunuyor.  Trio KlaViS adı, çaldıkları enstrümanların Almanca adlarından geliyor: “Klavier”, “Violine”, “Saxophon”.

Çökertme Türküsü Trio Klavis yorumuyla dünya prömiyeri yapacak
Trio Klavis, gecenin ilk yarısında festival sahnesine Joseph Haydn’ın bir eseriyle gelecek. Üçlü bestecinin “Trio op.8, Allegro” isimli eserini seslendirecek. Ardında Marc Eychenne’in, “Cantilene et Danse” ve Heitor Villa
Lobos’un, “Bachiana Brasileira Nr. 5” adlı eseri Miha Ferk düzenlemesiyle çalınacak. Gecenin ilk yarısı Aleksey Igudesman’ın “Take It To Eleven” adlı bestesiyle sonlanacak.

İkinci yarıda program, aradan sonra George Gershwin’le başlayacak. Bestecinin, “Catfish Row” adlı eserini seslendirecek olan Trio Klavis’in üyesi Miha Ferk’in düzenlemesi ile sahneye gelecek olan bu eserin ardından izleyiciyi bir sürpriz bekliyor olacak. İlginç üçlü bu defa bir Bodrum halk türküsüyle izleyicinin karşısında olacak. Aynı zamanda bir dünya prömiyeri de olacak olan bu performansta üçlü meşhur “Çökertme” türküsünü, Miha Ferk’in düzenlemesiyle yorumlayacak. Bu eserin ardından Arturo Marquez’in bestesi “Danzon Nr. 2” yine Miha Ferk düzenlemesi seslendirilecek. Daha sonra Ryuichi Sakamoto’nun, “Forbidden Colors” adlı eserini yorumlayacak olan üçlü geceyi, Astor Piazzolla’nın “Tango Suite” ile sonlandıracak 2. ve 3. bölümlerin seslendirileceği eserin düzenlemesi Miha Ferk tarafından yapılmış.

Müzik dünyasından büyük övgüler
Dünyada müzik otoriteleri tarafından yakından takip edilen ve sürekli övgüler toplayan Trio Klavis için me
şhur Rus keman virtüözü ve besteci Aleksey Igudesman şunları söylüyor; “Trio Klavis’i duyduğum ilk andan itibaren büyülendim. Üçü de kendi içlerindeki sesi hem bireysel hem topluluk olarak bulabilmiş, beraber aynı tutku ve amacı izleyen benzersiz ve harikulade müzisyenler. İnsan onların olağandışı müzikalitelerini yorumladıkları her notada, her eserde hissedebiliyor. Müzik, konser salonlarında pek ender görülen bir biçimde onların içlerinden geçip direk dinleyiciye ulaşıyor. Onlar sınırları olmayan virtüözler.”

Litvanyalı keman virtüözü ve
şef Julian Rachlin ise üçlü için şunları söylüyor; “Trio Klavis, büyük bir tutkuyla üstün seviyede müzik yapan üç fevkalade müzisyenden oluşuyor. Bu trionun orijinal enstrüman kombinasyonu çaldıkları eserlerde onlara bambaşka renk seçenekleri sunuyor ve klasik müzik dünyasında ışıldamalarını sağlıyor!

12. Uluslararası Gümü
şlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler:
21 Temmuz – “Müziğin Coğrafyası” Trio KlaViS (Avusturya)
23 Temmuz – “Gelece
ğin Genç Piyanisti Seçildi” Saygun Piyano Yarışması Final Konseri
26 Temmuz - “
İngiltere’nin En Sevilen Piyanisti” Martin Roscoe - Piyano (İngiltere)
29 Temmuz - “Akdeniz Rüzgarları” Gilles Apap - Keman (Fransa) ve Miroslav Dacic - Piyano (Sırbistan)
31 Temmuz - “Anika Vavic ile klasikten moderne” Anika Vavic – Piyano (Sırbistan)
4 A
ğustos - “Yıldızlara Serenat” Gülsin Onay – Piyano (Türkiye)
8 A
ğustos - “Nirvana ve Pink Floyd'dan Virtüöz Piyano için Seçmeler” Ayşedeniz Gökçin (Türkiye)

Gümü
şlük Festival Akademisinde sonraki Masterclasslar;
Piyano – 16 Temmuz –04 A
ğustos
Keman – 28 – 31 Temmuz

3. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarı
şması 20 – 21 - 22 – 23 Temmuz

Konserlerin ba
şlama saati 21:00’dir. Gala; Bodrum Antik Tiyatro, diğer tüm konserler Gümüşlük Antik Taş Ocağında gerçekleştirilecektir. Biletler; Biletix gişelerinden temin edilebilir.

İletişim
www.gumuslukfestival.org
gumuslukfestival@gmail.com
www.facebook.com/gumuslukfestival

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021