Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. - 04.07.2013Türkiye’nin tek kurumsal caz orkestrası olan ve 30 yıllık geçmişe sahip TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestranın sanatçı kadrosu, 2008 yılından bu yana sanatçı alımı olmadığı için 9 kişiye kadar düştü.

 

Bu 9 kişiden bazıları da yakında yaş haddinden emekliye ayrılacak. Haber-Sen Beyoğlu Şube Başkanı Engin Başçı, “Bu gidişle TRT’nin tek kurumsal caz orkestrası yok olacak. Devlet artık sanat ve sanatçı istemiyor” dedi.

 

TRT İstanbul Radyosu’na bağlı, Türkiye’nin en önemli orkestraları arasında bulunan TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, 11 eksikle konser vermeye çalışıyor. Orkestranın bünyesinde 20 kişi bulunması gerekirken sadece 9 sanatçı yer alıyor. Saksofon takımı olmayan, 5 saksofon, 2 trompet, 1 bas trombon, basgitarist ve perküsyon sanatçılarına ihtiyacı bulunan orkestranın konser verebilmesi için sürekli dışarıdan “sözleşmeli sanatçı alımı” yapılıyor.

 

‘Acilen takviye gerekli’

 

Haber-Sen Beyoğlu Şube Başkanı Engin Başçı, TRT’deki akitli sanatçıların işlerine son verildiğini, Genel Müdür İbrahim Şahin döneminde de TRT sanatçılarının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmesini öngören yasa değişikliği hazırlandığını anımsattı.

 

Söz konusu yasa değişikliğinin sanatçıların devrini öngören maddelerinin o dönem yapılan eylemler ve parlamentodaki görüşmeler sonrasında geri çekildiğini söyleyen Başçı, “Ancak TRT Genel Müdürlüğü yasa ile yapamadığını, 2008 tarihli yönetim kurulu kararı ile gerçekleştirdi. Bu tarihli karara göre sanatçı kadroları şahsa bağlı hale getirildi. Boş sanatçı kadroları, stajyer sanatçı, sanatçı, orkestra şefi, tonmaister kadroları iptal edildi. Mevcut sanatçı kadrosunda yer alanlar da emekli olduklarında o kadro kendisiyle birlikte lağvedilmiş olacak” dedi.

 

TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın Türkiye’nin tek kurumsal caz orkestrası olduğunu vurgulayan Başçı, orkestradaki sanatçıların emekliliğinin gelmesi halinde de orkestranın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığının altını çizdi.


Orkestranın son bir yıldır konserlerini “dı
şarıdan akitli sanatçı alımıyla” gerçekleştirebildiğini dile getiren Başçı, geçen yıllarda söz konusu akitli sanatçıların yaşadığı birtakım sıkıntılar nedeniyle orkestranın konserlerinde aksamalar olduğuna da dikkat çekti.

 

Başçı, Şu anda arkadaşlarımız eksik çalışıyorlar. Türkiye’nin en saygın orkestrasının işlevini tam anlamıyla yerine getirebilmesi için sanatsal faaliyetleri tüm yurtta etkin bir şekilde sürdürebilmesi için acilen kadro takviyesi gerekli. Sözleşmeli sanatçılarla nereye kadar konser verebilir bir orkestra” diye konuştu.

Selda Güneysu/Cumhuriyet

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021