Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 30 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Diva Angela Gheorghiu ile başlıyor. - 26.07.2013D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali yıldız Diva Angela Gheorghiu ile 24 Ağustos’ta başlıyor. Bu yıl, 9. kez 24-25/27-28 Ağustos tarihlerinde Bodrum’da düzenlenecek olan festivalin programı açıklandı.

 

Klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Bodrum’da yerli ve yabancı ziyaretçileri klasik müziğin evrensel değerleri çerçevesinde bir araya getirmek amacıyla düzenlenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl 24-25/27-28 Ağustos tarihleri arasında, dünyaca ünlü sanatçıların katılımıyla müzikseverlerle buluşacak. 2009 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) üyeliği kabul edilen ve sanat yönetmenliğini Yücel Canyaran’ın üstlendiği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl da klasik müziğin önde gelen isimlerine ev sahipliği yapacak.

 

Bu yıl da günbatımı ve gece konserleriyle klasik müzik tutkunlarını bir araya getirecek olan festival, ilk gününde dünyanın en ünlü sopranolarından Angela Gheorghiu’yu ile tenor Teodor Ilincai’yi ağırlayacak. Angela Gheorghıu ve Teodor Ilincai; doğumunun 200.yılında ağırlıklı olarak Verdi'nin aryalarından oluşan bir programla seyirci ile buluşacak. Daha önce New York’taki Metropolitan Operası, Londra’daki Kraliyet Operası, Milano’daki La Scala’da sahne alan Gheorghiu’ya, festivalin açılış konserinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Müzikseverler tarafından her sene sabırsızlıkla beklenen festival, Florida Operası’nın müzik direktörlüğünü yürüten İspanyol Şef Ramon Tebar yönetiminde gerçekleştirilecek konserle bu yıl da unutulmaz bir açılışa ev sahipliği yapacak.

 

"UNICEF İyi Niyet Elçisi" seçilen ilk klasik müzik sanatçısı

Festivalin 2. gecesinde CSO, gerçek bir keman dahisi olan Maxim Vengerov’a eşlik edecek. Uzun yıllardır “kemanın büyücüsü” unvanını taşıyan Maxim Vengerov, Şef Rengim Gökmen yönetimindeki CSO eşliğinde Tchaikovsky'nin İsviçre Alpleri’nde bestelediği başyapıtlarından biri olan “Re Majör Keman Konçertosu”nu seslendirecek. Rus ekolünden yetişip, zamanla kendi özgün stilini yaratan, aynı zamanda gerçekleştirdiği viyola kaydıyla dikkatleri üzerine toplayan Vengerov, bir taraftan şeflik kariyerine de devam ediyor. 2007 yılında düşerek sağ omuzundan ameliyat olduktan sonra, solistliğe ara verdiğini açıklayan sanatçı, 2011 yılında yeniden sahnelere dönmüştü. Sanatçı, Bodrum'da ilk kez festivalde sahne alacak.

 

Başkemancı Candida Thompson'ın yönetmenliğinde, 22 müzisyenden oluşan ve şefsiz çalan, uluslararası festivallerin en gözde topluluklarından Amsterdam Sinfonietta, sahnede yarattığı inanılmaz enerji ile dünya çapındaki festivallerin aranan topluluklarından biri olarak öne çıkıyor. Bodrum'da ilk kez D-Marin Turgutreis’te sahne alacak olan topluluk, Daniel Müller-Schott'un performanslarında ve kayıtlarında aldığı olağanüstü kritikleri ve sahnedeki muhteşem karizmasını taçlandıracak.

 

Fazıl Say Ney Konçertosu Bodrum Prömiyeri’yle Bodrum’da…

Yurt içinde ve yurt dışında kendi alanında referans organizasyonlardan biri haline gelen festivalin kapanış konserinde, Şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Fazıl Say’a eşlik edecek. Sanatçının Ney Konçertosu “Hezarfen” ve 3. Senfonisi “Universe”ün Bodrum Prömiyerinin gerçekleştirileceği konserde, Fazıl Say (piyano), Carolina Eyck (Theremin), Burcu Karadağ (Ney) ve Aykut Köselerli (Vurmalı Çalgılar) solist olarak yer alırken, müzikseverler unutulmaz bir finale tanıklık edecekler.

 

Günbatımı Konserleriyle Güne Müzikal Veda…

Dünyada, bir marinada gerçekleştirilen tek klasik müzik festivali olma özelliğine sahip olan festivalde, bu yıl da Günbatımı Resitalleri ve Gece Konserleri olmak üzere toplamda yedi konser yer alacak. Bodrumlu müzikseverlerin yakından takip ettiği Günbatımı Resitalleri festivalin ikinci, üçüncü ve son günlerinde saat 19:00’da marina içindeki anfi-tiyatroda ücretsiz olarak izlenebilecek. 25 Ağustos Pazar günkü ilk günbatımı konserinde Ankara Çağdaş Müzik Topluluğu, 27 Ağustos Salı günkü günbatımı konserinde ise Apollon Trio olarak flüt sanatçısı Halit Turgay, arp sanatçısı Merve Kocabeyler ve viyola sanatçısı Deniz Yücel sahne alacak. Günbatımı konserlerinin sonuncusunu ise 28 Ağustos Çarşamba günü Leyla Gencer Şan Yarışması Birincisi ve Doğuş Grubu Özel Halk Ödülü sahibi Fatma Said verecek.

 

Konser gelirleri Tohum Otizm Vakfı ile Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacak…

Türkiye’nin ilk çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nun restorasyonunu gerçekleştiren ve ana sponsorluğunu üstlenen Doğuş Grubu, orkestrayı daha önce hiç ziyaret etmediği Anadolu şehirlerindeki devlet üniversitelerine götürmek ve bu şekilde üniversite öğrencilerine ve yerel toplumlara klasik müziği tanıtmak amacıyla 2009 yılından beri CSO ana sponsorluğu kapsamında, "Kampüste Senfonik Akşamlar" projesini yürütmektedir. Doğuş Grubu, konser gelirleriyle gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk destek çalışmalarına, bu yıl da yerel ve uluslararası çapta devam ediyor. Bu yıl 9.'su düzenlenecek D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali konserlerinden sağlanacak gelirin tamamı, Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacak.

 

Festival biletleri 22 Temmuz itibarıyla, D-Marin Turgutreis ve Biletix’ten temin edilebilecek. Bilet fiyatlarının 25 ila 40 TL arasında değiştiği festivalde, kombine fiyatı ise 90 TL olarak belirlendi.

NTVMSNBC

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021