Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Datça: Klasik Müziğin ve Müzikçilerin Yeni Buluşma Adresi - 18.07.2007Akademi Datça 2. Uluslararasι Yaz Müzik Akademisi kurslarι, 1-15 Temmuz 2007 tarihleri arasında Datça’da gerçekleştirildi.

Dűnyaca tanınmış őğretmenler ile yoğun solistik, oda műziği ve oda orkestrası çalışmaları veren Akademi, Dr. Şőlen Dikener tarafından ABD, Avrupa űlkeleri ve Tűrkiye’de yaşamakta olan Tűrk ve Tűrkiye bağlantılı műzisyenlerin desteği ile 2006 yılında kuruldu. Akademi’nin amacı bu seçkin sanatçıları bir araya getirerek, profesyonel birikimlerini űlkemizde yetişmekte olan genç yeteneklere aktarmak ve aynı zamanda oda műziği sevgisini ve bilgisini aşılamaktır. 2007 yılında kurslarda ders veren öğretim üyeleri Ellen Jewett, Özcan Ulucan ve Ian Jessee (keman), Çetin Aydar (viyola), Şölen Dikener ve Frieder Lenz (viyolonsel), Kamerhan Turan, Özgür Aydın (piyano) ve korrepetisyonda Yeşim Dikener ABD, Almanya Avusturya ve Türkiye’de kariyerlerini sürdürmektedir. 1-15 Temmuz 2007 tarihleri arasında kurslara katılan őgrenciler, solo enstruman derslerinin yanı sıra, seviye sınavı sonucuna gőre yer aldıkları oda műziği ve oda orkestrası çalışmalarını gerçekleştirdiler. Ayrıca isteğe bağlı olarak ilgilenen őğrenciler ve veliler klasik ve caz dahil olmak üzere dűnya müziklerini içeren, müzik tarihi dersi de aldılar.

Kurs süresince, yurt içinden İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana, Antalya ve Bursa, yurt dışından ise ABD, Kanada, Almanya, Bosna-Hersek ve İran’dan gelen seçkin 60 konservatuvar ve müzik bölümü öğrencileri, klasik müzik alanında ender kazanılacak deneyimlere sahip oldular. Öğleden önce gerçekleştirilen bireysel çalgı derslerine ek olarak öğrenciler Gençlik ve Festival Orkestralarının provalarına katıldılar. 21 kişiden oluşan Gençlik Orkestrasını Ian Jessee, 25 kişilik Festival Orkestrasını ise Şölen Dikener çalıştırdılar. Seviye sınavı sonucunda başarılı bulunan öğrenciler akademi öğretmenleriyle oda müziği çalışmalarında bulundular. Bunun yanı sıra, öğrenciler arasında yapılan Yıldız Öğrenciler Yarışması’nda derece alanlar ise 14 Temmuz gecesi özel bir konser ile dinleyicilerin karşısına çıktılar. Bu yarışmanın jüri İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sanatçısı Cem Altaş, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Elif Tarakçı ve Amerika’lı konser organizatörü Alexandra Ivanoff’tan oluştu. Doğal güzelliği, huzurlu ve güvenli ortamı, kendi içinde ulaşım kolaylıkları ile Datça bu yaz kursu için ideal bir ortam yaratmıştır. Kursu gerçekleştiren Datça Belediyesi yanısıra DM Residence da konser salonunu sağlayarak kursa önemli katkıda bulundu. Akademi’nin bu yılki çalışmaları sonucunda hazırlanan konser programları ve öğretim üyelerinin hazırladığı solo ve oda müziği programları ile 1.Datça Klasik Müzik Festivali başarıyla gerçekleştirildi. Toplam sekiz konserden oluşan festival Datça’lılar, yerli ve yabancı misafirler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

15 Temmuzdaki kapanış konseri Datça Amfitiyatrosundaki 1500 seyirciye unutulmaz ve görkemli anlar yaşattı. Festival Orkestrasının eşliğinde Akademi Datça öğretmenleri ve Ankara Devlet Operası Sanatçılarından Funda ve Bülent Ateşoğlu solist olarak programa katıldılar.

Akademi Datça ve Datça Klasik Müzik Festivali hakkında ayrıntılı bilgiler www.akademidatca.org  adresinden temin edilebilir.


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021