Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Efsanevi İtalyan Diva Ornella Vanoni unutulmaz şarkılarıyla geliyor... - 07.01.2015Bir Akdeniz efsanesi olarak İtalyan pop dünyasına sofistike pop tanımını getiren Ornella Vanoni unutulmaz şarkılarıyla Türkiye’deki ilk konserini vermek üzere 27 Ocak’ta İstanbul’da İş Sanat’a konuk oluyor.

 

Sanat yaşamına 1960 yılında tiyatro sahnelerinde başlayan Vanoni, folk şarkıları ve popüler besteleri kendine has tarzıyla yeniden yorumlayarak meşhur olduğu günlerde, yer altı dünyasına has öyküleriyle söylediği şarkılar nedeniyle “cantante della mala - yer altı şarkıcısı" unvanını almış. İlk büyük çıkışını 1963 senesinde Gino Paoli ‘nin yazdığı "Senza fine" ve "Che cosa c'è" gibi unutulmaz şarkılarla gerçekleştiren Vanoni, Napolitan Şarkı Festivali’nde birincilik de aldıktan sonra Sanremo gibi çeşitli şarkı yarışmalarında aldığı derecelerle ününe ün katmış ve ardı ardına ardına hitlerle İtalyan popun divalarından biri olmayı başarmış.

 

"Una ragione di più", "Un'ora sola ti vorrei" ve "L'appuntamento" ile şöhretini sağlamlaştıran Vanoni, duygusal ve zamanı aşan şarkılarıyla tüm dünyada bilinen bir Akdeniz efsanesi ve Türkiye’deki ilk konserini vermeye hazırlanıyor. Şarkılarını ülkemizde de Ajda Pekkan ve Nükhet Duru gibi dev isimlerin Türkçe sözlerle söylediği Ornella Vanoni, İtalyan pop dünyasında “First Lady” olarak anılıyor. 70’lerdeki meşhur şarkısı "L'Appuntamento" ünlü Hollywood filmi “The Ocean's Twelve” soundtrack şarkılarından biri olarak kullanılınca ikinci baharını yaşamaya başlayan Vanoni’nin, 2009 yılında ülkemizde de ünlenen ve tüm dünyada itunes listelerinde 1 numara olan şarkısı “Perduto” ayrıca radyolarda da en çok çalınan şarkılardan birisi olmuştu. 80. yaşını kutlayan İtalyan Diva 27 Ocak’ta Türkiye’de ilk kez İş Sanat’ta.

 


27 OCAK 2015, Saat 20.00- İŞ SANATOrnella Vanoni Hakkında

 

İtalyan pop şarkılarına sofistike pop tanımını kazandıran şarkılarıyla bir Akdeniz efsanesine dönüşen Ornella Vanoni 22 Eylül 1934 yılında Milano‘da dünyaya gelmiş. Sanat kariyerine bir aktris olarak 1960 yılında tiyatro sahnesinde başlayan Vanoni, eş zamanlı olarak şarkılar söylemeye ve yüksek sosyete için şarkılar kaydetmeye başlamış.

 

O dönemde folk şarkıları ve popüler besteleri kendine has tarzıyla yeniden yorumlayan Ornella Vanoni, yer altı dünyasına has öyküleriyle söylediği şarkılar nedeniyle “cantante della mala - yer altı şarkıcısı" unvanı almış. Vanoni, ilk büyük çıkışını 1963 senesinde Gino Paoli ‘nin yazdığı "Senza fine" ve "Che cosa c'è" gibi unutulmaz şarkılarla gerçekleştirmiş.

 

Bir sonraki sene "Tu si na cosa grande" şarkısıyla Napolitan Şarkı Festivali’nde birincilik de alan Vanoni, sonraki yıllarda da Sanremo gibi çeşitli şarkı yarışmalarında aldığı derecelerle ününe ün katmış.

 

"Abbracciami forte" (1965), "Io ti darò di più" (1966), "La musica è finita" (1967), "Casa bianca" (1968), ve "Eternità" (1970) gibi şarkılarla yıllarca ardı ardına hitler çıkaran Vanoni, özellikle takip eden yıllarda yayınladığı hitleri "Una ragione di più", "Un'ora sola ti vorrei" ve "L'appuntamento" ile şöhretini sağlamlaştırmış. Ornella Vanoni’nin en meşhur şarkıları arasında dünyaca ünlü soul yıldızı Dionne Warwick’den de bildiğimiz “Don’t Make Me Over” için yazılan İtalyanca versiyon "Non Dirmi Niente" parçası da yer alıyor.

 

Bir Akdeniz divası olarak 80’lerde de "Ricetta di donna", "Uomini" ve "Ti lascio una canzone - Gino Paoli düeti" şarkılarıyla yine bir numara olan Vanoni, 1989 yılında dünyaca ünlü Sanremo Festivali’ne "Io come farò" şarkısıyla dönüş yapmış.

 

2004 yılında Gino Paoli ile kaydettiği ve 70. yaşını kutladığı düet albümünde Eros Ramazotti ile kaydettiği şarkısı “Solo un volo” ile radyolarda gördüğü büyük ilgi ile birlikte, 70’lerdeki meşhur şarkısı "L'Appuntamento" ünlü Hollywood filmi “The Ocean's Twelve” soundtrack şarkılarından biri olarak kullanılınca ikinci baharını yaşayamaya başlamış. 2009 yılında ülkemizde de ünlenen ve tüm dünyada itunes listelerinde 1 numara olan Yunan DJ prodüktör Inspiro ile remix single çalışması “Perduto” ile yeni bir çıkış yakalayan Vanoni 2000’ler de hit olmayı başarmış oluyor. “Perduto” 2010 yılında ünlü Buddha Bar derleme CD serilerine girince tüm dünyada yeniden hit olan Vanoni’nin şarkısını Ajda Pekkan Türkçe olarak  seslendirmişti. 2010 yılında dünyaca ünlü caz plak şirketi Blue Note ile de canlı bir konser kaydı albümü yayınlayan Ornella Vanoni 80. yaşında 27 Ocak’ta Türkiye’de ilk kez İş Sanat’ta.

 

Biletler Biletix'te!  www.biletix.com Biletix Çağrı Merkezi (0 216 556 98 00) 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021