Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Cemal Reşit Rey Konser Salonunun Kuruluşunun 25.Yılına Özel Cemal Reşit Rey Konseri - 12.10.2014Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun kuruluşunun 25.yılında Cumhuriyet tarihinin ilk kuşak bestecilerinden çok kıymetli bir Türk büyüğü, Türk Batı Müziğinin öncü ismi Cemal Reşit Rey’in eserlerinden oluşan bir seçki repertuarla Cemal Reşit Rey Konser Salonu sahnesinde uzun süre hafızlardan silinmeyecek bir konser gerçekleştirecek.

 

Bestecinin 2.Senfonisinin, Üç Anadolu Türküsü ve Keman Konçertosunun seslendirileceği konserin solist sanatçıları dünyaca ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü solist sanatçısı Feryal Türkoğlu.18 Ekim  2014 Saat: 20.00
Cemal Re
şit Rey Konser Salonu İstanbul


Rengim GÖKMEN, Orkestra
Şefi

 

Solistler;

 

Cihat AŞKIN, Keman

 

Feryal TÜRKOĞLU, Soprano


PROGRAM

 

Cemal Reşit REY  Keman Konçertosu

 

Cemal Reşit REY  Üç Anadolu Türküsü

 

Cemal Reşit REY  2. Senfoni

 

 

CİHAT AŞKIN

İstanbul’da doğdu. Henüz çok küçükken müziğe olan ilgisini keşfeden ailesi tarafından konservatuara kaydı yaptırıldı. Olağanüstü yeteneği ve disiplinli çalışmaları ile başarılı bir öğrencilik dönemi geçiren Aşkın, Prof. Ayhan Turan’ın sınıfından mezun oldu. 12 yaşında ilk resitalini veren Aşkın, 15 yaşına geldiğinde tüm Paganini Kaprisler’i çalıyordu. Müzik eğitimine Londra’da bulunan Royal College of Music’de Rodney Friend ve The City Univercity’de Yfrah Neaman ile devam etti. Ustalar, Ruggierro Ricci ve Dorothy Delay ile kısa süreli çalışmaları olan Aşkın, Mastır ve Doktora programlarını bitirerek yurda döndü. İTÜ’de 1998’de Doçent, 2006’da Profesör unvanlarını aldı. Aynı çatı altında, 1999’dan 2012’ye dek Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin (MIAM) kurucusu ve eş-başkanı olarak akademik görevlerini ve sanatsal faaliyetlerini sürdürmüş olan Aşkın, 2008-2012 yılları arasında Türk Müziği Devlet Konservatuarı Müdürlüğü görevini yerine getirdi.

 

Müzik otoriteleri tarafından günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden biri olarak tanınan ve tanıtılan Aşkın; Cobos, Dmitriev, Yoel Levi, Shlomo Mintz ve Ida Haendel gibi dünyaca ünlü müzisyenler ile aynı sahneyi paylaştı. Dünyanın dört bir yanında, Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika’da bulunan birçok sanat merkezinde konserler verdi ve çeşitli festivallere katıldı. Bulgaristan, Sirbistan, Polonya, İsrail ve İsviçre gibi ülkelerde gerçekleştirilen uluslararası yarışmalara jüri üyesi olarak davet edildi.

 

Kalan Müzik sanatçısı olan Aşkın, değerli bestecilerimiz U.C.Erkin ve N.K.Akses’e ait konçertoların ilk CD kaydını gerçekleştirdi. Çağdaş Türk eserlerinin yanı sıra, besteleri kendisine ait olan birçok eseri albüm haline getirdi. 2006 yılında, dünya keman literatüründe bir ilk olan Kreutzer 42 Etüd albümü yayınlandı. Keman ve başka enstrümanlar için aranjmanlar ve film müzikleri ile ilgili çalışmalar yaptı, radyo ve TV kayıtları gerçekleştirdi. Kalan Müzik’in yanı sıra Warner Classics ve CPO firmaları ile çalıştı.

