Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 46 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Gümüşlük’te festival, Mısırlıoğlu ve Bloxham ikilisini konuk etti - 27.07.201411. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında, Koyunbaba Antik Taş Ocağı’nda klasik müzikseverlerin karşısına çıkan Piyanist Erdem Mısırlıoğlu ve İngiliz Çelist Jonathan Bloxham, sahnedeki uyum ve ustalıklarıyla dikkat çekti.

 

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin konser alanı olarak kullanılan Koyunbaba Antik Taş Ocağı, büyülü atmosferi ve akustiğiyle izleyicilere harika konserler yaşatmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün, tarihi mekânının sahnesinde izleyici karşısına çıkan genç yetenekler, Erdem Mısırlıoğlu ve Jonathan Bloxham ikilisi, Bach, Beethoven, Schumann ve Debussy’den eserler seslendirdi.

 

Başarıları göz dolduruyor

Genç yaşına rağmen dünyaca ünlü konser salonlarında performanslar sergileyerek adını başarıyla duyuran Erdem Mısırlıoğlu, kazandığı birçok ödülle dikkat çekiyor. Tutkulu bir oda müzisyeni olan Mısırlıoğlu, GSMD'de arkadaşlarıyla kurduğu piyano üçlüsü “Trio İsimsiz”in de üyesi. Son derece çok yönlü bir müzisyen olan Jonathan Bloxham ise çeşitli viyolonsel yarışmalarından ödülle dönmüş bir sanatçı; solo ve oda konserleri de dâhil olmak üzere dünyanın birçok yerinde konserler veren Bloxham ülkesinde çeşitli orkestralarda şeflik yapıyor. İyi bir uyum yakaladıklarını belirten ikili, daha önce İngiltere’de birlikte birçok kez sahne almış. Birbirlerini sahnede iyi tanıdıklarını söyleyen Mısırlıoğlu, Gümüşlük’ü ve konser alanını çok beğendikleri belirterek, “Burası büyülü bir ortam, aynı gün denize girip ardından konser vermek bizim için büyük bir ayrıcalık” şeklinde konuştu.

 

Piyano ve çello için yazılmış eserler seslendirdiler

Festivalin tarihi mekânını dolduran klasik müzikseverin karşısına çıkan ikili, programa Johann Sebastian Bach’ın, aranjesi Wilhelm Kempff’e ait “Siciliano (from the Sonata for flute and keyboard, BWV 1031)” adlı eseriyle başladı. Daha sonra Ludwig van Beethoven’ın “Piyano Sonatı no.7 re majör, op.10 no.3” adlı eserini seslendiren genç yetenekler, Robert Schumann’ın viyolonsel ve piyano için yazdığı 73 eser sayılı “Üç Fantezi” adlı yapıtıyla programın ilk yarısını tamamladı. Mısırlıoğlu ve Bloxham gecenin ikinci yarısına Claude Debussy ile başladı. İkili, bestecinin “Beş prelüd 1.ci kitaptan; 8:  La fille aux cheveux de lin, 9: La sérénade interrompue, 10: La cathédrale engloutie, 11: La danse de Puck, 12: Minstrels” adlı eserlerini seslendirdi. Programın sonunda Ludwig van Beethoven’ın, “Sonat sol minör piyano ve violonsel için op.5 no.2, Adagio sostenuto e espressivo - Allegro molto più tosto presto ve Rondo. Allegro” adlı eserini seslendiren ikili, uzun süre ayakta alkışlandı. Ardından bis yaparak tekrar sahneye gelen ikili bu defa Gabriel Fauré’nin çello ve piyano için yazılmış “Apres un Reve” adlı eserini seslendirdi.

 

Milli yas nedeniyle Kemal Gekic konseri 27 Temmuz’da (bugün) yapılacak

Başbakanlık tarafından alınan 3 günlük milli yas kararı nedeniyle, festival kapsamında 22 Temmuz akşamı yapılacağı duyurulan Piyanist Kemal Gekic konserinin, festival yönetimi tarafından 27 Temmuz Pazar akşamı saat 21:00’de gerçekleştirileceği duyuruldu. 

 

Festivalde sonraki konserler

27 Temmuz Kemal Gekic (Hırvatistan), Piyano

28 Temmuz Ilya Itın (Rusya), Piyano

4 Ağustos Jean-Bernard Pommier (Fransa), Piyano

8 Ağustos Jean-Bernard Pommier ve Olga Martinova (Fransa), Piyano ve Keman

10 Ağustos Çimen Seymen, Soprano ve Mirella Gardelli, Piyano

12 Ağustos Trio Milhaud (Fransa, Türkiye)

15 Ağustos Gümüşlük Trio, Gülsin Onay, Piyano, Erkin Onay, Keman, Dorukhan Doruk, Çello

 

Konserlerin başlama saati 21:00’dir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020