Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 48 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Gürer Aykal'dan Fazıl Say'a adını anmadan yanıt.... - 18.07.2014Antalya Piyano Festivali'nin kurucusu ve sanat yönetmeni Fazıl Say'ın, AKP'li belediye başkanı Menderes Türel aleyhindeki twetiyle başlayan tartışmanın ardından, Fazıl Say'ın sanat yönetmenliğinden çekilmesi, belediyenin festivali orkestra şefi Gürer Aykal'ın sanat yönetmenliği veya danışmanlığında sürdüreceğini açıklaması ve son olarak 12.7.2014 tarihinde, kuruluşundan bu yana festivalin organizasyonunu yapan Kadir Dursun'un da, çekildiğini açıklaması olaya yeni bir boyut kazandırırken, Fazıl Say'ın kişisel Facebook hesabından konu ile ilgili yaptığı açıklama gündeme oturmuştu.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden bu gelişmeler üzerine halen konuyla ilgili bir açıklama yapılmazken, Orkestra şefi Gürer Aykal'dan Fazıl Say'ın adının geçmediği ama okunduğu zaman Fazıl Say'a yazıldığı anlaşılan bir açıklama geldi. Gürer Aykal'ın açıklaması şöyle:

 

Değerli sanat severler,

 

Antalya Piyano Festivali’nin devamı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen Uluslararası Akdeniz Filarmoni Orkestrası’nın kuruluş süreci, umut verici gelişmelere sahne olmaktadır. Bu olumlu gelişmelere karşın gerek yazılı basın gerekse sosyal medyada zaman geçiren kimileri yıpratıcı, karalayıcı, ayrıştırıcı açıklama ve yorumlarla kamuoyunu yanıltarak bu süreci gölgelemek istemektedirler. Bu nedenle kısa bir açıklama yapma gereğini duydum.

 

Cumhuriyetin kazanımlarıyla başlatılan “Müzik Devrimi”nin yılmaz bir askeriyim. Görevim son nefesime kadar çoksesli müziği, bu evrensel sanatı yüceltmek ve güzel ülkemin insanlarına sunmaktır. Bu uğurda atılan her adımı sevgiyle kucaklar, elimden gelen ne varsa deneyimlerimi esirgemeden onurla paylaşırım. Benim bu sanata olan adanmışğım partiler, iktidarlar veya kişilerle ölçülemez. Egoları incinmiş, temeli olmayan sığ politik eleştirileriyle hedef gösterenler şunu iyi bellemeliler: Ben içinde şu veya bu sıfatla yer aldığım herhangi bir sanatsal oluşum sayesinde çoksesli müzikle tanışıp onu benimseyecek, sevecek “tek bir kişi”yi dahi onların tümünden üstün tutarım.

 

Ben orkestra şefiyim. Görevim ayrıştırmak değil bütünleştirmektir. Göğsümden yaşam boyu eksik etmediğim Atatürk rozetine dil uzatanlar bilsinler ki, ölünceye kadar bu görevi ayakta, dim dik ve büyük bir onurla sürdüreceğim.

 

En içten saygılarımla,

 

Gürer Aykal

Orkestra Şefi

 

Süreç içinde bu gelişmeler yaşanırken doğal olarak sanat dünyası şu soruların yanıtını da bekliyor: Gürer Aykal'ın kurulacağını açıkladığı Uluslararası Akdeniz Filarmoni Orkestrası, iş bekleyen Türk müzisyenlere kadrolu çalışma olanağı tanıyacak mıdır? Yoksa Borusan, geçmişteki Akbank benzeri zaten kadrolu iş sahibi müzisyenlerin toplanması sonucu oluşacak  toplama orkestra mı olacaktır? Bakalım önümüzdeki günlerde Antalya Piyano Festivali üzerine hangi gelişmeler yaşanacak?

 

 

Fazıl Say ne demişti, geçmiş süreçte neler olmuştu:

http://www.mavi-nota.com/index.php?link=duyurular&no=2673  

 

Besteci Mehmet Erhan Tanman, Fazıl Say'a yönelik hangi açıklamayı yapmıştı?

http://www.mavi-nota.com/index.php?link=duyurular&no=2675

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020