Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Suat Arıkan, İstanbul Opera ve Balesi Müdürlüğü görevinden alındı ve yerine Şamil Gökberk atandı. - 21.08.2014Rengim Gökmen’in, geçen temmuz ayında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü görevinden alınmasıyla başlayan kriz, sanat çevrelerini sarsmaya devam ediyor. Geçen cuma günü İstanbul Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan’ın da görevine son verildi ve ondan boşalan yere solist sanatçı Şamil Gökberk atandı. Tenor Şamil Gökberk, temmuzda Kültür Bakanı Ömer Çelik tarafından Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Sanat Yönetmeni olarak atanan besteci, orkestra şefi Selman Ada’ya yakın bir isim.

 

GEÇEN HAFTA BELLİ OLDU

Taraf, 1981’den beri İstanbul Operası’nda solist sanatçı olarak dinlediğimiz bas Suat Arıkan’ın idarecilik görevine son verileceğini, 12 Ağustos Salı günü okurlarına duyurmuştu. İmza prosedürünün tamamlanamaması nedeniyle görevden alındığı bilgisi Suat Arıkan’a ancak 15 Ağustos’ta resmî ve yazılı olarak tebliğ edildi. Aynı gün, Arıkan’dan boşalan yere uzun zamandır opera temsillerinde rol almayan tenor Şamil Gökberk getirildi. Arıkan, 10 yılı aşkın müdürlük süresi boyunca daha önce Türkiye’de sahnelenmeyen pek çok eseri repertuara almış ve genç, başarılı sanatçılara önemli roller vermişti.

 

ZOR BİR DÖNEM

Arıkan’ın görevdeki son yılları, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin zor bir dönemine denk geldi. Özel sektöre ait olduğu için yüksek kira bedeliyle kullanılabilen Zorlu PSM’yi saymazsak İstanbul’daki tek gerçek opera-bale sahnesi olan Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) 2008’de “tadilat, restorasyon” gerekçesiyle kapatılmasından sonra İstanbul Operası, Kadıköy’deki küçük ve teknik anlamda yetersiz Süreyya Sahnesi’ne mahkûm oldu. Kurum, sahnenin imkânları olmadığı için 2008’den beri Carmen, Aida, Elektra gibi büyük prodüksiyonları sahneleyemiyor. Dekor ve kostümleri yerleştirecek depo bulmakta da zorlanıyor. Bu zor süreçte İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ni yöneten Suat Arıkan, AKM’nin altı yıldır kapalı olması yüzünden iktidarı eleştiriyordu.

 

GÖKMEN’E YAKIN OLANLAR GİDİYOR MU

Suat Arıkan’ın yerine getirilen Şamil Gökberk, yeni Devlet Opera Balesi Genel Müdür ve Sanat Yönetmeni Selman Ada’ya yakın bir sanatçı olarak biliniyor. Gökberk, Ada’nın bestelediği Ali Baba ve Kırk Haramiler operasında başrol Ali Baba’yı seslendirmişti.

 

Öte yandan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Çelebi’nin de görevden alınacağı söyleniyor.

 

Çelebi’nin, eski müdür Rengim Gökmen’e yakın bir isim olması, “Selman Ada, kendi ekibini mi oluşturuyor” sorusunun akıllara gelmesine yol açtı.

 

Rengim Gökmen, Devlet Opera ve Balesi ile Tiyatrosu’nun lağvedilmesini ve sanat eserlerine proje bazında destek verilmesini öngören Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) tasarısına karşı çıktığı için görevinden alınmıştı. AKP, bu tasayı gelecek yasama döneminde Meclis gündemine getirmeyi planlıyor.

 

Özlem Ertan - Taraf

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021