Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Devlet sanatçısı İdil Biret'in hayatını anlatan belgesel sanatseverlerle buluştu - 10.04.2015'Türkiye'nin Harika Çocuğu' İdil Biret'in hayatını anlatan belgesel filmin ilk gösterimi, 34. İstanbul Film Festivali kapsamında 8 Nisan Çarşamba günü Pera Müzesi'nde gerçekleşti. Vehbi Koç Vakfı'nın desteğiyle hayata geçirilen 'İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi' adlı belgeselin yönetmenliğini Eytan İpeker, yapımcılığını Yoel Meranda üstlendi. Filmin yapım şirketleri ise Böcek Yapım ve Kamara.

Müzik kariyerine henüz 5 ya
şındayken Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye verdiği konserle başlayan ve Türkiye'nin haklı gururu olan ünlü piyano sanatçısı İdil Biret'in hayatını ve müzik yolculuğunu anlatan belgeselin ilk gösterimi, 34. İstanbul Film Festivali kapsamında yapıldı.

Vehbi Koç Vakfı deste
ğiyle yapımına 2008 yılında başlanan ve 7 yılda tamamlanan 'İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi' adlı belgeselin 8 Nisan Çarşamba günü gerçekleşen gösteriminin biletleri günler önceden tükendi. İdil Biret'in de katılımıyla gerçekleşen gösterimden sonra izleyiciler, İdil Biret ile sohbet etti.

'
İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi' adlı belgesel için yapılan arşiv araştırmasında kayıp olduğu düşünülen yeni belge ve kayıtlar da yer aldı. Bu kayıtlar arasında Biret'in henüz 7 yaşındayken Fransız Radyosu'na verdiği röportaj, ünlü piyanist Arthur Rubinstein'in İdil Biret'i Fransız izleyicilerine tanıttığı televizyon programının ses kayıtları ve Biret'in 70'lerde hocası Nadia Boulanger'ye Berg'in Piyano Sonatı'nı çaldığı görüntüleri dikkat çekiyor. Ayrıca TRT arşivlerinden uzun süredir gün ışığına çıkmamış görüntü ve kayıtlar da bu belgeselle yeniden sanatseverlerle buluştu.

56 dakikalık belgeselde;
İdil Biret'in kendi arşivinden çocukluk fotoğrafları, çocukken yazdığı mektuplar, çizdiği resimler, beş yaşındayken yaptığı bestelerin orijinallerinin yanı sıra Biret'in müzik yolculuğu pek çok ünlü müzisyen ve sanatçının dilinden anlatılıyor. 'İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi'ne röportajlarıyla katılanlar arasında İdil Biret'in hocası Wilhelm Kempff'in çocukları Roland ve Irene Kempff, müzik eleştirmeni ve Fransız Radyosu Yayın Direktörü Claude Samuel, 'İdil Biret - Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanisti' kitabının yazarı Dominique Xardel, İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker İnönü ile Suna Kan'dan Filiz Ali'ye kadar pek çok isim bulunuyor.

Henüz 5 ya
şındayken adına çıkarılan özel bir yasayla bir anda kendini Paris'te, tanımadığı bir şehirde, katı bir müzikal eğitimin içinde bulan Biret'in, efsanevi piyanist Arthur Rubinstein ile tanışmasının da anlatıldığı belgeselde Rubinstein'ın "Çalışını ilk duyduğumda gözlerimden yaş geldi'' ifadeleri dikkat çekiyor. Almanya, Belçika, Fransa ve Türkiye'de çekilmiş görüntü ve röportajlarla Biret'in sanat hayatına ışık tutulan belgeselde, İdil Biret'in ilk kez piyanoda yaptığı doğaçlamaları ve çocukluk bestelerinin de özel kaydı bulunuyor. Belgesel için Avustralya, İngiltere, Fransa ve Türkiye arşivlerinin yanı sıra İdil Biret'in kişisel arşivlerinden de faydalanıldı.

Yönetmen Özgeçmi
şi
Eytan Ipeker 1981 yılında
İstanbul'da doğdu. Sinema eğitimini New York Üniversitesi'nde tamamladı. Deneysel videoları Toronto, Edinburgh gibi birçok uluslararası film festivalinde gösterildi. 2011 yılında Kamara yapım şirketinin kurucu ortakları arasında yer aldı. 30. İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması'nda En İyi Deneysel Film Ödülü'nü kazandı. Son deneysel videosu Chicago Onion City Deneysel Film Festivali'nin açılış gecesinde gösterildi.

DHA

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020