Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 50 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Castleton Festivali'nin kurucusu ve sanat yönetmeni, orkestra şefi, besteci, müzisyen ve Maestro Lorin Maazel hayata veda etti. - 13.07.2014New York Filarmoni, Cleveland Orkestrası, Viyana Devlet Opera Orkestrası ve diğer birçok topluluk  ve orkestraları yöneten, 2004 yılında 18. Uluslararası İzmir festivali açılış konserini yöneten keskin ve güçlü yorumlarıyla bilinen dünyaca ünlü orkestra şefi, kemancı ve besteci Lorin Maazel bugün (13.7.2014) Castleton, Va. UK adresindeki evinde 84 yaşında hayata veda etti.

İkinci kuşaktan Amerikalı olarak 1930'da Paris'te doğan Lorin Maazel, Amerika'da yetişmiş ve öğrenim görmüştür. İlk keman dersini beş, ilk yönetim dersini ise yedi yaşındayken almıştır. Vladimir Bakaleinikoff ile çalışş ve ilk kez seyirci önüne sekiz yaşındayken bir üniversite orkestrasını yöneterek çıkmıştır. 1941 yılında, 11 yaşındayken, NBC Senfoni'yi yönetmesi için davet edilmiş, ancak Lorin Maazel ilk New York çıkışını, 9 yaşındayken New York Dünya Fuarı'nda İnterlochen Orkestrası'nı yöneterek yapmıştır. Aynı yıl, 1939'da, Hollywood Bowl'da, Leopold Stokowski ile aynı programı paylaşarak, Los Angeles Filarmoni Orkestrası'nı yönetmiştir. 5 ağustos 1942'de, orkestra'nın daha önceki yaz konserlerini verdiği yer olan Lewisohn Stadyumu'nda, ilk kez New York Filarmoni Orkestrası'nı yönetmiştir.


Lorin Maazel, Eylül 2002'de New York Filarmoni'nin müzik yönetmeni oldu. Yıllar içinde be
ş binden fazla opera ve konserde, 150'den fazla orkestra yönetti. Bugünkü pozisyonuna gelmeden önce de filarmoniyi 100 defadan fazla yönetmiştir. Lorin Maazel Bavarian Radyo'nun senfoni orkestrası'nın müzik yönetmeni olarak hizmet vermiştir (1991 den 2002 yazına kadar). Bunun dışında yaptığı bazı görevleri şöyle sıralayabiliriz.: Pittsburgh senfoni müzik yönetmeni(1988-96), Viyana devlet operası genel müdürü ve orkestra şefi (1982-84)  Lorin Maazel bu pozisyona getirilen ilk Amerikalıdır-, 700 gösteriyi ve 7 uluslararası turu birlikte gerçekleştirdiği Cleveland orkestrası müzik yönetmeni (1972-82), Deutsche Oper Berlin sanat yönetmeni ve orkestra şefi (1965-71), 1985 yılında, İsrail Filarmoni Orkestrası'nın 40. yıl konserini yönettiğinde kendisine orkestranın onur üyeliği verilmiştir. Viyana Filarmoni'nin de onur üyesi'dir ve Berlin filarmoni tarafından Hams Von Bulow gümüş madalyası ile ödüllendirilmiştir. 10 kez Grand Prix Du Disque ödülünü kazanmıştır.

 

Keman sanatçısı olarak Lorin Maazel, birçok orkestrayla solist olarak çalmıştır. Başarılı bir besteci olarak da The Empty Pot, Viyana Filarmoni tarafından istenen ve çalınan Farewells, prömiyerini Pittsburgh Senfoni'ninyaptığı İrish Vapours And Capers adlı eserlere imza atmıştır. Ayrıca George Orwell'in 1984 adlı eseri üzerine kurulu bir opera bestelemiştir

Aldığı ödül ve nişanların içinde Federal Alman Cumhuriyeti'nin liyakat nişanı, Fransa'nın şeref madalyası ve Finlandiya'nın Commander Of The Lion nişanı da bulunmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020