Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Türkiye’nin ilk kadın orkestra şefi olan İnci Özdil’in yönettiği Atatürk Senfoni Orkestrası Ankara Tandoğan Meydanı’nda verdiği konserle dinleyenlerin büyük beğenisini kazandı - 04.11.2014Ankara’da milli  günlerde sahneye  çıkan ve herkesin beğenisini kazanan ayakta alkışlanan bir orkestra var. “Atatürk’te birleşenler”in kurduğu bir orkestra. Adını genç sanatçılar vermiş: Atatürk Senfoni Orkestrası. Orkestranın şefi Türkiye’nin ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil. Özdil’le Atatürk Senfoni Orkestrası’nı konuştuk. Orkestranın sanatçıları tamamen gönüllülerden oluşuyor.  Konservatuar öğrencileri, öğretmenler, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan, Devlet Opera ve Balesi’nden sanatçılar var.

 


Orkestra ilk konserini 2013 yılı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Tando
ğan’da verdi. Orkestranın bu konserinde 190 sanatçı görev aldı. Daha sonra Ankara Halk Tiyatrosu salonunda “Vivaldi konseri”ni gerçekleştirdi. Bu yıl 29 Ekim Balosunda da sahneye çıktı. Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin 24 Ekim’de  Ankara’da, tarihi Ankara Palas’ta düzenlediği  Cumhuriyet balosunda salondaki bütün dinleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.


HER AN GÖREV BA
ŞINDAYIZ

İnci Özdil, Atatürk Senfoni Orkestrası için, “Atatürk’te birleşenlerin orkestrası” diyor. Bu orkestrada görev almak için çok sayıda sanatçı başvurmuş . Özdil bunun nedenini şöyle anlatıyor: “Devlet Konservatuarını Atatürk kurdu. Bizler her şeyimizi Atatürk’e borçluyuz. Cumhuriyet Devrimine borçluyuz. Hocalar, öğrenciler, sanatçılar herkes bu gerçeğin bilincinde. Bizde hocaların hepsinin odasında Atatürk köşeleri vardır. Hepsini kendileri yapmışlardır. Bizler Atatürk’ün değerlerine sahip olmanın  ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu nedenle her an görevimizin başındayız.”


ÇO
ĞUNLUK GENÇLERDE

Özdil orkestrayı “Orkestranın çoğunluğu gençlerden oluşuyor. Bu orkestrada para geçmez.  Konserler için para alınmaz. Konu Cumhuriyet ve Atatürk olunca fedai anlayışı hakim. Orkestranın üyeleri her zaman hazıroldalar. Dostluk, dayanışma, birlik hakim.” şeklinde tanıtıyor. 


AYAKTA ALKI
ŞLANDI

Orkestranın  solistlerinden biri Tuncer Tercan. Gönüllü. Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı. Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin düzenlediği Cumhuriyet Balosu’nda Atatürk’ün sevdiği eserleri seslendirdi. Herkesi duygulandırdı. Karşılığını da aldı. O da ayakta alkışlandı.


Aydınlık/
İsmet Özçelik /Ankara

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020