Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 49 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Kronos Quartet Gümüşlük’te konser verdi - 17.07.2015Yenilikçi ve gelişmiş yorum ve performanslarıyla modern klasik müziğin dünyada en önde gelen isimlerinden Kronos Quartet, Gümüşlük Antik Taş Ocağında klasik müzikseverlerle buluştu. BOSCH’un destekleriyle gerçekleşen konserde Grammy ödüllü dörtlü alkış yağmuruna tutuldu.

DenizBank ana sponsorlu
ğunda devam eden 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde sahne alan Kronos Quartet, Antik Taş Ocağını dolduran binin üzerindeki izleyiciye bir de dünya prömiyeri yaptı. Önemli klasik müzik bestecilerinin eserlerini yorumlamadaki başarısının yanında dünya müziklerine kattığı farklı solukla da her zaman dikkat çeken dörtlü, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin eser siparişi üzerine, 2013 yılında festivale katılan Besteci ve Gitarist Derek Gripper’in uyarlamasını yaptığı “Miniyamba“ adlı parçanın dünya prömiyerini gerçekleştirdi. 71 kuşaktır Kora çalma geleneğini sürdüren ünlü Mali’li müzisyen Toumani Diabate ve 1996’da ölen babası Sidiki Diabaté tarafından bestelenen ve Derek Gripper tarafından Kronos Quartet için özel olarak aranje edilen “Miniyamba“ adlı eser, izleyicilerin büyük beğenisiyle karşılandı. 

Yaylılar için yazılmı
ş dünya müzikleri
Tam bir dünya müziği seçkisiyle izleyicinin karşısına çıkan Kronos Quartet, bu özelliğiyle dünya müzik otoriteleri tarafından el üstünde tutuluyor. 42 yıldır birlikte çalmanın getirdiği mükemmel uyumla etnik kültürlerin geleneksel ezgilerini ve yerel çalgılar için yazılmış eserleri yaylı çalgılara uyarlayan dörtlü, bu özelliğiyle birçok bestecinin kendileri için eser uyarlamasına ya da bestelemesine zemin hazırlamış. Konserin açılışında konuşma yapan festivalin sanat yönetmeni Eren Levendoğlu, Kronos Quartet’i Gümüşlük’te misafir ettikleri için büyük gurur duyduklarını belirterek, “7 yıl boyunca bu akşamki konserin hayalini kurduk. Kronos Quartet’i festival sahnesinde görmek en büyük dileğimizdi ve şimdi onlar bu güzel gecede bize muhteşem bir repertuar sunacak” dedi. 

Unutulmayacak bir repertuar

Uzun süre akıllardan çıkmayacak bir seçkiyle Gümü
şlük’te festival sahnesinde yer alan Kronos Quartet, konserin ilk yarısına Terry Riley’nin “Selections from Anthem of the Great Spirit from Salome Dances for peace” adlı eseriyle başladı. Ardından Jacob Garchik’in düzenlemesiyle, Omar Souleyman’ın “La Sidounak Sayyada” adlı eserini seslendiren dörtlü, geceye yine Jacob Garchik’in düzenlemesini yaptığı bir Pete Townshend bestesiyle devam etti. Bu eser “Baba O’Riley” adını taşıyordu. Bir sonraki eser ise geceye anlam katan dünya prömiyeri yapan eser idi. Derek Gripper tarafından Kronos Quartet için özel olarak aranje edilen “Miniyamba“ adlı eser izleyici ile buluşurken Kronos Quartet bu defa sahnede Tanburi Cemil Bey’in “Eviç Taksim” adlı eserini Stephen Prutsman düzenlemesiyle yorumlayarak Bodrumlu sanatseverlere bir sürpriz yaptı. İlk yarının son eseri ise Bryce Dessner’in, “Aheym” adlı eseriydi.

Gecenin ikinci yarısına Aleksandra Vrebalov’un “Selections from the sea ranch songs” adlı eserinden “6.Creatures”; “9.Starry night” ve “4.Numbers” ba
şlıklı bölümleri seslendirerek başlayan Kronos Quartet, bu eserin ardından, Aleksander Kościów’un “Oberek for the Terry Riley” adlı eseri seslendirerek devam etti.  Gecenin ilginç eserlerinden biri de Stephen Prutsman’ın İzlandalı Post Rock grubu Sigur Rós’un, “Flugufrelsarinn” adlı parçasına yaptığı düzenleme idi. Bu eserin ardından Jacob Garchik’in düzenlemesiyle, Ramallah Underground’ın “Tashweesh” adlı eseri seslendirildi.  Dörtlü daha sonra “Tusen Tankar” adlı tradisyonel bir İskandinavya şarkısıyla Bodrumlu izleyicinin karşısına çıktı. Programın sonunda ise Osvaldo Golijov’un arenjesini yaptığı Cafe Tacvba’nın “12/12” adlı eserini seslendiren Kronos Quartet, izleyicinin yoğun alkışlarıyla tekrar sahneye gelerek bis yaptı.  Konser sonrasında Gümüşlük’ü çok sevdiklerini söyleyen dörtlü, daha önce böyle bir mekanda hiç sahneye çıkmadıklarını belirterek Gümüşlük Antik Taş Ocağını çok özel bir mekan olarak değerlendridiler.

Festival, 18 Temmuz ak
şamı Gümüşlük Antik Taş Ocağında “21. Yüzyılın Rus Yıldızı” Piyanist Vyacheslav Gryaznov konseriyle devam edecek.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021