Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği'nin kuruluşu yolunda çok önemli kararlar alınarak önemli adımlar atıldı. - 09.04.2015Türk müzik eğitimcilerinin meslek kuruluşu MÜZED'in girişimiyle 2014 Nisanında gerçekleştirilen İpek Yolunda Müzik Kültürü ve Müzik Eğitimi Bölgesel Konferansının ve kıtalar arası ISME 2018 33. Dünya Konferansının İstanbul'da yapılması kararının alınmasından sonra geride bıraktığımız hafta Türk Dünyası müzik eğitimcilerinin  ufkunu, uluslar arası örgütlülüğünü ve dayanışmasını geliştiren çok önemli gelişmeler yaşandı.

MÜZED'in, TÜRKSOY,'un Türk Dünyası ülkelerinden gelen konservatuvar rektörlerinin, Abant
İzzet Baysal Üniversitesi Rektörünün, Türkiye üniversiteleri müzik eğitimi yüksek kurum yöneticilerinin katılımıyla "TÜRK DÜNYASI MÜZİK EĞİTİMİ BİRLİĞİ" adında bir bölgesel sanat, eğitim örgütünün kuruluşu yolunda önemli kararlar alındı, adımlar atıldı.

Türk Dünyası Müzik E
ğitimi Birliğinin kuruluş etkinlikleri çerçevesinde;  3 Nisan 2015  Cuma günü Ankara TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) binasında bir toplantı yapıldı. Toplantıda TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, AİBÜ Rektörü Prof .Dr. Hayri Coşkun ve MÜZED Kurucu Üyesi Prof. Dr. Ali Uçan açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ali Uçan'ın konuşmasında Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliğinin amacı ve yapacağı çalışmalar şu sözlerle vurgulandı:

"Türk Dünyası Müzik E
ğitimi Birliği, Türk Dünyası ülkeleri, toplumları ve toplulukları müzik eğitimcileri arasında; sağlıklı ve düzenli bir iletişim-etkileşim ve kalıcı bir mesleksel birliktelik sağlamak, etkili ve verimli bir dayanışma, işbirliği ve ortak çalışma fırsat ve olanakları yaratmak, ortak çalışmalar yapmak, ortak etkinlikler düzenlemek ve ortak yayımlar gerçekleştirmek; Türk dünyası ülkeleri, toplumları ve toplulukları müzik eğitimcilerini belirli aralıklarla buluşturup yöresel, ulusal ve uluslararası müzik eğitimi sorunlarını saptamak, görüşmek, tartışmak, olası çözüm önerileri geliştirmek ve paylaşmak; Türk Dünyası ülkeleri, toplumları ve topluluklarının müzik kültürü ve müzik eğitimi alanında sahip oldukları çeşitli fırsat, olanak ve seçeneklerden birbirlerini yararlandırmak; Türk Dünyası ülkeleri, toplumları ve toplulukları arasında müzik kültürü ve müzik eğitimi alanında gerçekleştirilecek düzenli buluşma, ortak çalışma ve etkinlikler yoluyla kardeşliğin, kültürdaşğın, ulusdaşğın ve ülküdaşğın daha da güçlenmesine katkıda bulunmak amaç ve hedeflerini gerçekleştirmeye çalışacaktır."

Şef Elnara Kerimova yönetimindeki Orfeon Oda Korosu seslendirdiği güzel koro yapıtlarıyla, katılımcılara coşkulu dakikalar yaşattı. Konser sonrası, Türk Cumhuriyetlerinden gelen Konservatuvar rektörleri söz aldılar ve kurulacak Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliğinin önemine vurgu yaptılar. Konuşmaların ardından yapılan oylama sonucunda "Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği"nin Başkanlığına TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Genel Sekreterliğine ise AİBÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve MÜZED Uluslar arası İlişkiler Sekreteri  Prof.Dr Uğur Alpagut seçildi. Prof. Dr. Ali Uçan, Birliğin Onursal Başkanlığına getirildi.

TÜRKSOY tarafından verilen ak
şam yemeğinden sonra konukların tümü AİBÜ'nün ev sahipliğinde Bolu'ya geldiler. 04 Nisan 2015 Cumartesi Rektörlüğün verdiği öğlen yemeğine Türksoy Genel sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Dünyasından gelen konuk Rektörler Siyavuş Kerimi ( Azerbaycan Ulusal Konservatuvarı Rektörü), Farah Aliyeva (Azerbaycan Devlet Kültür ve İnce Sanat Üniversitesi Rektörü), Muratbek Begaliyev (Kırgızistan Kalıy Moldobasanov Kırgız Ulusal Konservatuvarı Rektörü), Alsu Enikeeva (RF Tataristan Kazan Devlet Kültür ve Sanatlar Üniversitesi Sanat Kültürü ve Tasarım Fakültesi Dekanı) ve akşam verilen muhteşem konser nedeniyle davet edilen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçıları katıldılar.

Yemek sonrasında TÜRKSOY ve Rektörlerle yapılan toplantı sonucunda A
İBÜ Rektörü ile diğer ülkelerin Rektörleri arasında çok sayıda ikili anlaşmalar yapıldı.

Şef Rengim Gökmen yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının muhteşem konserini AİBÜ'nün 1200 kişilik Bordo konser salonunun kapasitesinin çok üzerinde  2000'e  yaklaşan seyirci kitlesi izledi. Ayakta alkışlanan konserde Rengim Gökmen yaptığı kısa konuşmasında "Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği"nin  kuruluşunun önemini vurguladı;  TÜRKSOY, AİBÜ ve Bolu hakkında anlamlı sözler söyledi.


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020