Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 37 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Antalya Uluslararası Piyano Festivali Gürer Aykal'a kadır Dursun'dan sitem dolu mektup... - 07.11.2014Gürer Aykal'ın dün (6.11.2014) Hürriyet'te yayımlanan röportajında 'organizatör' diye söz ettiği Kadir Dursun kişisel Facebook sayfasından bir açık mektup yayımladı. "Yanlış bilgiyi düzeltmek isterim" diyen Kadir Dursun, ünlü şefe sitem de etti: Açıklamasında "Nemrut Dağı dahil sayısız konserini organize ettiğim, defalarca sofrasına oturduğum kişinin adımı bile anmayıp benden sıradan bir organizatör diye bahsetmesi üzücü" diyen Kadır Dursun'un söz konusu açıklaması aynen şöyle:  


Sayın ve çok de
ğerli Gürer hocam,


Festivalin açılı
ş günü olan yarın, size tüm samimiyetimle başarılar dileyen bir mesaj yazacaktım.


Ancak; bugün (6.11.2014) Hürriyet gazetesinde yer alan röportajınızı okuyunca , yarını beklemeden size hem ba
şarılar dilemek, hem de haddim olmayarak ufak bir sitemde bulunmak ve yanlış bilgiyi düzeltmek için bu yazıyı yazıyorum.


Röportajınızda yer aldı
ğı üzere, benim de katıldığım Antalya'daki toplantıda , sizin sanat yönetmenliğiniz konusu geçmedi. Aksine bu konu benim katılmadığım İstanbul'daki toplantınızda konuşuldu.


Fazıl Say beyin içinde olmayaca
ğı bir festivalde benim de olmayacağımı hep söyledim. Fazıl Say beyin içinde olacağı bir festivalin yaşaması için direndim ve sizden yardım istedim.


Ayrıca; benden organizatör diye bahsetmi
şsiniz. İsmimi söylemenizi isterdim ya da ismimi hiç geçirmeseniz de olurdu. 14 yıl önce festivali kuran ve festivalin bu günlere ulaşması için yıllarca emek veren, sizin de hatırlayacağınız üzere 2 bin 500 metre yükseklikteki Nemrut dağı'ndaki konser de dahil olmak üzere, sayısını hatırlamadığım kadar çok konserinizi organize eden biri olarak, defalarca sofrasına oturduğum, ailemin bir üyesi kadar yakın hissettiğim sizin; benden sıradan bir organizatör olarak bahsetmenize üzüldüğümü bilmenizi isterim.


Sizinle çok güzel ve de
ğerli işler yaptık ve paylaşımlarımız oldu. Çok güzel hatıralarımız var. Bana her zaman değer verdiniz, inandınız, güvendiniz. Ben de güveninize layık olmaya çalıştım. Saygı ve sevgim her zaman daimdi.Bundan sonra da saygıda kusur etmeyeceğimi bilmenizi isterim.


Festivalle ilgili ya
şanan gelişmelerden dolayı yıllarca festivali beraber yaptığım Fazıl Say beyin içinde olmadığı bir festivale devam etmemin etik olarak doğru olmayacağından ve vicdanıma bunun hesabını veremeyeceğimden dolayı festivalden ayrılmamın daha doğru olacağını düşündüm.


şüncemi anlayış ve hassasiyetle karşılamanızı ve saygı göstermenizi isterdim.


Festivalin ba
şarılı geçmesi en büyük dileğimdir.


Saygılarımla

 

Kadir Dursun
 
 Gürer Aykal ne demi
şti?

Antalya Uluslararası Piyano Festivali Genel Sanat Yönetmenli
ği'ne getirilişinin ardından kısa bir yazılı açıklama yaparak köşesine çekilen Gürer Aykal, Hürriyet’ten Ezgi Atabilen'in, Fazıl Say “Benim kendi festivalimi gasp etti” demişti sizin için. Festivalin genel sanat yönetmenliğine gelmenizle başlayan tartışma sürecini anlatır mısınız? sorusu üzerine  yanıtı vermişti:
 


- Ben Amerika’daydım. Eski organizatör (Kadir Dursun) beni arayarak Antalya Piyano Festivali’nin zor duruma geldiğini, yardımcı olmam gerektiğini söyledi. Türkiye ’ye geldiğimde öğrendim ki Fazıl Say festivalden ayrılmış. Sayın Hıncal Uluç ve Sayın Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel ile eski organizatörün gerçekleştirdiği bir toplantı yaptık. Festivalin yaşaması için genel sanat yönetmenliğini üstlenmemi istediler. Bütün konuşmalarımızı Sayın Say’a e-postayla gönderdim. Bu görüşmelerimizde Sayın Türel, Fazıl Say’ın bana saygısından festivalde çalmaya devam edeceğini düşünüyordu. Yani ben festivalin yaşatılmasına yardım etmek için çağrıldım. Sonra Fazıl Say tarafından sosyal medyada festivali gasp etmiş gibi ilan edildim. Bütün bunlardan ötürü gerçekten çok kırıldım. Ama festivali en iyi biçimde götüreceğim. Ne kadar daha ayağı yere basan, köklü ve farklı bir festival olduğunu göreceksiniz.


 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020