 

Menuhin ve Flesch yarışmaları dâhil birçok ödülün sahibi olan Aşkın, 2002’de Roma Foyer des Artistes ve 2009’da The J. F. Kennedy Center for the Performing Arts - Gold Medal ödüllerine layık görüldü. İstanbul Oda Orkestrası ve 2007 Mart ayında Aşkın Ensemble oda müziği topluluğunu kurarak, günümüzün kaliteli müzik ihtiyacına cevap verebilmek üzere yurtiçi ve yurtdışında konserler vermeye başladı.

 

Tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) ismini verdiği projesini 2004 yılında hayata geçiren Aşkın, Türkiye’nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen nice yetenekli çocuğun eğitimi ve gelişimini desteklemek için keman ustalık sınıfları ve mini konserler düzenlemeye başladı. CAKA, Andante’nin düzenlediği 2011 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Klasik Müzik Etkinliği ödülüne layık görüldü. Sanatçı, 1999-2010 yılları arasında İsrail’de bulunan Keshet Eilon Keman Ustalık Sınıfları fakülte üyesi olarak görev yapmıştır.

 

Basın tarafından “Bu toprağın kemancısı” olarak onurlandırılan sanatçıya, Yalçın Tura, Ertuğrul Oğuz Fırat, Arda Ardaşes Agoşyan ve Oğuzhan Balcı, kendi besteledikleri keman konçertolarını ithaf etmişlerdir.

 

Sanatçı, konserlerinde Jean-Baptiste Vuillaume (1846) ve Joseph Gagliano (1796) kemanları ile çalmaktadır.

 

 
FERYAL TÜRKO
ĞLU (SOPRANO)

1987-1988 döneminde Ankara Devlet Konservatuvarı Şan-Opera Bölümü'nden birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde (Ankara) solist sanatçı olarak göreve başladı. 1994 yılında yılın en başarılı kadın sanatçısı seçildi. Polonya'nın Lodz Operası'nda Perili Köşk, Azerbaycan Bakü Operası'nda ve Rigoletto Opera'sında başrol oynadı. Ayrıca Almanya'nın çeşitli kentlerinde resitaller verdi. Ankara ve İzmir Senfoni Orkestraları'yla birçok konserler yaptı.

 

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde; Maskeli Balo (Oscar), Carmen (Micaela), Saraydan Kız Kaçırma (Konstanze) rollerini seslendirdi; ayrıca 20. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde Jose Cura ile Gala Konser gerçekleştirdi.

 

İstanbul Opera Festivali Gala Konseri'ni yine Jose Cura ile birlikte gerçekleştirdi. 1999 yılında, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Orkestrası ile Viyana'da, Konserthaus Konser Salonu'nda 'Mehterden Alaturkaya´ adı altında bir konser yaptı.

 

Aya İrini ve Efes Antik Tiyatro ve Saint Antonine Kilisesİ'nde 'Pergolesi Stabat Mater' adlı eseri İstanbul Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi. 2007 yılında Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde Mario Frangoulis ile birlikte Gala Konser yaptı.

 

2009 yılında Adana Valiliği'nce organize edilen 'Senfoni ile İlahiler´ konserini gerçekleştirdi.

 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü´nde; CARMEN, YARASA, ALAYIN KIZI, LA TRAVIATA, ÇARDAŞ PRENSESİ, SARAYDAN KIZ KAÇIRMA, DON GIOVANNI, SİHİRLİ FLÜT, GIANNI SCHICCHI, AKILLI KIZ, RIGOLETTO, ALİ BABA ve KIRK HARAMİLER, ŞEN DUL, AŞK İKSİRİ, MAHAGONNY, MASKELİ BALO, SEVİL BERBERİ, IL TROVATORE, TOSCA, IDOMENEO, MACBETH, TANNHAUSER adlı opera ve operetlerde başrol oynadı. Halen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü solist sanatçısı olarak görevini sürdürmektedir.


http://www.crrkonsersalonu.org/


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020