Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

İstanbul'un orkestrası İDSO, göçebe yaşamının beşinci yılında. - 29.09.2013Sıcak ve uzun bir yaz yaşadık… Gezi Parkı direnişi, tüm ülkeye yayılan olaylar, Suriye iç savaşı… Ve yaklaşık bir yıl önce gündeme gelen yeni emeklilik yasa tasarısının devletin sanat kurumlarını, senfoni orkestralarını, tiyatrolarını, operalarını yok edeceği kaygıları… Sonunda eylülle birlikte özel ve devlet sanat kurumları yeni mevsim izlencelerini açıklamaya başladılar da kaygılar şimdilik ertelendi.

 

İDSO müdürü Ertuğrul Köse ile yeni mevsimi ve İDSO’nun sorunlarını konuşuyoruz. O da hem gelecek için kaygılı, hem de yıllardır diğer orkestralardan alınan desteklerle konsere çıkabilen orkestraya, gelecek mevsim için olsa da, yeni kadro sözü aldığı için umutlu.

 

Mevsimi son yıllarda olduğu gibi Aya İrini Müzesi’nde açacaklarını söylüyor: 4 Ekim Cuma akşamı Gürer Aykal yönetiminde, Beethoven’in 9. Senfoni’siyle. Mevsimin ikinci konseri de Aya İrini’de: 11 Ekim Cuma, Polonya Haftası nedeniyle Polonyalı şef Strugala yönetiminde Türk ve Polonya ulusal marşları, Saygun 1.Piyano Konçertosu, Erkin Köçekçe, Wieniawski 2.Keman Konçertosu ve Lutoslawski Küçük Süit seslendirilecek. Solistler piyanoda Gülsin Onay ve kemanda Agata Szymczewska.

 

Ardından da orkestra, yenilenerek açılmasını özlemle bekledikleri Atatürk Kültür Merkezi kapandığından beri olduğu gibi, salondan salona göçmeye başlayacak bu mevsim de: 18 konser Fulya Sanat Merkezi’nde, 5 konser Caddebostan Kültür Merkezi’nde, 4 konser Lütfi Kırdar’da, 4 konser Zorlu Sanat Merkezi’nde, 2 konser Aya İrini’de ve 1 konser de İkitelli Kültür Merkezi’nde.

 

Bu salonların ikisi yeni. Ertuğrul Köse, Zorlu Sanat Merkezi’nin, tanıtımında “zenginleştirilmiş akustik donanımlı” olduğu belirtilen büyük salonunda dört konser verecek olmalarını özellikle önemsiyor. Bu salondaki ilk konserde (3 Ocak 2014) İdil Biret’in solist olmasından da mutlu. İDSO eşliğinde Rachmaninov’un 3.Piyano Konçertosu’nu çalacak Biret. Bence, Domenico Nordio solistliğinde Beethoven’in Keman Konçertosu ile Fazıl Say’ın İstanbul Senfonisi’ni dinleyeceğimiz 11 Mart konseri de önemli. Diğer yeni salon olan Küçük Çekmece Belediyesi’nin İkitelli Kültür Merkezi’ndeki 25 Ekim “Kore Haftası” konseri ise ilginç olacağa benziyor Koreli bestecilerin yapıtları ve özgün Kore çalgılarıyla.

 

İDSO’nun bu yıl on bestecimizin (Saygun, Rey, Erkin, Kodallı, Tüzün, Sun, Say, Alnıtemiz, Orçunsel, Göksu) yapıtlarını seslendireceğini; yıllardır düzenlenen genç yetenekler yarışmasının bu yıl üflemeliler dalında yapılacağını ve derece alan genç sanatçıların izleyici önüne 25 Nisan 2014’te Fulya Sanat Merkezi’nde çıkacaklarını; bir de İDSO’nun 2010 Mayıs ayında Alexander Rahbari yönetiminde kaydettiği, Erkin’in 1.Senfonisi ile Rey’in Türkiyem senfonik şiirinin yer aldığı yoğunçaların bu yıl satışa sunulacağını eklemek istiyorum. Orketranın yönetiminde çalacağı şefleri ve eşlik edeceği solistleri ise burada saymak olanaksız.

Bütün bu bilgiler yakında www.idso.gov.tr adresinde.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020