Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 20 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Yeni Türkü'den 29 Ekim Cumhuriyet Konseri... - 24.10.2014Yılların eskitemediği grup Yeni Türkü 29 Ekim’de unutulmayacak bir Cumhuriyet Bayramı Konseri ile Akasya Acıbadem'de. Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu, Serdar Barçın ve Furkan Bilgili hem yepyeni şarkılar hem de klasik Yeni Türkü repertuarıyla Akasya Acıbadem’de. Hepiniz davetlisiniz…


YEN
İ TÜRKÜ Hakkında

Topluluk 1979 yılında ilk albümleri Buğdayın Türküsü'nü LP formatında çıkardı. Bu albüm topluluğun ilk dönemi olarak değerlendirilebilir. Sonrasında topluluğa Murat Buket, Tuğrul Bayrak, Eftal Küçük ve Tuncer Tercan katıldı. Topluluğun asıl çıkışını sağlayan ikinci albümleri olan Akdeniz Akdeniz 1983 yılında piyasaya çıktı ve grup Türkiye çapında tanındı. 1983'ün ikinci yarısında Film Müzikleri ve 1985'te Çekirdek Sanat Evi Resitali albümleri piyasaya çıktı. Bu yılın sonunda toplulukta bağlama çalan opera sanatçısı Tuncer Tercan ve buzuki, kemençe ve gitar çalan Eftal Küçük Yeni Türkü'den ayrıldı. Ayrılanlardan Eftal Küçük, aynı yıl Tolga Çandar, Erkan Oban ve Bahadır Suda'yla birlikte özgün müzik topluluğu "Çağdaş Türkü"yü kurdu ve bu toplulukla 1986'da "Bekle Beni" ve 1987'de "Delikanlıya" adlı albümleri yaptı. 1987 sonunda topluluğun dağılmasıyla asıl mesleği olan elektrik-elektronik mühendisliğine döndü ve 1987'de EMT mühendislik firmasını kurdu.

 

1985 yılında topluluğa aslen mimar olan Fuat Oburoğlu ile makine mühendisi olan Cengiz Onural katıldı. 1986'da Günebakan albümü çıktı. Aynı yılın sonunda Zerrin Atakan geçici olarak topluluktan ayrıldı. Ertesi yıl Günebakan albümünün devam albümü olan Dünyanın Kapıları adlı albüm çıktı. Dünyanın kapıları albümü sadece kaset ve LP formatında yayımlandı.

 

1988 yılında çıkan Yeşilmişik albümünden sonra topluluk içindeki anlaşmazlıklar su yüzüne çıkmaya başladı. Bu nedenle Yeni Türkü'de solo vokal yapan Zerrin Atakan topluluktan kesin olarak ayrıldı ve 1989'da, 1975'te evlendiği Selim Atakan'dan boşandı. 1989'da toplulukta blok flüt, flüt ve klarnet çalan Fuat Oburoğlu Selim Atakan'la yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle geçici olarak Yeni Türkü'den ayrıldı ve topluluğa Halis Bütünley ile Tayfun Duygulu dâhil oldu.

 

Yeni Türkü, 1990'da Vira Vira albümünü, ertesi yıl Rumeli Konseri albümünü çıkardı. Topluluk bu albümde, önceki albümlerdeki sevilen şarkılarına ek olarak ilk albümleri Buğdayın Türküsünden 4 parçaya yer verdi: Buğdayın Türküsü, Bekçi Kâzım Türküsü, Özgürlük (ilk versiyonundaki sondan önceki iki mısrası çıkarılarak) ve Mapushane Kapısı. Bu albümden sonra topluluk üyelerinden Yeni Türkü'nün kurucularından Selim Atakan, bas gitar çalan Tuğrul Bayrak, solo vokal yapan ve davul çalan Halis Bütünley ve klarnet çalan Tayfun Duygulu topluluktan ayrıldı; Fuat Oburoğlu topluluğa yeniden dâhil oldu. 1991'de topluluktan ayrılanlardan Tayfun Duygulu, Aralık 1992'den itibaren beş adet solo albüm yaptı.

