Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 39 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Ahmet Say'dan Gürer Aykal'a: "Rozet Atatürkçülüğü!" - 22.07.2014Antalya Piyano Festivali genel sanat yönetmeni Fazıl Say'ın ve festivalin organizasyonunu gerçekleştiren Kadır Dursun'un festivalden ayrılmaları ve genel sanat yönetmeni olarak orkestra şefi Gürer Aykal'ın genel sanat yönetmenliği görevine getirilmesi üzerine sosyal medya üzerinden taraflar arasında başlayan tartışmaya dün (21.7.2014) kişisel Facebook sayfasından yayınladığı bir açıklamayla Fazıl Say son noktayı koymuştu. Konuyla ilgili olarak bugün (22.7.2014) Evrensel Gazetesi'nde, Say'ın babası yazar ve müzik adamı Ahmet Say bir yazı kaleme aldı. Son derece objektif ve tarafsız olarak değerlendirdiğimiz yazı şöyle:

 
ROZET ATATÜRKÇÜLÜ
ĞÜ

Son günlerde, Orkestra
Şefi Gürer Aykal ile Besteci ve Piyanist Fazıl Say arasında, basına da yansıyan bir tartışma yaşandı. Fazıl Say, belediye seçimlerinde, AKP’nin genel başkan yardımcılığını yapmış olan bir adayın Antalya’da seçimi kazanması dolayısıyla 14 yıl emek verdiği Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin sanat yönetmenliğinden çekildiğini açıklamıştı. Bunun üzerine hemen harekete geçen Gürer Aykal, Antalya’ya giderek Belediye Başkanı ile festivalin sponsorluğu konusunda görüşmelere başladı. Bu iş birliğini, festivalin kurucusu Fazıl Say değil, kim olsa yadırgardı. Ne var ki Gürer Aykal, yaptığı basın açıklamasıyla “Atatürk’ün Müzik Devrimi’nin yılmaz bir askeri” olduğunu belirtirken, kendisini eleştirenleri de şöyle niteliyordu: “Egoları incinmiş, temeli olmayan sığ politik eleştirileriyle hedef gösterenler…”


Bu tür sözler üzerine Fazıl Say’ın bundan böyle Gürer Aykal’ı muhatap almayaca
ğı açıktır. Sıkışınca her zaman yaptığı gibi, “Atatürk”, “Çoksesli müzik”, “Göğsümden yaşam boyu eksik etmediğim Atatürk rozeti” gibi sözlere sığınan Aykal’ın, yaşamı boyunca Atatürkçülük ile hiç bağdaşmayan tutum ve davranışlarını yazmaya kalksam, uzun bir yazı dizisi çıkar ortaya.    

 
Fazıl Say, bugün 44 ya
şında bir dünya bestecisi ve bir dünya piyanistidir. Ne söyleyeceğini, ne yapacağını bilir.

 
Şunu da ekleyeyim: Bu tür olumsuz olayların öğretici tarafları vardır. Önemli olan, bu olumsuzlukların, sağlam insanların üstüne sıçramasına meydan vermemektir.

 

 
Sözüm bu kadar.

Ahmet SayKaynak: Evrensel Gazetesi
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020