Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Rengim Gökmen’i görevden almakla yetinmedi; 2.5 ay sonra bir de hakkında soruşturma başlattı... - 27.10.2014Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Müzik Direktörlüğü görevinden aldığı Rengim Gökmen hakkında, aylar sonra, devlete bağlı sanat kurumlarını yok ettiği eleştirisi ile karşılanan Türkiye Sanat Kurulu (TÜSAK) Yasa Tasarısı Taslağı ile ilgili “sosyal medya dahil yaptığı tüm açıklamalarla kurum sanatçılarını ‘galeyana getirdiği’ ve DOB’un bölge müdürlerini ‘TÜSAK’a hayır’ bildirisine imza attırmaya zorladığı” gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

 

7 yıl boyunca DOB Genel Müdürü olarak görev yapan Gökmen, 25 Temmuz’da, Bodrum Bale Festivali’ndeyken bakanlığa çağrılmış ve kendisine görevden alındığı tebliğ edilmişti. Gökmen’in görevden alınmasının nedeninin, TÜSAK karşı ağır eleşterileri ve tüm sanat kurumları ile birlikte “TÜSAK’a hayır” bildirisini imzalaması olduğu belirtilmişti. “TÜSAK’a hayır” bildirisine, geçen sanat sezonunda, Gökmen ile birlikte dönemin genel müdür yardımcıları Şadi Erdoğan, Nilgün Çelebi, dönemin Ankara DOB Müdürü Aykut Çınar, İstanbul DOB Müdürü Suat Arıkan, İzmir DOB Müdürü Aytül Büyüksaraç, Mersin DOB Müdürü Erdoğan Şanal, Antalya DOB Müdürü Kenan Korbek ve Samsun DOB Müdürü Volkan Kıran da imza atmıştı. Gökmen’in görevden alınmasının ardından da müdürler ya tek tek istifa etmişti, ya da görevden alınmışlardı. Gökmen de “bakanlığın sürgün yeri” olarak da bilinen Strateji Geliştirme Başkanlığı’nda “uzman” kadrosunda görevlendirilmişti.

 

CSO’ya atandı ama...

Gökmen, yaklaşık 2.5 ay süresince Strateji Geliştirme Başkanlığı’nda görev yaptıktan sonra kısa süre önce CSO’da yeniden görevlendirildi. Ancak bu görevlendirme “orkestra sanatçısı” olarak yapıldı. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, Gökmen’in bu şekilde CSO’ya atanması 1957 yılında çıkarılan “CSO Kuruluşu Yasası”na “aykırılık” teşkil ediyor. Çünkü yasaya göre CSO’da“orkestra sanatçısı” kadrosu bulunmuyor. İlgili maddelerde, kadrolar, “konsertmaisterler, çello solisti, keman, viyola, çello, kontrbas, flüt, obua, klarnet, fagot, korno, trompet, trombon, bateri, harp grup şefliği ve enstrüman üyeleri” şeklinde sıralanıyor. Söz konusu görevlendirmeler de yine CSO’nun yasasına göre “sınavla” belirleniyor. Gökmen’in atamasında ise“herhangi bir görev tanımı” yapılmıyor. Gökmen’in bu “CSO Yasası’na aykırılık teşkil eden” atama için dava açacağı dile getiriliyor.

 

Sanatçılara Gökmen sorgusu

Gökmen’in CSO’ya atanmasıyla ilgili tartışmalar sürerken, görevden alındıktan 2 buçuk ay sonra, hakkında “TÜSAK soruşturması” açıldığı öğrenildi. Soruşturmanın gerekçesi ise “gerek sosyal medya üzerinden gerekse yaptığı açıklamalarla kurum sanatçılarını galeyana getirmek” ve “kurumda birlikte çalışğı bölge müdürlerini TÜSAK’a hayır bildirisine imza atmalarına zorlamak.” Bakanlık müfettişlerinin kurumda çalışan bazı sanatçılara ve dönemin genel müdürlerine, soruşturma kapsamında “Sayın Gökmen size TÜSAK’a hayır bildirisine imza atmanız konusunda baskı uyguladı mı?” sorusunu yönelttikleri de öğrenildi.

Cumhuriyet/Selda Güneysu

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020