 

Yeni Türkü, 1992'de Aşk Yeniden, 1994'te Külhani Şarkılar, 1995 yılında Süper Baba - Film Müzikleri ve 1996'da bir seçki olan Her Dem Yeni albümlerini ve yine 1996'daTelli Telli şarkısının dört remiksinin bulunduğu Telli Telli (Remixes) teklisini çıkardı. 1996'da topluluğa Erdinç Şenol katıldı. Külhani Şarkılar albümünden sonra Derya Köroğlu ve Erkin Hadimoğlu dışındaki üyelerin 1997'de Yeni Türkü'den ayrılmasıyla şu anki kadro oluştu. Ayrılan bu üyeler, Yedikule şarkısını seslendiren ve Külhani Şarkılar albümünde vokal yapan topluluğun flütçüsü ve klarnetçisi Fuat Oburoğlu, klasik kemençecisi ve gitaristi Cengiz Onural ile udisi, gitaristi ve vokalisti Murat Buket'ti. Ayrılan üyelerden Cengiz Onural, film müzikleri yapan İncesaz ve Aria topluluklarının kurucusu oldu. İnce Saz'la 1999-2009 arasında yedi albüm çıkardı. Murat Buket, Cengiz Onural'ın kurduğu "İncesaz"ın ilk üç albümünde bulunduktan sonra topluluktan ayrıldı. Fuat Oburoğlu, 2001'de Erden Çelik'le Durup Dururken topluluğunu kurdu. Bu topluluğa 2003'te Tuğrul Bayrak katıldı ve sözkonusu topluluk 2007'de "Yeryüzüne Merdiven" adlı albümünü yayımladı.

 

1999'da Yeni Türkü, Yeni albümünü çıkardı. Topluluk, gitarda ve solo vokalde Derya Köroğlu'dan, klavyeli çalgılarda Erkin Hadimoğlu'ndan, basta Raci Pişmişoğlu'ndan, klasik kemençede Furkan Bilgi'den, udta Fatih Ahıskalı'dan, davulda Erdinç Şenol'dan oluşuyordu. Yeni Türkü'nün sahne performansının doruğa ulaşğı bu dönemde topluluk Türkiye'de yılda ellinin üzerinde konser verirken, son 10 yılda sadece ABD'nin otuz iki eyaletinde 100den fazla konser vermişti. 2001'de flüt ve saksafonda Serdar Barçın, 2006'da davulda Bahadır Tanrıvermiş, 2007'de bas gitarda Sezer Alemdar topluluğa katılırken adı geçen tarihlerden 2006'da Raci Pişmişoğlu ve Erdinç Şenol topluluktan ayrıldı.

 

Yeni Türkü'nün, "Buğdayın Türküsü", "Film Müzikleri", "Çekirdek Sanat Evi Resitali" ve "Yeni" albümleri ile "Telli Telli (Remixes)" teklisi dışındaki tüm kayıtları 2003'teKoleksiyon, 2004'te Koleksiyon 2, 2006'da Koleksiyon 3 ve 2008'de Koleksiyon 4 adlarıyla bir araya getirilerek DMC (Doğan Music Company) tarafından tekrar yayımlandı.

 

Yeni Türkü 2012 yılında, Şimdi ve Sonra adını taşıyan yeni bir stüdyo albümüyle dinleyicilerinin huzuruna çıktı. 10 şarkıdan oluşan yeni albümde çoğunluğu Derya Köroğlu bestesi olmakla birlikte Manos Loizos, Stelios Fotiadis, Erkin Hadimoğlu'nun isimleri müziklerde yer alıyor. Şarkıların sözlerinde ise geniş bir kadro mevcut; Can Yücel, Yılmaz Erdoğan, Cengiz Onural, Meral Özbek, Ümmüşen, Funda Çetin, Turgay Fişekçi ve Derya Köroğlu. Özel kapak tasarımı ile dikkat çeken Şimdi ve Sonra albümü öncesinde gruba ud ve kanunda Timur Sarıca katılıp Fatih Ahıskalı ayrılmıştır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020