Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Fazıl Say'lı festivaller neden iptal edildi? - 06.09.2014Borusan, festivalin iptaline "Fazıl Say ile Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Onursal Şefi Gürer Aykal’ın birlikte çalışmama kararını" gerekçe göstermiş, Fazıl Say ise konuyla ilgili olarak Facebook hesabından “Gürer Aykal Antalya’da benim kendi festivalimi gasp etmiştir. Tabii ki onunla çalışmak istememekteyim” demiş ancak "konser iptalleri yerine, neden tüm festivalin iptal edildiğini" sormuştu.

 

Fazıl Say'ın sorusuna babası müzik tarihçisi Ahmet Say "Nedeni açık: İptal edilen festival falan değil, Fazıl Say’dır. Bu isteğin yüksek yerden gelmiş olmasına gerek yoktur. Borusan, doğallıkla yüksek yerin tutumu doğrultusunda davranmıştır" yorumunu eklemişti.

 

İlerihaber'in haberine göre, Fazıl Say Festivali'ni iptal eden Borusan, bu aralar 1.5 milyar dolarlık büyük bir ihalenin peşinde. İhale, Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan TANAP (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı) projesinin bin 800 km'lik borularına ilişkin.

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız, bugün yaptığı açıklamada, ihale sonucunun bir hafta içinde belli olacağını belirtti. Yıldız, 1.5 milyar dolarlık projede ihalenin yaklaşık yüzde 80'ini yerli boru üreticilerinin almasını istediğini dile getirdi.

 

İhale için yarışan firmalar arasında Borusan Mannesmann Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. de yer alıyor. Söz konusu projede kullanılacak çelik boruların tedarikine ilişkin projede yarışan Borusan'ın, Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş. ve Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş. ile birlikte oluşturduğu konsorsiyum ön yeterlilik almıştı. Azerbaycan'a giden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 20 Eylül'de Bakü'de projenin temelinin atılacağını dün açıklamış, boru sektörünün önemine işaret etmişti. Ahmet Say'ın yorumuyla "yüksek yerin tutumu doğrultusunda davranan" Borusan'ın, festivali iptal ederken önümüzdeki hafta neticelenecek 1.5 milyar dolarlık ihalenin akıbetini de düşünmüş olması muhtemel...


Ahmet Say ne demi
şti:

haber.sol.org.tr sitesine Fazıl Say'ın sorusuyla ilgili olarak bir açıklama yapan müzik tarihçisi Ahmet Say, Borusan Filarmoni Orkestrası’nın
şefi Gürer Aykal, Borusan’ın kararı konusunda “Onur duyduğunu” söylemiş. Nitelikli bir festivalin iptali Aykal’ı neden onurlandırıyor? Yanıtlamaya bile gerek yok, açıklamasında bulunmuştur.

Ahmet Say sözlerine
şöyle devam etmiştir:  Yüksek yerden emir alan yandaşlar, Fazıl Say’ı Türkiye’nin müzik yaşamından tasfiye etmek için elden geleni ardına koymuyor. Bu uluslararası değerdeki besteci ve piyanistimizin elinden önce, kendi kurduğu ve 14 yıldan bu yana sürdürdüğü Uluslararası Antalya Piyano Festivali’ni aldılar. Geçen hafta da “BİFO&Fazıl Say Festivali”ni… Borusan Sanat, birkaç ay sonra üçüncüsü yapılacak olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın katıldığı “BİFO&Fazıl Say Festivali’nin iptalini üzülerek duyuruyoruz” açıklamasını basına duyurdu. Fazıl Say da bu duyuruya tepki göstererek “Konser iptalleri yerine neden tüm festivalin iptal edildiğini” sordu. Nedeni açık: İptal edilen festival falan değil, Fazıl Say’dır. Aslında bu isteğin yüksek yerden gelmesine de gerek yoktur. Borusan, doğallıkla yüksek yerin tutumu doğrultusunda davranır: Fazıl Say’ın sanat yönetmeni olduğu Uluslararası Antalya Piyano Festivali nasıl iptal edildiyse bu da öyle…

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021