Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 34 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Çanakkale Valiliği’nden anma etkinliklerine görevli giden opera ve bale sanatçılarına ‘siz kimsiniz?’ sorgusu… - 25.04.2015Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı nedeniyle Çanakkale’de düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile dünya ülkelerinden pek çok davetlinin de katıldığı anma etkinliklerinde bir skandala imza atıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca anma etkinliklerinde “Çanakkale Kahramanları” adlı oratoryo eserini sahnelemek üzere giden İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin (DOB) 150 kişilik sanatçı kadrosu, konserin yapılacağı alana Çanakkale Valiliği’nin “Siz programda yoksunuz, alamayız” emri nedeniyle saatlerce sokulmadı. Sanatçılar ellerinde enstruman ve kostümleri kilometrelerce yol yürüdü.

Çanakkale Sava
şları’nın 100. yılı nedeniyle Çanakkale’de düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı günler öncesinden duyurulan etkinliklere, Kültür ve Turizm Bakanlığı da DOB Genel Müdürlüğü’ne “etkinliklere katılma” talimatı gönderdi. DOB Genel Müdürlüğü de söz konusu talimat üzerine İstanbul DOB’un programında bulunan, ünlü besteci Çetin Işıközlü’nün “Çanakkale Kahramanları (Destansı Oratoryo)” adlı eserinin sahnelenmesi için İstanbul DOB Müdürlüğü’nü görevlendirdi. “Çanakkale Kahramanları” adlı eserin İstanbul DOB tarafından anma etkinlikleri kapsamında sahneleneceği de anma etkinlikleri programında aylar öncesinden yer aldı.

150 ki
şilik sanatçı kadrosuyla eseri sahnelemek üzere giden İstanbul DOB sanatçıları Çanakkale’de “valiliğin sürprizi” ile karşılaştı. Eserin dekor ve kostümleriyle birlikte sanatçıları da taşıyan otobüsler, Çanakkale Valiliği’nin talimatı üzerine eserin sahneleceği Çanakkale Meydanı Nusret Mayın Gemisi’nin önündeki alana alınmadı. DOB Genel Müdürü Selman Ada’nın da yer aldığı ekibe, “Siz programda yoksunuz, sizi alana alamayız” denildiği belirtilirken, sanatçılar saatlerce Çanakkale yollarında bekletildi.

Saatler süren beklemenin ardından DOB Genel Müdürü Ada, durumu Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı ile paylaştı. Bakanlığın araya girmesiyle “kriz” aşıldı, ancak bu kez de sanatçıların dekor ve kostümleri ile enstrümanların taşındığı otobüslerden bazılarının alana girişine izin verilmedi. Sanatçılar da eserin sahnelenmesine çok az bir süre kala ellerinde enstrümanları, kostümleri kilometrelerce yol yürüdü.

DOB’un teknik ekibi, eserin sahnelenmesine yarım saat kala apar topar alanda hazırlıklarını yaparken, bu kez de sanatçılar “protokol”
şoku yaşadı. Sanatçılar temsil yerine gittiklerinde “alanda protokolden kimsenin yer almadığını, hatta izleyicilerin bile gelmediğini” gördü. Sanatçılar, kostümleriyle alanda uzun süre “izleyicilerin gelmesini” bekledi.

CHA

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020