Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Balıkesir Karesi Kültür Orkestrası, Balıkesir Üniversitesi ve Karesi Belediyesi İşbirliğinde Kuruldu - 21.04.2015Balıkesir Üniversitesi  ve Karesi Belediyesi işbirliğinde kurulan Balıkesir Karesi Kültür Orkestrası (BAKKO) kuruluş konserini Balıkesir Lisesi Konferans Salonu’nda 13. Nisan 2015 günü gerçekleştirdi. Sanat danışmanlığını, dünyaca ünlü keman sanatçımız Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın, Orkestra Müdürlüğünü ise Necatibey Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. H.Hakan Okay’ın üstlendiği BAKKO ilk konserinde Prof. Dr. Cihat Aşkın solistliğinde Türkiye’nin en önemli orkestra şeflerinden Hakan Şensoy tarafından yönetildi. Ayrıca solist Prof. Dr. Cihat Aşkın, Kodallı-Telli Turna, Bartok-Romen Dansları ve Mozart-Divertimento eserlerinde de orkestranın başkemancılığını üstlenerek orkestrayı onurlandırdı.

Balıkesir Büyük
şehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile çok sayıda sanatseverin izlediği etkinlikte BAKKO, kaynağını farklı kültürlere ait halk müziklerinden alan çok sesli olarak işlenmiş sanat eserleriyle bezeli, renkli bir programla seyircileri ile buluştu. Kuruluş konseri için özel düzenlenmiş, Balıkesir yöresine ait dört halk oyunu eseri de, “Karem Gösteri Topluluğu” katkılarıyla ilk defa seslendirilip sergilendi. Orkestra Müdürü Yrd. Doç. Dr. H. Hakan Okay, bu yaklaşımıyla orkestranın, Balıkesir kültürünün evrensel değerlerle buluşmasına yönelik misyonunu vurguladıklarını ifade etti.

Konser sonunda konu
şan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Karesi Kültür Orkestrası bize muhteşem bir gece yaşattı. Emeği geçen Balıkesir Üniversitesi ve Karesi Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Balıkesir’de bir ilki başardılar. Bundan sonraki süreçte bu orkestra her ay Balıkesir’e muhteşem konserler sunacak” açıklamasında bulunarak orkestranın düzenli konserler vereceğini belirtti.

Balıkesir Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir ise “Balıkesir Üniversitesi olarak sanatın, kültürün, bilimin ça
ğdaş ışığında Balıkesir’i aydınlatmaya ve kentimizle her alanda bütünleşmeye çalışıyoruz. Bu çabalarımız, muhteşem bir konserle taçlandırılmıştır. Balıkesir’in kültürel değerlerini evrensel sanat formlarında yorumlayan böyle bir orkestranın kurulması ve dünyaca tanınan sanatçılarımızın “Balıkesir Karesi Kültür Orkestrası” çatısı altında buluşmaları, kentimiz ve ülkemiz için çok heyecan verici bir gelişmedir” dedi.

Balıkesir'in sanat ya
şantısına iz bırakacak bir akşama şahit olduklarını ifade eden Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da “Bizler, marka kent Karesi vizyonumuzu gözeterek, tarih ve kültürel zenginliğiyle bezeli, estetik değerleri öne çıkan modern bir kültür ve sanat şehri olmak için çalışıyoruz. İnanıyorum ki orkestramız, şehrimizin yüzyıllardan taşarak gelen kültürel mirasını taşıyacak ve yansıtacak uluslararası nitelikte bir ayna olacaktır” ifadelerini kullandı.

BAKKO Sanat Danı
şmanı Prof. Dr. Cihat Aşkın, Karesi Kültür Orkestrası’nın amacının Balıkesir ve Karesi’nin yerel değerlerini önce Türkiye, ardından da dünyaya tanıtmak olduğunu ifade ederek, “Balıkesir bir dünya kenti. Dolayısıyla böyle güzel bir orkestraya sahip olduğumuz için emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diyerek orkestranın hedefini dinleyicilerle paylaştı.

Etkinlik hakkında bilgiler veren BAKKO Müdürü Yrd. Doç. Dr. H. Hakan Okay, “Balıkesir Karesi Kültür Orkestrası” adına Balıkesir Üniversitesi ailesini saygıyla selamladıklarını söylerken, Mayıs Ayında ikinci konserlerini gerçekle
ştireceklerinin müjdesini verdi. 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020